«Багато кримчан мовчать, однак чекають приходу ЗСУ», - кримський активіст

Новини України та світу
Ліна Тимошина
23 Червня 2022, 09:46
Фото: сторінка Фейсбук Василя Самойлова
Ліна Тимошина
23 Червня 2022, 09:46

Багато кримчан мовчать, однак чекають приходу ЗСУ, адже активно підтримувати територіальну цілісність України на окупованому півострові просто небезпечно для життя. Про це розповів кримський активіст Василь Самойлов, якому у квітні вдалося виїхати з окупованого Криму на підконтрольну Урядові територію України через зону бойових дій. З ним зустрілася команда Представництва Президента України в АР Крим і Офісу Кримської платформи, пише пресслужба відомства.

Кримчанин наголосив, що проукраїнського населення у Криму значно більше, ніж це фіксують окупаційні правоохоронні служби та медіа. Люди навчають дітей вдома українській мові, поширюють незалежну інформацію всупереч російській пропаганді.

Після повномасштабного вторгнення хлопець отримав повідомлення, що за ним можуть прийти фсб. Незадовго до цього він уже планував виїзд з окупації, а після вторгнення рф в Україну захотів долучитися до лав ЗСУ. Їхати вирішив через зону бойових дій, для цього знайшов волонтерів, які розробили маршрут і допомогли з переправою. Залишалося найважче — пройти перевірку фсб та проїхати російські блокпости. Найголовнішим для успішного виїзду було, за його словами, мати хорошу легенду, “чистий” телефон (щоб росіянам не було за що вчепитися) і бути морально готовим до багатогодинного допиту.

Їхав через пункт пропуску Джанкой-Чонгар. Коли нас мали перевіряти фсбшники, то сказали залишити на посту речі, взяли паспорти й повели чекати допиту в “клітці”. Це така огороджена десь 20/20 метрів ділянка, накрита білою маскувальною сіткою, по суті, просто для перетримки чоловіків. У туалет дозволяли ходити не частіше, ніж раз на пів години, і групою по 10-15 осіб, - поділився активіст.

Щоб зрештою потрапити на підконтрольну Урядові територію України, йому довелося пройти 37 російських блокпостів. Рятувала продумана до найменших дрібниць легенда, а іноді недбалість або стан алкогольного сп’яніння російських військових, хоча без агресивних перевірок і погроз зброєю теж не обійшлося. Зрештою кримчанин таки дістався до Запоріжжя, де оформив необхідні документи, а згодом — поїхав до Києва.

Мабуть, найважчим для мене було дорогою бачити розстріляні наскрізь цивільні машини людей, які теж намагалися виїхати з окупації. Таких машин було безліч, бо російська армія тоді стріляла просто в усе, що рухалося”, - розповів Самойлов.

Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева запевнила активіста, що Україна не піде на поступки щодо територіальної цілісності.

Можу вас запевнити, що керівництво держави не збирається йти на жодні поступки щодо територіальної цілісності України, адже це не просто території — це люди, такі як ви. Це наші громадяни, ми не можемо їх зрадити, - зазначила Ташева.