Асіф Алієв

Аппаз Куртамет: історія наймолодшого українського бранця кремля

mainnews-id
Історія Аппаза — це приклад мужності, боротьби за ідентичність, але крім того, і трагедії, яка відображає систематичні репресії проти кримських татар в окупованому Криму.

23 липня 2025 року виповнюється три роки відтоді, як 22-річний кримський татарин Аппаз Куртамет, викладач кримськотатарської мови, був незаконно заарештований російськими окупантами.

Хто такий Аппаз Куртамет?

Аппаз Куртамет народився в селищі Новоолексіївка Херсонської області. До повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році він жив у Києві, працюючи в IT-компанії та займаючись волонтерством.

аппаз2.jpg

Раніше, протягом року, Аппаз жив в Одесі, де викладав кримськотатарську мову в Кримськотатарському культурному центрі.

Після початку війни Аппаз разом з матір’ю, Айше Куртамет, переїхав до Львова, шукаючи безпеки.

Зі Львова у травні 2022 року мати поїхала до Туреччини, щоб підтримати старшу доньку перед пологами. У липні 2022 року Куртамет повідомив своїй матері, що вирішив відвідати сімейний будинок у Новоолексіївці.

«Усе було чудово, дорога була вільна, у селищі нічого небезпечного не було. Але в один момент зв’язок з ним пропав», — згадує його мати. Лише через три місяці, у жовтні 2022 року, Аппаз зміг повідомити матері, що перебуває в СІЗО окупованого Сімферополя.

Арешт і сфабриковані звинувачення

Російські силовики насильно вивезли Аппаза з Генічеська до окупованого Криму. Згодом окупаційна влада звинуватила тоді ще 19-річного хлопця у «фінансуванні збройного формування» за ч. 1 ст. 208 КК рф.

За версією слідства, Аппаз нібито переказав 500 гривень знайомому, який, за їхніми твердженнями, служив у батальйоні імені Номана Челебіджихана — кримськотатарського формування, яке росія вважає «терористичним».

Айше Куртамет стверджує, що звинувачення сфабриковані, а її сина викрали, щоб змусити співпрацювати з ФСБ.

«Вони хотіли завербувати його, але Аппаз відмовився», — розповіла вона.

20 квітня 2023 року так званий Київський районний суд Сімферополя засудив Аппаза до семи років колонії суворого режиму з відбуванням першого року у в’язниці. У жовтні 2024 року незаконно створений росією “Генічеський районний суд” на тимчасово окупованій частині Херсонщини засудив батька Аппаза — 58-річного Халіла Куртамета до восьми років ув’язнення за нібито участь у “кримськотатарському добровольчому батальйоні імені Номана Челебіджихана”.

Боротьба матері

Айше Куртамет докладає багато зусиль для звільнення сина.

Вона зверталася до ООН, Президентів України й Туреччини, а також проводила акції протесту біля будівлі Європарламенту, закликаючи міжнародну спільноту тиснути на росію для звільнення Аппаза та інших політв’язнів.

Айше неодноразово наголошувала, що її син став жертвою репресій через свою кримськотатарську ідентичність та активну громадянську позицію.

Нещодавно вона їздила до Брюсселя, де провела акцію біля будівлі Європарламенту. Вона вимагала міжнародної реакції на масштабні репресії в окупованому росією Криму. А також звільнення політичних в’язнів, серед яких її син. Мати стояла з його портретом.

айше куртамет.webp

«Нас підтримали українці, які живуть у Брюсселі. І самі бельгійці приходили, цікавилися, висловлювали свою солідарність. Багато кримських татар прийшли підтримати нас. Проте вони не ризикнули показатися на камеру, оскільки побоюються, що в Криму можуть стати жертвою репресивної машини», — повідомила QIRIM.News Айше Куртамет.

«Мій син — не злочинець, він лише хотів зберегти нашу культуру», — заявила вона на мітингу в Брюсселі.

Наразі Аппаз перебуває у Псковській області, в Себежської колонії у селищі Сосновий бір.

Мати політв’язня зазначає, що робить все можливе, аби врятувати свою дитину з неволі.

«Я роблю все, що в моїх силах, аби боротися за свободу свого сина. Хоч живу в Туреччині, де отримала захист, я намагаюся якомога частіше виїжджати за межі країни, аби бути почутою.

Моє бажання — розширити можливості пересування, брати участь у якомога більшій кількості заходів, говорити голосно про несправедливість, про неволю моїх сина й чоловіка», — каже жінка.

Айше Куртамет припускає що їй доведеться переїхати до Європи, до тих, «хто приймає важливі рішення», як вона каже.

«Я вдячна кожному, хто не залишається байдужим, хто поширює інформацію про Аппаза і підтримує нашу спільну боротьбу за свободу політв’язнів», — наголошує кримська татарка.

Міжнародна солідарність

Справа Аппаза Куртамета привернула увагу міжнародної спільноти. Правозахисні організації, такі як Amnesty International і Human Rights Watch, закликають росію звільнити всіх українських політв’язнів, включно з Аппазом.

В Україні активісти та кримськотатарська громада регулярно проводять акції на підтримку Аппаза. У 2024 році в Києві відбулася фотовиставка, присвячена політв’язням, де історія Аппаза стала однією з центральних (Crimea Platform, 2024).

Третя річниця арешту Аппаза Куртамета нагадує про трагедію сотень кримських татар, які страждають від російської окупації. 22-річний хлопець став одним із символів опору репресіям. Боротьба його матері Айше та підтримка міжнародної спільноти дають надію, що голос Аппаза буде почутий.

Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин