Асіф Алієв

Що таке «китаїзація ісламу» і як вона вплине на мусульман у Сіньцзяні?

mainnews-id
Становище мусульман регіону погіршиться.

26 серпня під час візиту до Урумчі — адміністративного центру Сіньцзяна — глава Китаю Сі Цзіньпін заявив, що необхідно «продовжити політику китаїзації ісламу», і додав, що «боротьба з тероризмом та сепаратизмом має поєднуватися з соціальним розвитком та верховенством закону» у регіоні.

Долкун Іса, президент Всесвітнього конгресу уйгурів, заявив, що тепер становище мусульман регіону погіршиться ще більше, - передає Всесвітний конгресу уйгурів.

долкун іса.jpg

"Візит Сі Цзіньпіна до Сіньцзяна означає, що він продовжить свою політику геноциду етнічних меншин, що розпочалася там у 2017 році. Його слова "ми китаїзуємо іслам" означають "ми ніколи не відмовимося від тієї політики, яку проводимо тут, ми її продовжимо", - зазначив Іса.

«ПРОТИСТОЯННЯ ІСЛАМУ»

— Іслам не ділиться на китайський чи арабський. І той факт, що китайська влада заявляє про «китаїзацію», є їхнім протистоянням ісламу та великим ударом. Сі Цзіньпін має намір знищити іслам у Сіньцзяні, — каже Іса, який мешкає в Мюнхені.

Під час візиту до Урумчі китайський лідер доручив чиновникам Сіньцзяна "контролювати незаконну релігійну діяльність" і заявив, що "соціальна стабільність залишається головним завданням у регіоні, а стабільність є законною гарантією розвитку". Проте Долкун Іса каже, що закон наразі не має сили у Сіньцзяні і не дає жодних гарантій.

сі цзінпінь.jpg

— — Сі Цзіньпін заявив, що вони «працюватимуть за законом». Однак у Сіньцзяні закони не працюють. Вони діють, порушуючи закони. Місцева влада як закон приймає і схвалює лише сказане паном Сі. Ось чому доручення Сі Цзіньпіна можуть посилити тиск на такі меншини, як уйгури та казахи, — каже Іса.

Після візиту Сі Цзіньпіна до Урумчі міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) опублікувала заяву, в якій йдеться про те, що Пекін продовжує порушувати права уйгурів та інших тюркомовних мусульман у Сіньцзяні. Майя Ванг, заступник директора організації з Азії, заявила, що «держави — члени ООН не повинні заплющувати очі на злочини проти людяності».

100-ДЕННА КАМПАНІЯ «Жорстких ударів»

Міжнародні організації раніше заявляли, що китайська влада відправила до таборів Сіньцзяну понад мільйон уйгурів, казахів та інших мусульман без суду та слідства. У Пекіні це назвали «боротьбою з екстремізмом», а політичні табори – «центрами професійної підготовки».

Однак люди, що вийшли з таборів, розповіли, що там вони зазнавали насильства, побиття і отримували неназвані ін'єкції. Повідомляється, що мешканців Сіньцзяну піддавали примусовій праці, жінок — насильницькій стерилізації, дітей розлучали з батьками, а віруючих переслідували за намази і читання Корану.

концтабор уйгури.jpeg

Долкун Іса каже, що становище мусульманського народу Сіньцзяна, як і раніше, залишається важким, і вважає, що міжнародні організації та країни світу не повинні заплющувати на це очі.

— Міжнародні організації та ООН мають разом працювати над складною ситуацією у Сіньцзяні. Сприяння припиненню геноциду – обов’язок усіх держав. Саме тому необхідно протистояти геноциду людства, а не спиратися на тимчасову фінансову підтримку, – каже він.

Президент Всесвітнього уйгурського конгресу каже, що цього літа «100-денна кампанія жорстких ударів» китайської влади в Сіньцзяні стала ще одним заходом, який посилив тиск на населення регіону. Китайські видання писали, що під час цієї кампанії з червня забороняється проводити збори за участю понад 30 осіб. Влада заявила, що боротиметься зі «злочинами, що загрожують суспільству», а також з «незаконними мафіозними та злочинними організаціями». Кампанія триватиме до кінця вересня.

уйгури3.avif

Долкун Іса каже, що отримати інформацію з регіону Сіньцзян, як і раніше, складно. За його словами, у 2019 році китайська влада, яка заявляла про «вихід усіх людей з центрів професійної підготовки» в Сіньцзяні, тепер змінила свою тактику.

— Ув'язнені не зазнавали примусової праці до 2019 року. Їх перевиховували і промивали мізки, змушуючи говорити «Я не казах», «Я не уйгур» і «Хай живе Сі Цзіньпін!». Їх змусили відмовитися від своєї національності, мови, говорити китайською і стати людьми, які оспівують тільки комуністичну партію. Але з кінця 2019 року при таборах збудували фабрики та заводи, відправили туди всіх в'язнів та змусили їх там працювати. Наживалися на них таким чином. Вони використовували ув'язнених, як безкоштовну робочу силу. Половину заарештованих відправили до в'язниць, а половину — на примусові роботи, — каже Іса.

уйгури 2.jpeg

У дослідженні Австралійського інституту стратегічної політики (ASPI) 2020 року йшлося про використання китайською владою примусової праці мешканців Сіньцзяну. Систему примусової праці населення Сіньцзяна тоді назвало «наступним етапом антиуйгурської політики Китаю».

Провідні світові бренди Nike, Adidas та H&M припинили закуповувати бавовну в Китаї після того, як різні дослідження показали, що Пекін використовує примусову працю робітників з Сіньцзяну.

«КИТАЙ ПЕРЕЙШОВ НА ОНЛАЙН-СТЕЖЕННЯ ЗА ЛЮДЬМИ»

Міжнародні організації та країни Заходу звернулися до Пекіна з проханням надати дати дозвіл їхнім представникам відвідати Сіньцзян для незалежного розслідування всіх цих фактів. Але китайська влада не дає дозволу міжнародним правозахисним організаціям на в'їзд у Сіньцзян. Долкун Іса каже, що Китай продовжує запрошувати послів та дипломатів з інших країн та показувати їм «щасливе життя» у Сіньцзяні.

уйгур.jpg5.jpg

— З початку цього року Китай запрошує впливових людей, які живуть за кордоном, здійснити поїздку до Сіньцзяну. Потім домагаються їхнього розміщення і вмовляють заявити, що в Сіньцзяні немає жодних утисків. Тобто, вони хочуть виправдати себе перед світом, чинячи економічний тиск. Проте до минулого року на в'їзді до кожного населеного пункту та повіту Китаю стояли контрольно-пропускні пункти. З цього року на телефони всіх мешканців встановили спеціальну програму та почали стежити за людьми онлайн. На в'їздах у великі міста й досі стоять контрольно-пропускні пункти, — каже Долкун Іса.

У дослідженні, опублікованому HRW у травні цього року, зазначається, що Китай вимагає від жителів Сіньцзяна встановити на свої телефони додаток Jing Wang Wei Shi, щоб слідкувати за ними. За даними організації, поліція Сіньцзяна допитує людей, у телефонах яких виявляє файли релігійного змісту. Китайська влада розглядає їх як «файли з ознаками екстремізму та тероризму».

Всесвітній уйгурський конгрес з'ясував, що влада Китаю повертає паспорти, вилучені у мешканців Сіньцзяна кілька років тому, і дозволяють деяким з них виїжджати в бажані країни.

— Їх не просто так випускають з країни. Таким чином влада робить собі рекламу і змушує тих, хто виїжджає з країни, говорити: «Ось ми їдемо за кордон, у Китаї немає жодних утисків», — каже Долкун Іса в інтерв'ю Азаттику.

Раніше Азаттик писав, що казахи, які прибувають до Казахстану з Сіньцзяну, не кажуть відкрито і «турбуються за своїх родичів у Китаї». В інтерв'ю Азаттику Долкун Іса каже, що країни Центральної Азії загалом небезпечні для казахів та уйгурів з Сіньцзяну.

уйгури 6.jpg

— Як ми знаємо, є Шанхайська організація співпраці. Країни, які входять до цієї організації, зараз контролюються Китаєм. Наприклад, влада Казахстану чинять тиск і штрафують групу матерів, які виходять на протести перед китайським консульством в Алмати. Усі вони є громадянами Казахстану. Як інші можуть довіряти країні, яка не шкодує своїх громадян? — каже Іса.

Деякі казахи та уйгури, які прибули до Казахстану з Сіньцзяну, побоюючись за своє життя, поїхали до США, європейських країн чи Туреччини. Кайша Акан, Кастер Мусахан, Мурагер Алімули, які втекли від утисків у Китаї і нелегально перетнули кордон, не можуть отримати від Астани громадянство або проїзні документи для виїзду до третіх країн.

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись