В Україні стартує документальний проєкт про кримськотатарську культуру — «Живий спадок Криму. Традиції»

Незабаром в Україні розпочнеться показ нового документального проєкту «Живий спадок Криму. Традиції». Цей проєкт створюється за підтримки Українського культурного фонду. Документальний мінісеріал розповідатиме про обряди, ремесла та кухню кримських татар.
Ідея фільму полягає у тому, щоб показати не лише втрачену, а живу спадщину корінного народу Криму — через особисті історії, повсякденне життя, майстерність і працю тих, хто сьогодні зберігає цю культуру.
Проєкт складається з трьох серій: «Обряди», «Ремесла» та «Кухня». Його творці наголошують: головне — це акцент на тяглості традицій, які передаються з покоління в покоління, попри історичні трагедії. За словами авторів, традиція живе лише тоді, коли її передають, і саме тому кожна серія — це не лише дослідження, а й спроба оживити культуру на екрані.
Режисером проєкту став Сергій Шараєвський — автор попереднього документального фільму «За Перекопом. Держава». У новій роботі він фокусується на глибшому пізнанні кримськотатарської культури через об’єктив камери, голоси героїв та атмосферу побуту.
«Це вже мій другий режисерський проєкт, присвячений Криму. Ще під час зйомок попереднього фільму мене вразила глибина й багатство цієї культури. Які в кримських татар традиції, мистецтво, ремесла. І, зрештою, яка на смак справжня кримськотатарська кава? У новому мінісеріалі ми спробуємо знайти відповіді на ці та багато інших запитань», — ділиться режисер.
Серії присвячено й збереженню кулінарної спадщини — важливій частині самоідентифікації. Глядачі дізнаються про традиційні рецепти та особливості кримськотатарської кухні, яка й сьогодні залишається джерелом культури та пам’яті.
У фільмі також йдеться про стародавні ремісничі звичаї, палітурне мистецтво, орнамент «Орьнек» і навіть посвяту учня в майстри — звичай, що поєднував фахову майстерність з духовною складовою.
У створенні серіалу беруть участь дослідники, мистецтвознавці, релігійні діячі та представники кримськотатарської спільноти. Серед них — науковці, журналісти, художники та музиканти, які розкривають культуру не лише з наукового боку, а й через власну причетність до неї.
Крім відеоформату, проєкт матиме також аудіоверсію — подкасти та голосові нариси, адаптовані для людей з порушенням зору, а також для тих, хто слухає контент у дорозі. Таким чином, «Живий спадок Криму. Традиції» охопить широку аудиторію, поєднуючи візуальне й слухове сприйняття.
«Живий спадок Криму. Традиції» є продовженням культурно-мистецького проєкту, в межах якого був знятий документальний фільм «За Перекопом. Держава» і зберігає її стилістичну вишуканість, але фокус зміщено з історичної реконструкції на повсякденність — традицію як частину життя, яка триває тут і зараз. Автори прагнуть не лише зафіксувати спадщину, а й дати глядачеві відчути її силу, живу енергію та сучасну актуальність.
Читайте також:
- Джелял подарував президенту Ердогану «Щит дружби», створений керамістом Скибіним
- Помер видатний актор і співак Ділявер Сеттаров
- У Києві відбувся вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу «Хайтарма. Шлях пам'яті»
- У Києві відбудеться вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новин
«Усе, що буде тиснути й зупиняти Росію, маємо втілювати якнайшвидше», - Зеленський

В Україні стартує документальний проєкт про кримськотатарську культуру — «Живий спадок Криму. Традиції»

У київській книгарні «Сенс» презентували книгу кримськотатарського журналіста та політв’язня Османа Аріфмеметова

Джелял подарував президенту Ердогану «Щит дружби», створений керамістом Скибіним

Цієї ночі Росія застосувала 18 ракет і близько 400 ударних дронів - Зеленський

Росія атакувала Україну 728 дронами

В окупованому Криму пролунали вибухи

ЄСПЛ визнав порушення прав кримчан за «дискредитацію» армії рф