Пішла з життя ветеран національного руху кримських татар Шефіка Консул

Кримські татари
Анвар Деркач
03 Вересня 2021, 13:31
Анвар Деркач
03 Вересня 2021, 13:31

На 86-му році життя померла ветеран національного руху кримських татар Шефіка Консул. Про це на свої сторінці у Facebook повідомив член Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.

Шефіка Консул померла внаслідок хвороб у Акмеджиті (Сімферополь). Вона народилася неподалік Бахчисарая, разом з іншими кримськими татарами дитиною була депортована до Середньої Азії. На засланні долучилася до руху за повернення в Крим. Допомагала чоловіку Мустафі у підготовці та поширенні друкованих матеріалів, звернень, у зборі коштів на відправку делегатів національного руху до Москви, а також на підтримку ув’язнених активістів та їхніх родин.

У будинку подружжя Консул співробітники КДБ проводили обшуки, а Шефіку та її чоловіка викликали на допити. Перша спроба повернутися на батьківщину 1980 року була безуспішною, тоді Шефіка і Мустафа Консул оселилися у Краснодарському краї, щоб бути ближче до Криму. А 1989 року вони переїхали до Акмеджита.

Шефіка Консул відома виконанням власних пісень, якими зачаровувала слухачів.

Запам’яталися її дивовижно м’який голос і твердий характер, — сказав «Кримським новинам» ветеран національного руху Заїр Смедля. «Навіть важко хвора, вона не втрачала сили духу, цікавилася подіями і жила надією на відновлення історичної справедливості, — додав Смедля, який знав Шефіку Консул особисто.

Була дуже гостинна, в неї була своя фірмова страва «хамсє таваси»… На вісімдесятиріччя видали невеликим накладом збірку пісень Шефіки Консул, це дуже надихнуло її, — згадала у коментарі «Кримським новинам» видавець Едіє Муслімова.

Вона завжди була у перших рядах на всіх акціях кримських татар, надзвичайно інтелігентна, освічена, — згадав про Шефіку Консул депутат Верховної Ради Ахтем Чийгоз.

Ми жили в сусідніх містах у Краснодарському краї, спілкувалися з тих часів, вона була душею компанії, любила співати власні пісні, розповідала історії, пов’язані з національним рухом, — розповів «Кримським новинам» заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров.

Це була енциклопедія національного руху, вона знала всіх, бо була дружиною ветерана руху Мустафи Консула, він воював, був на 14 років старший за неї. Вони були учасниками Самаркандської ініціативної групи. Шефіка з великим теплом говорила про свого чоловіка, який був скарбником руху, — розповіла історик Гульнара Бекірова, яка познайомилася з Шефікою Консул вже в Криму. За словами Бекірової, Шефіка говорила про свою заповітну мрію — відновлення державності кримських татар.