Асіф Алієв

У Стамбулі презентували книгу про депортацію кримських татар

mainnews-id
Книга поєднує офіційні документи та інформацію з усних джерел

У межах лекційного циклу «Сулейманійська кафедра» Фонду досліджень тюркського світу (TDAV) відбулася конференція «Кримські війни та депортації у колективній пам’яті».

Про це повідомляє турецька редакція QIRIM.News.

Захід приурочили до 81-х роковин депортації кримськотатарського народу 18 травня 1944 року. Головною гостею стала дослідниця Ферідеханум Шахін, яка презентувала свою нову книгу «Кримські війни та депортації».

Праця була написана ще 2016 року як магістерська дисертація в університеті Газі під керівництвом професорки Фатми Ахсен Туран, знаної у галузі усної історії. Через дев’ять років, завдяки зусиллям редакції TDAV, робота побачила світ у вигляді книги.

презеьтнація.png

«Це дослідження з’явилося випадково — я неправильно зрозуміла завдання, але воно переросло в глибоку роботу», — зізналася Шахін. Вона зазначила, що структура книги залишилася незмінною з 2016 року, зокрема розділ, присвячений усній історії кримських татар.

Через заборону на в’їзд до Криму після початку російської окупації авторка не змогла оновити матеріал, але це, за її словами, не применшує його цінності.

Книга поєднує офіційні документи з інформацією з усних джерел: пісні, плачі, вірші та перекази.

Це, як зазначає Шахін, створює унікальний архів національної пам’яті. Окрему увагу вона приділяє нестачі перекладів історій очевидців депортації турецькою мовою: «У Туреччині таких перекладів майже немає, а більшість текстів залишаються в Криму. Я хотіла зробити ці голоси почутими».

Символічною стала й обкладинка книги — замість зображень скорботи авторка обрала фото з першого святкування Хидирлезу в селищі Озенбаш 1990 року, зроблене кримськотатарським фотографом Акімом Сейтаблаєвим.

На світлині — три тисячі людей, які святкують повернення на рідну землю. «Я хотіла, щоб ця історія не завершувалася в сльозах. У ній має бути надія і перемога», — сказала Шахін.

Генеральна директорка TDAV Саадет Пинар Їлдирим подякувала видавцеві Мехмету Тьоре Їлдиру за ініціативу, а також мистецькому редактору Ведату Осману Коркуту та меценатці Інжі Алтуг, завдяки якій було створено спеціальний фонд для підтримки видання.

Після конференції Ферідеханум Шахін поспілкувалася з учасниками та підписала примірники своєї книги.

share-arrowiconiconiconicon

Читайте новини в телеграмi

Актуальнi новини Украiни та свiту

telegram

Підписатись

Головнi новини

Бiльше новин
news-pic

«Жест поваги із підтримки»: до Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу українські артисти виконали народну пісню «Ey, güzel Qırım»

news-pic

«Депортація 1944 року — злочин геноциду, який не має терміну давності», — Меджліс кримськотатарського народу

news-pic

81-і роковини геноциду кримськотатарського народу: історія злочину радянської влади та її наслідки

news-pic

У Туреччині триває 10-й Кримськотатарський молодіжний курултай

news-pic

Біля Меморіалу пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу у Києві відкрилася інформаційна інсталяція до 18 травня

news-pic

«Я закликаю Путіна надати своїй делегації реальні повноваження», - Зеленський

news-pic

«Найближчим часом може відбутися обмін 1000 на 1000», – міністр Умєров

news-pic

«Мир можливий лише за умови, що Росія виявить готовність до конкретних дій», - міністр оборони Рустем Умєров у Стамбулі