Афганістан: США вивели війська. Країна повернулася до рук ісламістського угруповання

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
31 Серпня 2021, 11:01
Тетяна Нікішина
31 Серпня 2021, 11:01

Сполучені Штати завершили виведення свого військового контингенту з Афганістану, останні літаки залишили країну в понеділок ввечері.

Про це заявив глава Центрального командування США Френк Маккензі, повідомляє CNN.

Я тут, щоб оголосити про завершення нашого виведення з Афганістану і закінчення військової місії з евакуації американських громадян, громадян третіх країн і вразливих афганців. Останній C-17 вилетів із міжнародного аеропорту імені Хаміда Карзая 30 серпня. З цим відходом пов'язано багато горя. Ми не вивезли всіх, кого хотіли, — сказав Маккензі.

Останнім американським військовим, який покинув Афганістан, став генерал-майор Кріс Донаг'ю, командувач 82-ї повітряно-десантної дивізії.

Центральне командування США опублікувало його фото з камери нічного бачення, коли генерал заходив на борт літака у кабульському аеропорту імені Хаміда Карзая.

Останній американський солдат залишає Афганістан, — написало командування у Twitter.

Водночас також повідомляють, що дипломатична місія, що допомагатиме тим, хто не зміг залишити Афганістан раніше, працюватиме і надалі.

Після того, як останні літаки відлетіли, було чути, як таліби влаштували святковий «салют» із пострілів.

Із відльотом літаків Афганістан повернувся до рук саме того ісламістського угруповання, яке американці хотіли викоренити, коли увійшли в країну два десятиріччя тому.

Нині бойовики «Талібану» швидко опановують американську військову техніку, залишену в аеропорті Кабула. Після виходу американців спостерігачі помітили, як таліби зайшли до аеропорту Кабулу, оглядаючи залишену американцями військову техніку. Дехто з них був одягнений в американську військову форму чи спорядження.

За словами командувача армії США у регіоні, генерала Кеннета МакКензі, загалом авіація США та союзників евакуювала понад 123 тисячі цивільних. У середньому близько 7,5 тисяч людей залишали Афганістан щодня.

Державний секретар США Ентоні Блінкен назвав цю евакуацію «масштабною військовою, дипломатичною та гуманітарною операцією», однією з найскладніших, що коли-небудь проводили США.

Почався новий розділ. Військову місію завершено. Розпочинається дипломатична місія, — заявив Держсекретар США.

За словами Блінкена, «Талібан» має довести свою легітимність, про яку судитимуть за тим, як він виконує свої обіцянки та зобов'язання щодо вільного пересування цивільних до країни та з неї, захисту прав пересічних афганців, зокрема, і жінок, а також запобігання тому, щоб озброєні терористичні групи не закріпилися в країні.

Він додав, що попри те, що США призупиняють роботу дипломатичної місії в Кабулі та переводять усі її операції до столиці Катару Дохи, зусилля щодо допомоги американцям та афганцям, які мають паспорти США і хочуть залишити Афганістан, не припинятимуться.

Президент Джо Байден виступив із короткою промовою, подякувавши тим, хто брав участь в евакуації останні 17 днів. Очікується його звернення до нації сьогодні.

Після виходу військових США з Афганістану таліби оголосили, що відтепер Афганістан повністю незалежний.

У столиці були чутні звуки автоматних черг, у небі — сліди від трасуючих куль.

Як зазначило джерело, близьке до антиталібського Фронту національного опору, вночі з двох напрямків таліби здійснили штурм Панджшерської долини.

Таліби атакували передові пости Фронту з двох напрямків: з боку долини Андароб у провінції Баглан, а також з боку міста Джабаль-ус-Сирадж. Наступ талібів було відбито без особливих зусиль, — повідомило джерело.

За його словами, втрати екстремістів у напрямку Андароб становили 85 убитими, 108 пораненими. У боєзіткнення під Джабаль-ус Сіраджа було вбито 12 бойовиків «Талібану», ще 26 поранено.

Серед захисників провінції Панджшер також є поранені, відзначило джерело.

Нагадаємо, військова місія в Афганістані почалася в 2001 році після низки терактів ісламістської організації «Аль-Каїда» на башні-близнюки у Нью-Йорку та стала найтривалішою в історії США. Вона тривала 20 років. За цей час загинули 2460 американських солдатів.

Як повідомляли «Кримські новини», міністерство закордонних справ України інформувало, що з Афганістану до України вже прибули шість евакуаційних літаків, які повернули понад 650 українців, членів їхніх сімей, іноземних журналістів, міжнародних правозахисників та людей, яким загрожувала небезпека.