Депутати, директори та міністр. Топ-10 кримських татар, представлених в українській владі

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
13 Вересня 2023, 13:50
Асіф АлієвQHA
13 Вересня 2023, 13:50
Асіф АлієвQHA

Представництво кримських татар в українській владі бере свій початок ще з кінця 90-х років.

Саме тоді у 1998 році тодішній голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, разом зі своїм першим заступником Рефатом Чубаровим, були вперше обрані у Верховну Раду України.

Чубаров — теперішній голова Меджлісу, хоча і не представлений у законодавчому органі країни, залишається одним з найбільш впливових кримськотатарських політиків.

Про те, хто нині з кримських татар є в органах державної влади, читайте в нашому топ-листі.

Айдер Рустемов — член Консультативної ради з питань взаємодії України з арабськими та мусульманськими державами (43 роки)

Айдер Рустемов муфтій та голова Духовного управління мусульман Криму.

Рустемов вивчав арабську мову при університеті Аль аль-Бейт в Йорданії.

Після отримання необхідної кваліфікації з володіння арабської мови, у 1997 році, вступив до університету Аль аль-Бейт на факультет "Основи релігії".

У 1998 році перевівся на факультет "Арабської мови та літератури" та достроково закінчив університет вже у 2001 році.

Після російського вторгнення в Україну виступив із засудженням дій Росії, звернувшись до мусульман РФ із закликом відмовитися від участі у війні.

Згідно з указом президента від 5 вересня 2022 року Айдер Рустемов увійшов до Консультативної ради з питань взаємодії України з арабськими та мусульманськими державами.

Арсен Жумаділов — голова Агенції ресурсного забезпечення ЗСУ (38 років)

Жумаділов має три вищі освіти: магістра права та магістра політології університету імені Тараса Шевченка, магістра публічного менеджменту та управління, яку здобув у Лондонській школі економіки, та базову вищу освіту - у Національному університеті «Києво-Могилянська академія».

Жумаділов та Едем Адаманов (голова ДП «Медичні закупівлі України») разом працювали у Біляївській районній державній адміністрації Одеської області, де Арсен був головою райдержадміністрації.

Арсен Жумаділов до широкомасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року також був головою ДП «Медзакупівлі». Посаду голови Агенції ресурсного забезпечення ЗСУ Арсен Жумаділов обіймає з серпня 2023 року.

Ахтем Чийгоз — народний депутат України (59 років)

Чийгоз в політиці давно. Він був головою Бахчисарайського регіонального меджлісу, депутатом Бахчисарайської районної ради.

У 2008 році Чийгоза було призначено заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу. У 2012 році Чийгоз балотувався по одномандатному округу до Верховної Ради України, однак посів друге місце, поступившись представнику Партії Регіонів Григорію Грубі.

29 січня 2015 року Ахтем Чийгоз був затриманий представниками силових структур російської окупаційної влади. Так званий «Верховний суд» анексованого Криму засудив його до 8 років колонії суворого режиму.

25 жовтня 2017 року Чийгоз разом з іншим кримськотатарським політв'язнем Ільмі Умеровим був виданий Туреччині. У 2019 році Чийгоз був обраний народним депутатом 9-го скликання від партії “Європейська Солідарність”.

Едем Адаманов — гендиректор ДП «Медичні закупівлі України» (33 років)

Він закінчив з відзнакою філію «Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана» в Криму та отримав спеціальність «Міжнародна економіка».

Адаманов вивчав міжнародний бізнес на магістерській програмі у Варшавському державному університеті.

Пройшов навчання за короткостроковими та середньостроковими програмами Києво-Могилянської Бізнес Школи з питань менеджменту та державного управління.

З 2015 по 2016 рр. працював першим заступником голови Біляївської районної державної адміністрації Одеської області. Адаманов обіймає посаду гендиректора ДП «Медзакупівлі» з серпня 2023 року.

Еміне Джеппар — перша заступниця міністра закордонних справ України (40 років)

Еміне Джеппар є випускницею Інституту міжнародних відносин університету імені Тараса Шевченка.

Вона проходила стажування в Державному Департаменті США.

У 2006 році отримала дипломи політолога-міжнародниці й перекладачки англійської мови з відзнакою.

У 2008 Джеппар закінчила навчальну програму для дипломатів при Інституті міжнародних відносин Клінґендаль (Нідерланди).

Джеппар була радницею міністра інформаційної політики з питань інформаційної політики щодо Криму, а в невдовзі була призначена першою заступницею міністра.

Джеппар балотувалася в парламент, але не потрапила туди. З 18 травня 2020 року перебуває на посаді першої заступниці міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.

Мустафа Джемілєв — народний депутат України (79 років)

Лідер кримськотатарського народу, один з моральних авторитетів країни, дисидент радянського режиму, перший голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв є народним депутатом Верховної Ради України.

З 1960-х років Джемілєв брав активну участь у кримськотатарському національному русі.

За це він провів багато років в радянських тюрмах.

Після розпаду СРСР Джемілєва було обрано головою Меджлісу кримськотатарського народу.

З 1998 року Джемілєв є народним депутатом України багатьох парламентських скликань, при цьому він завжди був у складі проукраїнських сил в Раді ("Народний Рух", Наша Україна", "Батьківщина", "Солідарність").

У 2019 році Джемілєва було обрано народним депутатом 9-го скликання від партії “Європейська Солідарність”. Він був у першій десятці виборчого списку (6 місце).

Рустем Умєров — міністр оборони України (41 рік)

Рустем Умєров український політичний і державний діяч.

У старшій школі був стипендіатом «Програми обміну майбутніх лідерів (FLEX)» та навчався в США.

У Національній академії управління він здобув диплом бакалавра за спеціальністю «економіка» і магістра за спеціальністю «фінанси».

Умєров був делегатом Курултаю кримськотатарського народу п'ятого (2007 рік) та є чинним делегатом шостого (2012 рік) скликань.

Понад 20 років є радником лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва та Делегатом Курултаю кримськотатарського народу.

У 2017 році Рустем Умєров сприяв звільненню двох політв'язнів Кремля — кримських татар Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова.

У 2019 році Умєров обраний народним депутатом України за списком партії "Голос". У вересні 2022 року був призначений на посаду голови Фонду державного майна України. З 6 вересня 2023 року обіймає посаду міністра оборони України.

Снавер Сейтхалілєв — секретар Консультативної ради з питань взаємодії України з арабськими та мусульманськими державами (41 рік)

Снавер Сейтхалілєв має диплом елітного університету Босфору (Туреччина), де вивчав міжнародні відносини, а також навчався бізнес-адмініструванню в одному з найбільш престижних університетів США — Массачусетському технологічному університеті, де здобув ступінь магістра.

Володіє 7 мовами — українською, кримськотатарською, англійською, російською, турецькою, арабською та німецькою.

Сейтхалілєв з липня 2020 року обіймав посаду заступника міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, проте майже через два роки залишив цю посаду.

5 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський затвердив склад Консультативної ради щодо взаємодії України з арабськими та мусульманськими державами, де Снавер Сейтхалілєв став секретарем Ради.

Таміла Ташева — постійна представниця Президента України в АР Крим (38 років)

Ташева випускниця Таврійського університету ім. Вернадського в Криму. Вона брала участь у Революції Гідності, була волонтером у госпіталі Євромайдану.

Взимку 2014 року Ташева з активістами створила правозахисну організацію «КримSOS».

Ташева була кандидатом у народні депутати від партії «Голос» на парламентських виборах 2019 року.

25 жовтня 2019 вона була призначена заступником постійного представника Президента в АР Крим, а з 25 квітня 2022 року є постійним представником Президента України в АР Крим.

Февзі Мамутов — депутат Одеської обласної ради (32 роки)

Мамутов борець греко-римського стилю та видатний український спортсмен.

Він багаторазовий чемпіон України та багаторазовий переможець міжнародних турнірів. Чемпіон Європи серед студентів. Впродовж 2009-2019 років проходив службу в Збройних силах України у спорт клубі Армії за посадою спортсмен-інструктор.

Мамутов випускник Національного університету фізичного виховання і спорту України.

Разом з політичною діяльністю Мамутов заснував Кримськотатарський культурний центр та ГО «Кримські татари Одещині», який надає гуманітарну допомогу постраждалим від війни українцям.

Депутатом Мамутов став у серпні 2019 року.