Як в окупованому Криму не припиняють переслідувати газету«Qırım»
16 жовтня в окупованому Сімферополі відбудеться розгляд справи про адміністративне правопорушення щодо незалежної кримськотатарської газети «Qirim».
Справу розглядатимуть у "Сімферопольському районному суді", зазначається на сайті відомства.
Згідно з інформацією на офіційному сайті "суду", газеті висунуто чергове звинувачення за статтею «Зловживання свободою інформації».
Як з'ясували в організації «Кримський процес», йдеться про відсутність маркування у тексті організацій, визнаних «іноземними агентами».
У тексті з описом біографії відомої радянської правозахисниці Людмили Алексєєвої наголошувалося про її співпрацю наприкінці 1970-х років з «Радіо.Свобода» та «Голосом Америки», які, за вимогами російської влади, завжди повинні згадуватися лише з позначкою, що ці структури визнані іноагентами.
Кримськотатарська газета Qırım ("Къырым") втретє за півроку опиняється під загрозою адміністративного покарання з боку окупаційної влади Криму через публікацію історичних матеріалів без зазначення статусу іноземних агентів.
Загалом на редакцію газети «Крим» було складено чотири протоколи: два на Бекіра Мамутова (головного редактора видання) та два на Сейрана Ібрагімова (директора газети). Загальна сума штрафу сягнула 780 тисяч рублів.
В інтерв'ю журналісту QIRIM.News правозахисниця з окупованого Криму Лутфіє Зудієва розповіла, яке значення має для кримських татар газета «QIRIM» та як на півострові переслідується свобода слова.
«Газета Крим — це перше друковане, періодичне видання кримських татар з моменту повернення нашого народу з місць депортації.
Існування такої газети має для нас не тільки просвітницьке або інформаційне значення, але певною мірою, символічне, оскільки, на жаль, на даний час мало періодичних видань, що публікуються кримськотатарською», - пояснила Зудієва.
За її словами, враховуючи, що зараз поступово збільшується тиск на газету з такою історією та бекграундом, це не може не викликати тривоги у журналістів та правозахисників.
Вони слідкують за ситуацією, висвітлюють її та документують факти переслідування.
Зудієва зазначила, що будь-які незалежні голоси в Криму піддаються різним формам тиску та переслідувань.
«Це можуть бути як адміністративні заходи переслідування, так і кримінальні справи. На жаль, від цього ніхто не застрахований.
Якщо я не помиляюсь, принаймні 17 журналістів з Криму перебувають під вартою за кримінальними звинуваченнями. Тенденція тиску на джерела незалежної інформації зберігається, а посилення цих процесів відбулося після 2022 року», - заявила вона.
"Найулюбленіша" стаття російських силовиків для переслідування — це "зловживання свободою масової інформації".
За цією статтею, наголошує правозахисниця, переслідували правозахисника Абдурешіта Джеппарова, адвоката Еміля Курбедінова(за публікацію постів в його Telegram-каналі), складали протокол на саму Зудієву (за публікацію постів у соціальній мережі Facebook).
«Це інструмент тиску. У цій статті немає чітких пояснень. Під зловживання можна підігнати що завгодно, будь-яку точку зору, яка не подобається силовиками або владі», - розповіла правозахисниця.
Нагадаємо, 17 травня 2024 року російські поліцейські прийшли з обшуком до 68-річного головного редактора газети Бекіра Мамутова та її засновника, 59-річного Сейрана Ібрагімова.
На Мамутова склали два протоколи про дискредитацію російської армії та поширення недостовірних відомостей під виглядом достовірних та за публікації на сайті газети Qirim.
Проте, згідно з міжнародним гуманітарним правом, держави-окупантки не мають права поширювати своє законодавство на окуповані території.
Намагання окупантів притягнути до відповідальності місцеві медіа за ігнорування законів рф є порушенням прав цивільного населення, що може стати основою для досудового розслідування на міжнародному рівні.
Нагадаємо, 17 травня силовики увірвалися до будинку головного редактора газети QIRIМ Бекіра Мамутова. Обшуки також відбулися в помешканні засновника видання Сейрана Ібрагімова.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network.
Читайте також:
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новинСирійські повстанці підійшли до Дамаску
«Безпідставні звинувачення», — МЗС України про заяву Тегерана
Сьогодні - День Збройних Сил України
«Дозволу увійти у свій дім не проситиму»,- підполковник ЗСУ Алім Керімов
«Критика має бути відповідальною»: Рефат Чубаров про дискусії навколо діяльності Рустема Умєрова
«Схоже на оцінки, які не підтверджуються фактами»,— Наріман Джелял про критику Умєрова у ЗМІ
«Спекулятивна стаття», — нардеп Ахтем Чийгоз висловився стосовно публікації у ЗМІ про роботу міністра оборони Умєрова
Таміла Ташева звільнилась зі своєї посади