Ліна Тимошина

Позов до ЄСПЛ щодо незаконного всиновлення росіянами українських дітей з окупованого Криму: в Українській Гельсінській спілці з прав людини розповіли деталі

mainnews-id
ЄСПЛ визнав цю справу прийнятною до розгляду. Далі вона розглядатиметься по суті

Рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо незаконного всиновлення росіянами українських дітей з окупованого Криму матиме політико-юридичний характер. А росія буде зобов'язана повернути українських дітей, вивезених з півострова після його окупації у 2014 році.

Про це QIRIM.News заявив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко, коментуючи заяву, подану УГСПЛ до Європейського суду з прав людини в інтересах десяти українських дітей, вивезених з Криму.

Згідно із заявою правозахисників, йдеться про дітей віком від одного до п’яти років, які на момент окупації перебували під опікою держави у дитячому сиротинці в Криму.

«Була підготована заява до Європейського суду з прав людини. Йдеться про порушення статті 8 Європейської конвенції - право на приватне і сімейне життя, власне, зміна ідентичності. Фактично, ми звертаємося до ЄСПЛ про те, щоб визнати факт порушення права, закріпленого у конвенції», - сказав Павліченко.

За його словами, виправити порушення можна шляхом повернення дітей в Україну.

«Тобто, ми наголошували на тому, що це не є злочин, який кваліфікується якось за стандартами міжнародного гуманітарного права як воєнний злочин. Це є порушення конвенції», - додав Павліченко.

Правозахисник пояснив, що на сьогодні ЄСПЛ визнав цю справу прийнятною до розгляду. На наступному етапі справа розглядатиметься по суті - з визначенням, чи мало місце порушення, яким чином росія як держава, що де-юре не несе відповідальності, але де-факто несе відповідальність за цю територію, тому що територія українська.

«Страсбурзький суд розглядає територію Криму як українську територію і на цій території відбуваються процеси з боку держави, яка де-факто є окупантом і несе відповідальність за вчинені там дії. Ще йдеться про події 2014 року, коли росія була в системі Європейської конвенції, і несе відповідальність за все, що відбувається в межах її юрисдикції. Так це визначається. І ця юрисдикція була поширена на територію України, на Кримський півострів», - зазначив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

На уточнювальне запитання, коли можна очікувати ухвалення рішення Європейським судом з прав людини, правозахисник відповів, що «в межах одного року». Водночас воно може бути посиленням і доповненням тих міждержавних рішень, які вже на сьогодні ухвалені.

«Там є по Криму перше рішення у міждержавній справі «Україна проти Російської Федерації». Це рішення так само може бути в тому самому ключі, контексті доповнено. Я думаю, що це може бути у межах року. Але подивимося, як працюватиме суд», - сказав Павліченко.

Крім того, він акцентував на ще одному моменті. У процесі розгляду справ завжди має бути присутня сторона, проти якої заявлене порушення. Тобто, має бути представник росії.

«Як ми знаємо, на сьогоднішній день немає представника росії в Європейському суді з прав людини. І там визначається такий суддя ad hoc, який є субститутом, скажімо так, заміщає російського тлумача або того, хто має пояснити, чому відбулося порушення, і яким чином росія може виконувати це рішення. Це теж один з моментів, на які треба звертати увагу», - наголосив правозахисник.

Він зауважив, що це рішення ЄСПЛ носитиме більше політико-юридичний характер. Росія буде зобов'язана повернути цих дітей, але чи поверне - питання залишається відкритим. Оскільки на той час, можливо, хтось з тих дітей досягне віку понад 18 років, можливо, хтось буде в російській армії, в російських вишах або навіть воювати проти України.

На запитання, чи відкриває потенційне рішення ЄСПЛ перспективи для інших дітей, яких викрали росіяни з окупованих територій, правозахисник відповів:

«Щодо інших ситуацій, я думаю, що так само ми можемо ставити питання щодо вивезення українських дітей з окупованих територій, індоктринації їх. Це те, що стало темою ухвалення ордера путіну і Марії Львовій-Бєловій Міжнародним кримінальним судом, але в контексті виключно порушення прав дітей. Зокрема, з огляду на ті статті Конвенції, від яких не був зроблений відступ навіть в умовах воєнного часу і окупованих територій», - відповів правозахисник.

Водночас він додав, що правозахисники даним позовом підіймають це рішення на рівень, що сягає міждержавного позову.

«Це буде одним з показників того, що росія є порушницею конвенції в питаннях порушення прав дітей, позбавлених батьківської опіки. І, відповідно, це буде взаємопосилювати той процес, який відбувається в Міжнародному кримінальному суді», - резюмував виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) повідомив владу рф про заяву, подану Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) в інтересах десяти українських дітей, вивезених з Криму після окупації півострова у 2014 році, повідомила пресслужба Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим (АРК).

Фото: Українська Гельсінська спілка з прав людини

Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин