Кримськотатарський прапор із підписами визначних діячів і речі Нарімана Джеляла стануть новими експонатами виставки у Музеї Берлінського муру

Виставка «Крим – це Україна! Україна – це Європа» у Музеї Берлінського муру, яка відкрилася у 2023 році, буде доповнена новими експонатами - двометровим кримськотатарським прапором із підписами відомих кримських татар, українців та речами звільненого з полону першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла.
Про це QIRIM.News розповіла кураторка мистецьких та документальних проєктів, мисткиня Леонора Янко.
«Мене запитали в чому унікальність цього прапору, чому він важливий для виставки в Європі, в Берліні. Історія кримських татар, історія спротиву Криму почалась з ініціативи Меджлісу у 2014 році, але про це, на жаль, навіть в Україні не всім відомо. Для європейців кримські татари, Крим та спротив з 2014 року є маловідомою частиною нашого спротиву. Мені хочеться, щоб кримськотатарський прапор впізнавали у світі, а особистості, котрі його підпишуть, зроблять його унікальним», - пояснила задум мисткиня.
Вона розповіла, що прапор вже підписав голова Меджлісу Рефат Чубаров, а також кримськотатарський художник та кераміст Рустем Скибін.
«Ті, хто підписуватимуть, це зараз мешканці материкової частини України, вони були змушені у 2014 році переїхати через переслідування на територію вільної частини України та продовжують працювати над поверненням Криму», - каже Леонора Янко.
За її словами, важливо, що Музеї Берлінського муру щодня відвідує близько тисячі людей з понад 20 різних країн світу. І це одна з наймасштабніших виставок в постійній експозиції в Європі.
Щодня кураторка планує отримувати для прапора нові підписи кримських татар. Зокрема, й очікує підпис колишнього політв'язня Нарімана Джеляла.
«Планую при зустрічі з Наріманом Джелялом отримати його підпис для нашого прапора. Також я сподіваюся, що вдасться отримати підписи військових, це займе певний час, але це нам необхідно, це символічно. Тому хотілося б це зробити, адже це буде єдиний подібний артефакт у Берліні та, власне, у Європі, на котрий щодня будуть тисячі людей дивитися, а згодом і мільйони», - підкреслила мисткиня.
Вона розповіла, що у 2023 році їй вдалося відкрити в Музеї Берлінського муру першу постійну виставку, присвячену Криму «Крим – це Україна! Україна – це Європа».
«У рамках вже діючої виставки вдалося представити історії кримських політв'язнів Леніє Умерової, Богдана Зізи, серед них і справа Нарімана Джеляла, котрий тільки звільнився, і ми чекаємо від пана Нарімана якісь його речі, щоб присвячену йому частину виставки завершити в тому сенсі, що він звільнений, та додати його до його історії факти з перебування в увʼязненні», - зауважила Леонора Янко.
Також у залі представлені фотографії кримського спротиву з 2014 року. Мисткиня каже, про нього, мало хто знав.
«І навіть українці, у мене були студенти з України, з Харківської області, навіть українці, які переїхали одразу на початку повномасштабного вторгнення, не знали про кримський спротив з 14 року, мене це здивувало», - ділиться вона.
Крім того, на виставці у Берліні є фотографії та інформація про кримськотатарських військових, а також політв'язнів – станом на 2023 рік. Зокрема, згадуються й ті, хто помер у російському ув'язненні.
Одним з експонатів була мапа з позначенням таборів, куди незаконно перевозили українських дітей, де вони отримували російське «перевиховання».
«Зараз наша задача – далі розповідати світу про ситуацію в Криму, показувати кримський спротив та що він існує та набуває самих різних форм. Виставка знайомить світ з тим, хто такі кримські татари, яку роль мають, мали та мають та показувати, що Крим, спадщина кримських татар є і Європейською спадщиною», - каже кураторка.
Новими експонатами виставка «Крим – це Україна! Україна – це Європа» у Музеї Берлінського муру буде доповнена восени.
Фото надані Леонорою Янко
Читайте також:
- Жителю Криму з хворим серцем оформили службу в армії рф через Інтернет
- "Суд" в Криму призначив місцевому мешканцю 17 років тюрми за "держзраду"
- Справа "першої Джанкойської групи": бранець Темер'янов та його адвокат виступили у дебатах
- Почастішали випадки репресій проти кримських татар в окупованому Криму, -активісти
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
Мир на Південному Кавказі — майбутнє без рф

Справа "першої Джанкойської групи": бранець Темер'янов та його адвокат виступили у дебатах

Російська армія обстріляла міста: є постраждалі

«Українці, як і турки сто років тому, прагнуть вигнати окупанта», — посол Наріман Джелял

Окупанти заявили про затримання дівчини в Криму за нібито підготовку «теракту»

Російські силовики заарештували в Криму кримську татарку, звинувативши її в "державній зраді"

«Це свідома, послідовна політика окупаційного режиму», - Посол Джелял про не включення росією кримських татар до обмінних списків

Політбранець Андрій Коломієць повернувся в Україну після 10 років незаконного ув’язнення в рф