Асіф Алієв

Покарання за намаз. Як за ґратами переслідують кримських мусульман

mainnews-id
Дотримання релігійних традицій в неволі загрожує бранцям кремля репресіями 

У тюрмах рф кримськотатарські політв'язні зіштовхуються з обмеженням їхніх релігійних прав. Бранцям-мусульманам не завжди дозволяють читати священну книгу Коран, здійснювати ритуальну молитву — намаз, а також дотримуватися посту. Про те, як і навіщо окупанти змушують кримських татар зректися своїх ісламських традицій, принижуючи їхню гідність, QIRIM.News поспілкувалися з адвокаткою політв'язнів Лілею Гемеджі, правозахисницею Муміне Салієвою та психологинею Ларисою Волошиною.

Про обмеження релігійних прав вірян-мусульман у тюрмах рф розповів на зустрічі з турецьким омбудсменом Садеттіном Калканом в Анкарі колишній бранець кремля, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.

1730283024699.jpg

За його словами, політв'язням-мусульманам не завжди дозволяють читати Коран, здійснювати ритуальну молитву — намаз, дотримуватися посту.

Він закликав офіс омбудсмена Туреччини допомогти покращити умови для кримських татар, щоб вони могли дотримуватися ісламських традицій в неволі.

В тюрмах рф неодноразово знущалися над мусульманами з Криму.

Наприклад, російські тюремники можуть помістити у карцер лише за те, що людина здійснює намаз, як це сталося в ростовському СІЗО з Ельдаром Кантемировим. Під час молитви він не відреагував на перекличку.

В башкирській тюрмі двоє кримських татар - Айдер Саледінов та Рустем Ісмаїлов - були переведені до штрафного ізолятора за спробу здійснення нічної молитви вже після того, як всі співкамерники спали.

Забирали Коран у кримськотатарського політв'язня Руслана Месутова у липецький тюрмі, забирали священну книгу у сімферопольському СІЗО у політв'язнів Халіла Мамбетова, Абдулмеджита Сейтумерова.

Як розповіла QIRIM.News адвокатка багатьох політв'язнів Ліля Гемеджі, проблемою є вилучення Корану.

«Ми два роки билися, писали запити, коли у Сервера Мустафаєва забрали священну книгу. Тільки після звернення до суду нам вдалося повернути йому Коран. Проблеми лишаються з іншою релігійною літературою», — зазначила вона.

За її словами, ситуація з дотриманням релігійних обов'язків безпосередньо залежить від адміністрації того чи іншого пенітенціарного відомства. Однак легше переносити, наприклад, відмову від свинини (релігія забороняє мусульманам її вживати, - прим.ред) в СІЗО, ніж у тюрмі.

«Якщо людина перебуває в СІЗО, витримати це легше, оскільки у неї є щомісячні передачі.

Якщо ж людина перебуває в тюрмі суворого режиму, то їй дозволена лише одна передача на рік і дуже обмежений ліміт на купівлю продуктів в тюремному магазині. Це 6 тисяч рублів», - розповіла вона.lilya-hemedzhi-e1508597179570.jpg

Гемеджі розповіла про факти, коли політв'язнів змушують голити бороду. Як вона пояснила, у російських тюремних правилах встановлено, що довжина бороди ув'язненого має бути не більше 2 см.

Адвокатка нагадала про випадок, коли насильно поголили Сервера Газієва, кримськотатарського бранця похилого віку.

За словами Гемеджі, численні порушення релігійних прав зафіксовані за нічний намаз після команди «відбій». Це призводить, зокрема, до переведення у штрафний ізолятор.

Часто тюремна адміністрація не відповідає і на заяви про побачення з імамом.

Як розповіла QIRIM.News правозахисниця, дружина політв'язня Сейрана Салієва, Муміне Салієва все це відбувається поза законом.

«Національне законодавство засуджує таке відношення. Конституція рф гарантує свободу віросповідання. 

Mumine-Saliieva-1280x720.jpg

Ув'язнені до пенітенціарних установ росії — це люди, у яких, крім свободи, не відбирають честь та гідність», — заявила вона та нагадала, що 4 липня цього року з камери її чоловіка забрали Коран.

Сейран Салієв, якого лише за останні місяці неодноразово поміщали до штрафного ізолятора, і зараз перебуває буває в камері суворих умов утримання (СУОН - рос.,прим. ред), де взагалі не може бути й мови про дотримання релігійних обов'язків.

Правозахисниця вважає, що в пенітенціарних установах необхідно декламувати внутрішній регламент, етику, мораль для  співробітники колонії.

На думку української психологині та журналістки родом з Криму, Лариси Волошиної, росія карає кримськотатарських політв'язнів за те, що ті наголошують не тільки на своїй релігійній та культурній ідентичності, але і на державній приналежності до України.

243387.jpg

Як заявила вона QIRIM.News, кримські татари на кожному "суді" наголошують, що вони громадяни України і перебувають в умовах окупації. 

«Саме за це їх карають додатково. Перебуваючи в російських тюрмах, вони потребують певного ставлення, розпорядку дня», - зазначила Волошина.

Вона також наголосила, що росія постійно закидає тезу про те, що переслідування кримських татар, зокрема, прихильників політичної партії «Хізб ут -Тахрір», має суто релігійне підґрунтя.

«Що йдеться про якусь секту, а рф нібито не проти мусульман, в цілому. Але це не так. Тому, що як тільки ті кримські татари покоряться, то масові репресії охоплять все населення», — додала вона.

Психологиня зазначає, що рф протягом історії забороняє не тільки кримськотатарську ідентичність, але й насаджує почуття провини.

«Вся вигадка про тотальну зраду кримських татар, через яку вони були депортовані, це теж постійне навіювання почуття провини. Постійно доводилося говорити, що це не так, що дідусь служив в армії. Сам факт, що це треба пояснювати, вже є приниженням. Зараз ми бачимо, що рф це все продовжує», - зауважила Волошина.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин