Антологія кримськотатарської музики або книга «Qırımnın yerli muzıkası» композитора Джеміля Карікова

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
14 Вересня 2021, 19:27
Асіф АлієвQHA
14 Вересня 2021, 19:27

Гарна підмога музикантам, музикознавцям і хореографам.

Такими скромними епітетами композитор, заслужений діяч мистецтв України, Джеміль Каріков схарактеризував свою книгу «Qırımnın yerli muzıkası» («Музика кримської землі»), що вийшла у світ.

В інтерв'ю «Кримським новинам» він повідомив, що протягом семи з перервами років працював над виданням книги.

Каріков зазначив, що в книги він спробував уявити історію кримськотатарської музики XVI- XX століття. У книзі переважно представлені ноти кримськотатарської музики, що охоплює чотири століття. Також є невелика вступна стаття, яку написав кримськотатарський діяч культури Сеіт-Яг'я Казаков кримськотатарською та анотація російською мовою.

«Все інше це ноти, тобто артефакти музики, починаючи з кінця XVI століття. Там і твори представників двох наших ханських династій: Газі Герай-хана та Ахмед Чобан-хана. Є розділ, присвяченій театральної музики й дестані, розділ колискової музики, музики та пісень весільного обряду. Велика глава книги розповідає про ліричних пісень кримських татар. У книзі також глава про духовні співи, уявлення жанром ілляхі », - розповів він.

Не оминув увагою автор і інструментальну музику, пісні, пов'язані з висилкою і депортацією кримських татар, а також музику популярну в середовищі кримськотатарських діаспор Туреччини та Румунії. Всього в книзі 16 глав, 972 сторінки.

Джеміль Каріков зазначив, що подібна книга під авторством Февзі Алієва «Антологія кримської народної музики» виходила у 2001 році, проте вона не охоплювала, наприклад, історії музики ханського періоду. У Джеміля Карікова історія музики представлена ​​більш широко.

Крім усього іншого композитор на практиці працював з різними жанрами кримськотатарської музики в різні періоди своєї творчості: бувши головним диригентом Кримськотатарського державного академічного музично-драматичного театру, музичним керівником ансамблю «Хайтарма», ансамблю «Макам» та ін.

Всі ці роки, як зізнається Каріков, він збирав твори кримськотатарської народної музики. «У книзі є праці Олексія Олесницького, його збірка« Пісні кримських турків », збирача кримськотатарських пісень Аркадія Кончевського, праці композиторів Асана Рефатова, Яя (Яг'я) Шерфедінова, Ільяса Бахшиш», - розповів автор книги.

Кримськотатарські музиканти дали велику оцінку книзі. Багато з них зізнаються, що «Qırımnın yerli muzıkası» - це великий і безмежний внесок в культуру кримськотатарського народу.