«Обіцяного три роки чекають» - саме такий сакральний термін налічує історія російських обіцянок реконструкції Мітридатських сходів в окупованій Керчі. Після того, як в червні 2015 року обвалилось одне крило сходів, місту виділили 15,6 млн руб. на проведення протиаварійних робіт і розробку проекту реставрації. Роботи передбачались суттєві: реставрації потребувала кам’яна кладка, ступені, огорожі, при цьому частина деталей сходів була втрачена.
Долею Мітридатських сходів двічі опікувався особисто президент РФ Володимир Путін під час своїх незаконних відвідин окупованого Криму. Восени 2016 Путін доручив «навести порядок» на сходах виділити 1,5 мільярда рублів на проведення реконструкції.
А у 2017 році, приїхавши до Керчі, знов вирішив розпитати представників окупаційної адміністрації – чи робиться щось зі сходами на Мітридат?
- Так точно, Володимир Володимирович! Проектна документація розробляється. В цьому році буде повністю проект, пройде експертиза. Наступного року будівельні роботи, - по-військовому доповів Сергій Аксьонов.
Але російський президент вирішив, що все це надто довго триває і доручив прискоритись, пообіцявши підтримку аж із самої Москви.
Напочатку 2018 року ремонтні роботи на Мітридатських сходах нарешті почались, але першим їх результатом був скандал.
Кримська «влада» оцінила проведені першочергові протиаварійні роботи як неефективні, заявивши про нераціональне використання більш 167 мільйонів рублів. Протиаварійні роботи не лише не призупинили процес руйнації сходів, але й пришвидшили його.
Не заарештований ще на той момент «віце-прем'єр» Криму Віталій Нахлупін розповідав, що підрядник пройшов приватну експертизу кошторисної вартості об'єкта без отримання відповідного дозволу від замовника, а самі протизсувні роботи проводилися поза зоною кадастрового розташування сходів. В результаті робочі в травні зняли плитку, і з того часу на сходах розповзаються шви і вивалюється кладка.
Адміністрація Керчі та «Державний комітет з охорони культурної спадщини» Криму активно перекладали провину один на одного. Тож «глава Криму» Сергій Аксьонов розпорядився провести службове розслідування з розшуку винуватого. На час розслідування, тимчасово відсторонили від роботи першого заступника голови «Державного комітету з охорони культурної спадщини» Криму Олександра Діденка. Крім того, замість Держкомітету з охорони культурної спадщини вирішили пошукати іншого замовника проектно-вишукувальних робіт та будівництва.
У вересні 2018 року Аксьонов затвердив нову дорожню карту реконструкції Мітридатських сходів і повідомив, що на об'єкт призначений новий підрядник, який повинен усунути всі помилки, допущені попередниками. За планом реалізація всього проекту повинна завершитися в 2019 році, реставраційні роботи - в 2018 р. За висновком державної експертизи, орієнтовна кошторисна вартість проекту становить понад 1,136 мільярда рублів. Вочевидячки, що навіть нова дорожня карта не допоможе вкластись у запланований термін проведення реставраційних робіт.
Зрештою, наприкінці листопада цього року Кримська філія Головдержекспертизи Росії видала позитивний висновок щодо проекту реконструкції Великих і Малих Мітрідатських сходів. Цікаво те, що цей проект розроблений російською фірмою «Меандр», яка вже долучилась до ремонтів і реставрацій інших відомих кримських архітектурних пам’яток, зокрема «Ластівчиного гнізда» та Ханського палацу в Бахчисараї.