Захоплення росією суден у Керченській протоці: Арбітражний трибунал у Гаазі ще не призначив дату проведення усних слухань по суті
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну російська федерація намагалася перешкоджати розгляду Арбітражним трибуналом справи щодо затримання українських військово-морських суден та військовослужбовців. Йдеться про захоплення росією українських катерів «Бердянськ», «Нікополь» і буксиру «Яни Капу», а також 24 українських моряків у Керченській протоці 25 листопада 2018 року.
Про це йдеться у відповіді Міністерства закордонних справ України на інформаційний запит QIRIM.News стосовно справи про затримання українських військово-морських суден та військовослужбовців за Конвенцією ООН з морського права 1982 року (Україна проти Російської Федерації).
«Протягом 2023-2024 років відбувся обмін письмовими документами сторін по суті спору, зміст яких є конфіденційним до початку усних слухань, яких такі документи стосуються (ст. 28 Правил процедури Трибуналу). Паралельно з цим, рф намагалась перешкоджати розгляду справи шляхом звинувачення деяких арбітрів в нібито «необ’єктивності», «упередженості» та «прихильному ставленні до України» у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну в лютому 2022 році», - зазначили в МЗС.
За даними Міністерства, наразі, відповідно до положень Додатка VII до Конвенції, сторони здійснюють відповідну комунікацію з Міжнародним трибуналом з морського права та Арбітражним трибуналом з метою врегулювання ситуації щодо арбітрів та продовження розгляду справи.
«Після завершення усіх необхідних процедур Арбітражний трибунал призначить дати проведення усних слухань по суті», - повідомили в МЗС.
У відомстві нагадали, що справа, яка розглядається Арбітражним трибуналом, створеним відповідно до Додатка VII до Конвенції ООН з морського права 1982 року, стосується порушення абсолютного імунітету військових кораблів та членів їх екіпажів, передбаченого Конвенцією. Цей імунітет означає, що іноземні держави не можуть їх заарештовувати, затримувати та переслідувати.
Захоплення росією українських кораблів у Чорному морі в листопаді 2018 року, затримання та кримінальне переслідування членів їх екіпажів грубо порушує норми Конвенції та звичаєвого міжнародного права.
«Метою справи є визнання РФ винною в порушенні Конвенції ООН з морського права та отримання належної компенсації за шкоду, спричинену такими порушеннями, зокрема, компенсацію морякам за незаконне позбавлення волі», - зазначили у Міністерстві закордонних справ.
1 квітня 2019 року Україна повідомила росію, що вона ініціює арбітраж, відповідно до Додатка VII до Конвенції ООН з морського права.
16 квітня 2019 року Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права з приводу застосування тимчасових заходів проти російської федерації з метою негайного звільнення трьох українських військово-морських кораблів та двадцяти чотирьох членів їх екіпажів, незаконно захоплених та утримуваних Російською Федерацією з 25 листопада 2018 року.
25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права видав юридично обов’язковий Наказ, згідно з яким Російська Федерація має негайно звільнити українські кораблі «Бердянськ», «Нікополь» і «Яни Капу», повернути їх під контроль України, а також негайно звільнити затриманих українських моряків і дозволити їм повернутися в Україну.
«Після обміну письмовими документами та проведення усних слухань щодо юрисдикції Арбітражного трибуналу розглядати цей спір у жовтні 2021 року, 27 червня 2022 року Арбітраж ухвалив рішення про наявність у нього юрисдикції розглядати цей спір, відкинувши Попередні заперечення РФ та, серед іншого, підтвердивши свою юрисдикцію розглядати питання про невиконання Росією наказу Міжнародного трибуналу з морського права про застосування тимчасових заходів», - розповіли в МЗС.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року росія захопила у Керченській протоці українські кораблі «Бердянськ», «Нікополь» і «Яни Капу», а також українських моряків. Російські окупанти звинуватили українських військовослужбовців у нібито незаконному перетині кордону росії.
У межах обміну у вересні 2019 року українських моряків вдалося звільнити. У листопаді 2019 року рф передала Україні розграбовані катери «Бердянськ», «Нікополь» і буксир «Яни Капу».
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network.
Читайте також:
Читайте новини в телеграмi
Актуальнi новини Украiни та свiту
Підписатись
Головнi новини
Бiльше новинЗахоплення росією суден у Керченській протоці: Арбітражний трибунал у Гаазі ще не призначив дату проведення усних слухань по суті
Джамала стала переможницею симпатій українців у відборі до національного журі Євробачення-2025
Південна Корея назвала кількість загиблих солдатів КНДР на війні проти України
В окупантів згорів склад із деталями для «шахедів»
В Індонезії готують документальний фільм про кримськотатарський народ в Україні, - Чубаров
«Жовта стрічка» провела нову акцію спротиву в Сімферополі та Євпаторії
Наріман Джелял стане послом України в Туреччині
«Неодноразово мав загинути, але мені пощастило», — боєць з позивним Татарин про відбиття штурмів росіян