Асіф Алієв

Рік перемог: як все відбувалось і чому кримчани успішні у спорті

mainnews-id
Попри те, що спортсмени вимушено залишили рідний дім, вони здобувають медалі та завойовують нагороди на міжнародних змаганнях

2024 рік, який ще триває, став успішним для низки кримських спортсменів.

Борці різних видів єдиноборств здобували медалі, прославляючи як свій народ, так і піднімаючи на різних міжнародних змаганнях прапор України.

Показово, що переможцями міжнародних та Всеукраїнських турнірів стають молоді спортсмени: борці Сулейман Мамутов, Ірфан Мірзоєв, Іван Шкабрій, Іззет Бекіров, Мустафа Аджієв, Іван Вітенко, Мадамін Мірзоєв, Айша Ягьяєва, Максут Султанов, боксери Айдер Абдураїмов, Алі Дагли.

2ba96b.jpeg

20-річний Айдер Абдураїмов, дворазовий чемпіон Європи з боксу серед молоді, завоював путівку на цьогорічні Літні Олімпійські ігри у Парижі. Попри поразку у 1/8 фіналу, боксер показав характер та продемонстрував шанувальникам яскравий поєдинок.

Син політв'язня Енвера Мамутова, 17-річний Сулейман, на чемпіонаті Європи з грепплінгу (вид спортивної боротьби) завоював перше місце.

Здобули золоті медалі: 19-річний борець Ірфан Мірзоєв на чемпіонаті України з греко-римської боротьби (U20) та 21-річний Іззет Бекіров, який вийшов переможцем у фінальній сутичці з боротьби на поясах «Алиш».

Майстер спорту, політичний біженець з Дагестану Алі Чаринський, який з 2018 року тренує кримських спортсменів, в інтерв'ю QIRIM.News розповів, чому молоді кримчани досягають таких результатів.

IMG_20241104_141224_460.jpg

«Більшість моїх учнів — це або діти політв'язнів, або ті, чиї батьки загинули. Вони нікого тут не знали, коли переїхали на материкову Україну, не мали друзів, тут не було їхніх родичів. Їх нічого не відволікало від занять.

Це тут їхня сім'я, їхні друзі. Тому вони викладаються з великим ентузіазмом. Тому вони з більшим задоволенням йдуть на тренування, часто залишаються в залі»,— розповів Чаринський.

Алі навчає молодь джиу-джитсу, грепплінгу, самбо та дзюдо. Порівнюючи зі спортсменами з Дагестану, він зазначив, що його вихованцям значно важче досягнути високих результатів.

«Там на одного тренера припадає сотні, на одну федерацію — тисячі спортсменів. Для дагестанського спортсмена, який приходить до залу, конкуренція на кожну вагову категорію по 20 людей. Там чемпіони світу, Європи.

Водночас тут на одній ваговій категорії один спортсмен-кримський татарин. Немає ніякої конкуренції. Тому їм значно важче», — зазначив він.

За словами Чаринського, кримський татарин Сулейман Мамутов — найрезультативніший спортсмен в Україні за останні роки, а можливо, й взагалі в історії України.

БРОНЗА ЧЕМПІОНАТУ СВІТУ Сулейман Мамутов став бронзов...им...пьтаті у бронзовому фіналі Мамутов переміг француза! Це перша мед.jpg

Тренер вважає, що з нього можна зробити зірку світового масштабу, оскільки він має усі якості для цього.

«Він перший номер України у грепплінгу та джиу-джитсу. І в кожній федерації в кімоно і без кімоно. Взагалі, якщо спортсмен може бути першим номером в кімоно і без кімоно, це вже результат. А в двох різних видах спорту — це нонсенс.

Він не пропустив жодного чемпіонату світу та Європи, з усіх змагань повернувся з медалями. В середині жовтня він приїхав з чемпіонату світу, який проходив у Казахстані, і вже через 10 днів боровся в іншому виді спорту в Греції. Уявіть собі його навантаження!»,— зазначив тренер.

Учасник Літніх Олімпійських ігор 2012 року, призер чемпіонату світу та Європи, тренер збірної України з греко-римської боротьби Ленур Теміров вважає, що спорт, зокрема, боротьба, тече в жилах кримських татар.

1730722782318.jpg

«Споконвіку боротьба, наша національна боротьба «Куреш», була символом спортивного життя нації», - розповів він QIRIM.News.

За його словами, кримські борці могли б ще краще представляти Україну на міжнародних змаганнях, але не всі можуть залишити окупований Крим.

«З півострова виїхала невеличка група наших борців. Це переважно молодь віком до 20 років. Разом з тим, кримчани в Криму не мають таких можливостей, як ті, хто виїхав звідти.

Вони не можуть виступати на європейських або світових турнірах, а боротися за іншу країну не хочуть», — зазначив Ленур Теміров.

Теоретично Міжнародний олімпійський комітет допускає участь спортсменів з окупованого Криму до Олімпіади, проте за певних умов: вони повинні виступати тільки під нейтральним прапором, не підтримувати агресію рф, не поширювати пропаганду війни, на виступати за армійській спортивні клуби рф: ЦСКА або СКА.

Такі умови явно не сприяють розвитку кримських спортсменів. Обираючи виїзд з окупованого півострова, кримчани мають змогу краще показати свої здібності у спорті.

До прикладу, тренер Теміров назвав борців, які, попри юний вік, показали на материковій Україні гарні результати.

«Це Ірфан Мірзоєв. Він успішно виступав на міжнародних змаганнях. Ірфан здобуває досвід і має всі шанси стати учасником наступних Олімпійських ігор.

Серед перспективних борців з Криму можна назвати його рідного брата Мадаміна Мірзоєва. Він не менш талановитий хлопець.

На можу не згадати борців Іззета Бекірова, Руслана Валітова, якому не вистачало трохи, аби виступити на Олімпіаді. Ну, і звісно, варто сказати про Сулеймана Мамутова, який виступає в різних видах боротьби», - розповів тренер Ленур Теміров.

Найрезультативнішими спортсменами цього року, на думку віцепрезидента Федерації спортивної боротьби Криму Імрана Усеїнова, є спортсмени в неолімпійських видах спорту: грепплінгу та джиу-джитсу — Сулейман Мамутов, Іван Шкабрій та Іван Вітенко.

Імран Усеїнов нагадав QIRIM.News, що зазначені спортсмени брали участь у двох чемпіонатах Європи та світу. Навіть один лише Сулейман привіз в Україну 8 медалей.

462601380_2539781136219607_5565889709437621912_n.jpg

Якщо ж говорити про олімпійські види спорту (вільна та греко-римська боротьба ), то найуспішнішим та стабільним є Ірфан Мірзоєв.

Після виступу у віковій категорії до 20 років він планує перейти у дорослий спорт. За словами Усеїнова, Мірзоєв регулярно приносить певні результати Україні на міжнародних змаганнях.

Віце-президент згадав Максута Султанова, який привіз Україні бронзу Чемпіонату Європи з греко-римської боротьби.

«Ми також сподіваємось на Іззета Бекірова. Очікуємо, що він має потрапити до збірної України з греко-римської боротьби і далі показати необхідний результат на ліцензійних турнірах або чемпіонатах світу, аби бути обраним для участі в Олімпійських іграх», — підкреслив Усеїнов.

Успішність спортсменів з окупованого Криму він пояснює комплексом причин. Насамперед це заслуга тренерів, які бачать, як правильно та з ким зі спортсменів працювати.

«Наші тренери — це молоді, прогресивні люди. Вони мають підхід до спортсменів. Використовують грамотну методику.

По-друге, це підтримка борців самою Федерацією. Це дуже важливо, оскільки тепер спортсмени не кинуті напризволяще, як це було раніше, а є організація, яка опікується ними та закриває певні їхні потреби.

Є меценати, які допомагають. Сукупність цих факторів дає результат»,— сказав віцепрезидент Федерації спортивної боротьби Криму.

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

Рік перемог: як все відбувалось і чому кримчани успішні у спорті

news-pic

Низка держав взяла на себе зобов’язання щодо повернення всіх полонених і депортованих українців

news-pic

Зеленський звільнив посла України в Туреччині

news-pic

Кримськотатарського активіста Ельдара Кантимирова етапували до колонії в Бурятії

news-pic

Політв'язень Амет Сулейманов не перебуває в черзі на операцію із заміни серцевого клапана

news-pic

Щонайменше 41 кримський політв'язень потребує негайної медичної допомоги, - Лубінець

news-pic

У Нідерландах відкрилася виставка про війну росії проти України зі «Щоденниками війни» від українських дітей

news-pic

«Це найнебезпечніший розвиток подій», - постпред України при ООН про залучення північнокорейських військових до війни проти України