Асан Ахтемов під тортурами обмовив себе – адвокат

Новини України та світу
Алла Трапезова
15 Вересня 2021, 14:54
Алла Трапезова
15 Вересня 2021, 14:54

Адвокат Айдер Азаматов 13 вересня в слідчому ізоляторі №1 Сімферополя зміг нарешті побачити підзахисного кримського татарина Асана Ахтемова.

Мені вдалося з ним вже безпосередньо укласти угоду на його захист. Взяв у нього особисту заяву про те, що він дозволяє мені отримувати всю необхідну медичну документацію, відомості, що становлять лікарську таємницю, – зазначив Азаматов.

Адвокат розповів, що опитав Асана про події, які сталися з ним вночі з 3 вересня на 4 вересня. Кримський татарин підтвердив факти тортур. Він повідомив, що його забрали з дому вночі, не пояснюючи причин затримання, і відвезли в невідомому напрямку.

Його привезли в підвал, накинули на вуха дроти. Він спочатку думав, що це якісь нитки, але після того, як пустили струм, він зрозумів, що його катують. Біль була найсильнішою. Це тривало близько 6-7 разів протяжністю близько 10 секунд, тобто кожен раз по 10 секунд з ним це відбувалося. Йому говорили про те, що йому потрібно сказати. І після тортур, знущань над ним, він сказав, що готовий все підписати, як йому сказали, – розповів адвокат.

Також Асана вивозили в ліс і погрожували, що застрелять нібито через спроби до втечі.

Ми тебе застрелимо і всім скажемо, що при спробі втечі ми тебе застрелили. Асан сказав: я не буду бігти, хочете – тут стріляйте, – підкреслив захисник.

Азаматов додав, що Асан Ахтемов не бачив, хто конкретно займався тортурами, так як на голову надягали мішок і темні окуляри.

Ми зі свого боку вважаємо, що це абсолютно неприпустимі дії, незаконні, що не процесуальні методи. У демократичному суспільстві не повинно такого бути, – заявив адвокат.

Він зазначив, що на дії «правоохоронців» будуть подані всі можливі скарги.

Після тортур у Асана почалися проблеми зі здоров'ям. Він скаржиться на головні болі, вночі відбуваються напади, йому здається, що він задихається. У нього виникли болі в лівій частині тіла, Асан припустив, що у нього щось з ребром. Адвокат просить про медичний огляд свого підзахисного.

Тільки 13 вересня Асан розповів адвокату, що йому вдалося виспатися.

Він зміг виспатися. Ми сьогодні в рамках кримінальної справи заявили про те, що стосовно Асана застосовувалася фізична сила, тортури, і тому він обмовив себе, тобто, це була самообмова. І з огляду на те, що був фізичний та психологічний тиск, раніше представлені його показання він просив визнати неприпустимими, і вважати їх неспроможними, – додав захисник.

Він резюмував, що Асан Ахтемов свою провину в інкримінованих злочинах не визнає.

Нагадаємо, 3 і 4 вересня в окупованому Криму російські силовики провели обшук у 5 кримських татар, а потім викрали їх. Серед них перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял, а також Асан і Азіз Ахтемові, Ельдар Одаманов і Шевкет Усеїнов. Більше доби про їхню долю нічого не було відомо.

Пізніше братів Ахтемових, а також Джеляла окупаційний суд звинуватив у причетності до підриву газопроводу в селі Перевальному Сімферопольського району. Усі вони заарештовані до 4 листопада.