9 років тому в Криму було вбито першу жертву російських окупантів — кримського татарина Решата Аметова

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
03 Березня 2023, 18:01
Асіф АлієвQHA
03 Березня 2023, 18:01

3 березня 2014 року в Криму було викрадено кримського татарина Решата Аметова, який став першою жертвою російських окупантів.

Аметов рано-вранці вийшов з дому — за словами дружини, сказавши, що пішов у військкомат. Після того, як він довгий час не виходив на зв'язок, дружина сама спробувала зателефонувати йому о 12 годині дня, але його мобільний телефон був вимкнений.

Як стало відомо з камер відеоспостереження, кримського татарина викрали в камуфляжній формі перед будівлею уряду Криму в Сімферополі під час одиночного пікету проти окупації Криму росією. Ймовірно, це останні кадри, на яких він ще живий.

За два тижні його тіло знайшли у лісі біля села Земляничне Білогірського району за 60 кілометрів на схід від Сімферополя. Поруч із ним знайдені кайданки, а голова вбитого була обв'язана скотчем. Причиною смерті стало проникне колото-ріжуче поранення ока гострим предметом.

«Тіло було страшенно спотворене. Скрізь сліди ножових поранень та синці. На голову йому одягли пластиковий пакет», - розповіла дружина Заріна Аметова в інтерв'ю німецькому журналу Der Spiegel.

Брат Решата Аметова також заявив, що причиною смерті Решата Аметова став удар ножем у око. 18 березня 2014 року Решата Аметова поховали на цвинтарі «Абдал» у Сімферополі. Без батька залишилося троє дітей.

Російський Слідчий комітет на початку квітня 2014 року порушив кримінальну справу за фактом вбивства Решата Аметова, але у 2015 році справу було припинено через те, що слідство нібито не змогло встановити осіб, причетних до злочину.

За твердженням Ольги Скрипник, координатора Кримської польової місії з прав людини, під час слідства було встановлено осіб, причетних до викрадення Аметова. З цих осіб взяли свідчення, проте вони набули статусу свідків, а не підозрюваних.

18 листопада 2015 року Решат Аметов був посмертно нагороджений орденом «Народний герой України». Прокуратура АРК виявила, що викрадачами і вбивцями Аметова стали двооє членів «самооборони Криму». Слідством також встановлено, що викрадення було проведено під керівництвом колишнього військовослужбовця Збройних сил рф, який також брав участь у бойових діях на сході України.

МВС України опублікувало фото підозрюваних, оголошених у міжнародний розшук.

Решату Аметову надано звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (18 травня 2017, посмертно) — за громадянську мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України під час акцій протесту проти окупації Російською Федерацією Кримського півострова.

2 березня 2018 року Президент України вручив нагородні атрибути звання Герой України брату загиблого Рефату Аметову.