«Бірлік». У Київській області відкрили кримськотатарський культурний центр

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
19 Вересня 2020, 17:23
Асіф АлієвQHA
19 Вересня 2020, 17:23

Текст: Асіф Алієв,
Фото: Богдан Дацюк

Розвиток та популяризація традиційних цінностей, формування здорового образу життя, та ознайомлення місцевих з культурним життям кримських татар. Такі пріоритети діяльності Кримськотатарського культурного центру «Бірлік» («Єдність» - кримськотатарською), що офіційно відкрився сьогодні, 19 вересня в селі Чайки Київської області.

Як передають «Кримські новини», в урочистій церемонії взяли участь лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу Рефат Чубаров, народний депутат Рустем Умєров, заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Снавер Сейтхалілєв, посол Турецької Республіки — Ягмур Ахмет Гульдере, постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич, Муфтій Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов, голова Петропавлівсько-Борщагівської ради Олексій Кодебський та інші.

Як заявив під час офіційних заходів співзасновник громадській організації (ГО) "Бірлік Центр" Назім Сейдаметов, на базі культурного центру діятимуть освітній центр, бібліотека, мечеть, дитячий і молодіжний центр, спортивний центр, актова зала.

За його словами, необхідність відкриття культурного центру назріла ще два роки тому, коли було прийнято рішення купити земельну ділянку і побудувати центр.

Мені було 25 років, коли я обрав місце для проживання сіло Чайки, а після подій 2014 року кількість кримськотатарської громади тут зростає. На сьогодні тут проживають понад 200 кримськотатарських сімей. Наша мета зберегти свою культурну спадщину, мову, традиції, живучи далеко від Криму.

Після анексії Криму, як розповів лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, 25-30 тисяч кримських татар вимушені були перебратися з півострова до материкової України, де мають зберігати свою рідну мову і традиції.

Такі центри мають бути в Одесі, Харкові, в місті Дніпро, та в інших містах України. І подібні центри повинні стати осередками культурного життя кримських татар, — сказав він.

За словами Джемілєва, на побудову центру, завдяки меценатам, було витрачено 1,5 млн доларів. Лідер кримськотатарського народу зазначив, що Меджліс спільно з Туреччиною працює над створенням великого культурного центру та мечеті в Києві.

Про те, що такі центрі мають об'єднувати кримських татар розповів і заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Снавер Сейтхалілєв.

Він заявив, що Центр притягуватиме людей різних національностей та буде сприяти розвитку села Чайки.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров пообіцяв підтримувати Центр, відкриття якого назвав важливої подією.

Чубаров розповів про історію кримськотатарського народу, якій протягом 350 років мав свою державність — Кримське ханство.

237 років тому ханство було окуповано Російською імперію. З того часу багато страждань випало на долю нашого народу. За останні сім років тимчасової окупації Криму близько 10% наших співвітчизників змушені були залишити Крим та перебратись на материкову частину України, тому живемо у своєї держави, але далеко від своєї землі, - підкреслив Чубаров

Посол Туреччини в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере, який був серед запрошених гостей, почав свою промову українською, привітавши присутніх на церемонії.

Він заявив, що Туреччина, як і в минулому, так і в майбутньому буде робити все для допомоги кримським татарам. Дипломат зазначив, що МЗС Турецької Республіки засудив нещодавній вирок російського суду щодо сімох кримських татар (у справі «Хізб ут-Тахрір»).

Гюльдере заявив, що Україна для Туреччини стратегічний партнер, а кримські татари — це міст для двостороннього партнерства.

Виступивши з короткою промовою народний депутат Рустем Умєров подякував всім, хто був причетним до створення Центру та пообіцяв йому свою допомогу.

Голова Петропавлівсько-Борщагівської ради Олексій Кодебський разом із депутатами сільради під час свого виступу зазначив, що на території села Петропавлівської Борщагівки та Чайки проживають представники понад 45 національностей та за цей час не зафіксовано жодного факту шовінізму.

Після вітальної промови Кодебський подарував картини ГО "Бірлік Центр", після чого відбулося урочисте підписання меморандуму про співробітництво.

Муфтій Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов зазначив, що збереження культури, робиться з вірою в серце.

Він вислови сподівання, що девізом Центру стануть слова видатного кримськотатарського діяча Ісмаїла Гаспринського «Єдність у мові, вірі й справах».

Після виступів гостей заходу відбулася церемонія розрізання червоної стрічки. Далі гості, які брали участь у заході, відвідали сам центр.