Десяти окупаційним військовим комісарам в Криму повідомлено про підозру за незаконний призов кримчан,  двома вже займається суд - прокуратура АР Крим

Новини України та світу
Ліна Тимошина
18 Жовтня 2021, 13:46
Ліна Тимошина
18 Жовтня 2021, 13:46

Прокуратура АР Крим повідомила про підозру десяти окупаційним військовим комісарам в Криму. Про це розповів на прес-конференції  керівник прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночовний

На даний час ми в рамках кримінального провадження встановили та повідомили про підозру десяти окупаційним  військовим комісарам в Криму. Щодо двох військових комісарів уже обвинувальні акти за ст. 438 скеровані до розгляду до суду. Серед тих, кому повідомлено про підозру, є як і районні, якщо можна так сказати, комісари, так і окупаційний військовий комісар  Республіки Крим", зазначив Поночовний. 

Прокурор розповів, що 1 жовтня 2021 року окупаційна влада Криму розпочала 14-ту незаконну призовну кампанію. З 2015 року окупаційна влада РФ незаконно провела вже 13 призовних кампаній, змусивши служити в Збройних силах РФ понад 31 тисячу кримчан. 

Такі дії РФ і її окупаційної адміністрації в Криму кваліфікуються за національним законодавством як порушення законів і звичаїв війни, ст. 438 ККУ. Також незаконний призов є серйозним порушенням норм міжнародного гуманітарного права, зокрема, ст.51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 49 року, яка передбачає пряму заборону державі-окупанту примушувати цивільне населення окупованої території служити в її збройних силах або здійснювати пропаганду добровільного вступу до лав своїх ЗС", - наголосив Поночовний. 

За словами прокурора, також прокуратура розглядає цю  проблему в ширшому контексті . Не тільки як воєнний злочин. Дії держави-окупанта  розглядаються в контексті політики РФ, що спрямована на зміну демографічного складу населення півострова. Оскільки кримчан змушують служити в ЗС держави-окупанта, багато хто не погоджується з цим і змушений покидати територію півострова. З метою посилення цієї політики РФ шляхом кримінального переслідування змушує кримчан служити в ЗС РФ. 

На даний час окупаційними правоохоронними органами в Криму відкрито близько двохсот кримінальних справ за нібито ухилення від служби в ЗС РФ, - повідомив Поночовний. 

Він при цьому підкреслив, що Україна не притягуватиме до відповідальності тих, хто служив у лавах ЗС РФ, оскільки вони є жертвами збройного конфлікту. 

Ще раз наголошу, що цивільне населення півострову,  ті кримчани, які відмовляються проходити службу в ЗС окупанта, які вимушено проходили службу в ЗС РФ, не є злочинцями, вони є жертвами збройного конфлікту, потерпілими у наших з кримінальних провадженнях. Тому цей меседж до кримчан потрібно доносити, оскільки той міф РФ, окупаційної влади РФ в Криму про те, що в Україні будуть переслідуватися абсолютно всіх, не відповідає дійсності, - заявив Поночовний.

Окрім незаконних призовних кампаній, в цьому кейсі розглядається мілітаризація дітей, додав прокурор. Оскільки виховання дітей з молодших класів в окупованому Криму здійснюється з військовим ухилом. А це теж є злочином. 

Діти з початкової та середньої школи, крім пропагандистського виховання в стилі "віддати життя за батьківщину", навчаються поводитися зі зброєю, і не тільки зі стрілецькою, а і з вибуховими пристроями, з різним важким озброєнням (...) В цьому напрямку ми повідомили про підозру двом особам, це керівники так званого об'єднання Юнармія, яке повністю фінансується, контролюється і створене Міноборони РФ, - повідомив прокурор. 

Загалом Прокуратура АРК скерувала два інформаційні повідомлення з цих питань до Офісу прокурора  Міжнародного кримінального суду. Обидва були враховані в щорічних звітах Офісу прокурора. Тобто Офіс прокурора МКС підтвердив, що буде офіційне розслідування, пояснив Поночовний.

Як повідомляли QIRIM.News, за даними Кримської правозахисної групи, у вересні зафіксовано 15 вироків щодо жителів окупованого Криму.

Як писали QIRIM.News, 6 жовтня Прокуратура АР Крим та м. Севастополя отримала дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно «керівника регіонального штабу «Юнармії» окупованого Севастополя.