«Русская община»: чим загрожує Криму поява російських неонацистів

У тимчасово окупованому Криму заявила про свою присутність так звана «Русская община» — ультраправа, неонацистська й ксенофобська організація, яка діє в рф з 2020 року.
Проєкту «Крим.Реалії» на умовах анонімності про це розповів активіст, за словами якого, вже відібрано понад 40 чоловіків, які вступили до лав «Русской общины» для участі у патрулюванні вулиць міст.
Першим містом в цьому списку стане Сімферополь. Там планують розпочати «патрулювання» у вечірні години.
Організація «Русская община» (скорочено — РО) відома відвертою антимігрантською, ісламофобською, ксенофобською риторикою. Заснована наприкінці 2020 року в росії.
За неофіційними даними, діє під негласним покровительством голови Слідчого комітету рф Олександра Бастрикіна — соратника диктатора путіна. З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році діяльність організації лише посилилася.
Незважаючи на заяви про боротьбу з трудовими мігрантами, «Русская община» де-факто виступає і проти корінних народів самої рф, зокрема проти вихідців з Північного Кавказу та мусульманських регіонів. Тепер вона оголосила про наміри діяти й в окупованому Криму.
«Виконавці найбруднішої роботи»
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров переконаний, що поява в Криму таких структур як «Русская община» може бути спробою підготувати ґрунт для внутрішніх провокацій. Про це він заявив у коментарі QIRIM.News.
За його словами, російська влада таким чином готує виконавців найбруднішої роботи.
«Пожвавлення неонацистських організацій у Криму говорить про те, що на півострові готують ситуацію, яка може загостритись — можливо, у зв’язку з наближенням деокупації.
Там створюють сили, які виконуватимуть найбруднішу роботу», — зазначає він.
Політик нагадав, що подібна тактика вже застосовувалась росією у 2014 році під виглядом так званої «самооборони Криму».
Тоді представники цих формувань вдиралися в домівки, проводили незаконні обшуки без понятих, викрадали людей.
«Зараз ми бачимо схожу структуру: представники «Русской общины» формують так звані «п’ятірки» — командир, перемовник, оператор і двоє «бійців».
Це виглядає як бандитський осередок, який у випадку масштабніших завдань може розростися у десятки й сотні таких груп», — каже голова Меджлісу.
На його думку, ці угруповання планують використовувати для тиску на кримськотатарське населення, на проукраїнських громадян і загалом на всіх, хто не підтримує окупацію:
«Там, де велика частина людей чекає на звільнення Криму, російські силові структури задіюють своїх підопічних для залякування, провокацій і фізичного насильства».
Ксенофобія, мечеті та насильство: історія «Русской общины»
Діяльність «Русской общины» в росії демонструє її справжнє обличчя. Організація проводить спільні рейди з поліцією в мечетях, влаштовує облави, доносить на заходи, які не відповідають їхньому баченню «традиційних цінностей», полює на людей за етнічною ознакою та релігійними переконаннями.
У 2023 році ця банда виступила проти будівництва мечеті в московському районі Косино-Ухтомський. А в квітні 2024 року домоглася зносу мусульманського молитовного дому в Троїцьку, публічно заявивши: «попереду непочатий край роботи».
У січні 2025-го організація домоглася закриття мусульманської громади в Підмосков’ї.
У травні 2025 року в місті Камєшково група людей, озброєних кастетами й ножами, напала на вихідців із Інгушетії, вигукуючи нацистські гасла.
У червні того ж року члени організації намагалися затримати двох чеченських дітей — 8 та 11 років — у Петербурзі. Бандити були в масках, мали при собі посвідчення Слідчого комітету й уникли відповідальності.
На одному з «патріотичних маршів» у 2024 році лідер «Русской общины» Андрєй Ткачук публічно назвав мусульман «бусурманською нечистю».
Експертка центру «Сова», який досліджує питання російського націоналізму та ксенофобії, Віра Альперович в коментарі «Медіазоні» розповіла, що «Русская община» все більше нагадує парамілітарну організацію, яка притягує до себе агресивних людей.
«Поліція охоче приймає їхню допомогу. Здебільшого через те, що відомство відчуває дефіцит власних співробітників.
Можливо, було десь ухвалено кулуарне рішення, що ці хлопці можуть допомогти, як кажуть. Вони ж чудово імітують громадянську активність та підтримують владу загалом», — каже Альперович.
Активізація таких структур, зокрема, в окупованому Криму, свідчить про те, що москва використовує інструмент насильства та поширення страху заради збереження своєї насильницької влади.
Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини
Читайте також:
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
ГУР провело кібератаку в окупованому Криму

Мазут з російського танкера продовжує отруювати море

«Стан здоров'я погіршився»: чому почастішали випадки захворювань кримськотатарських політв'язнів у російських тюрмах і як їм допомогти

НАБУ не є панацеєю у боротьбі з корупцією у вищих ешелонах влади, - Джемілєв про голосування закону про НАБУ і САП

Україна повернула з полону понад тисячу захисників

Вибухи в Криму: відбулася атака дронів

«Русская община»: чим загрожує Криму поява російських неонацистів

Україна запропонувала зустріч лідерів за участі Ердогана та Трампа