ДІЯНЕТ поспішає на допомогу

Кримські татари
Анвар Деркач
15 Жовтня 2021, 12:08
Анвар Деркач
15 Жовтня 2021, 12:08

Окупація Криму поставила кримських татар, які дотримуються Ісламу, перед вибором. Вони мають або інтегруватися у контрольовану спецслужбами інфраструктуру, або дотримуватися своєї релігії поза офіційними структурами, ризикуючи потрапити під прес ФСБ.

Тактика окупаційної влади проста і зрозуміла: всіх загнати в муфтіят, який очолює Еміралі Аблаєв, інших ув’язнити на тривалі терміни або змусити залишити Крим. Вся система навчання мусульман, її перші паростки, які з’явилися в Криму від початку масового повернення  на історичну батьківщину, були фактично знищені. І хоча муфтіят заявляє про відкриття трьох нових медресе, на півострові муфтій Еміралі Аблаєв зачистив всі офіційні релігійні структури від потенційно нелояльних, а саме духовне управління працює як подібні структури в Поволжі та на Північному Кавказі – в якості релігійного підрозділу спецслужб.

Першим лідером мусульман Криму після повернення з депортації став Сеїджеліль Ібраїмов, який спочатку іменувався кадиєм. Він був тоді єдиним серед кримських татар, хто мав диплом Бухарського медресе. Це був один такий навчальний заклад для мусульман на весь Радянський Союз. Хоча на засланні переважна більшість кримських татар жила серед одновірців – узбеків і таджиків, релігійність на момент їхнього повернення в Крим була символічною. Мало людей вміло читати Коран, про релігію згадували перед весіллям та похороном. Заступник кадия, а згодом муфтія Ібраїмова, Абуязід Оздоєв згадує, що з поверненням на півострів виник значний попит на релігійні знання.

Велику допомогу тоді надали турки. Ми посилали нашу молодь на навчання, викладачів до нас присилав ДІЯНЕТ(управління у справах релігій Туреччини). Джамаати нам давали заявки, а ми зверталися до турків. Викладачі жили при релігійних громадах, при мечетях давали уроки, багато де ще й мечетей не було, – розповів він QIRIM.News .

На момент окупації в Криму існувало чотири медресе: Азовське, Курманське, Старокримське та медресе в Акмесджиті (Сімферополі) при мечеті Сеїт-Сеттар. Крім того, існувала школа хафізів.

2016 року представники кримськотатарських джамаатів материкової України на своєму з’їзді створили Духовне управління мусульман Криму (ДУМК). Одним з пріоритетів ДУМК є релігійна освіта. Головним завданням муфтій ДУМК Айдер Рустемов бачить формування релігійного світогляду у дітей на етапі шкільного навчання. На цю мету орієнтовано навчання у школі «Alif school» у Києві для дітей молодшого шкільного віку, а також у школі «Бірлік» для дітей середнього віку у селищі Чайки неподалік столиці.

У нас немає фінансових можливостей платити зарплатню імамам, – каже Айдер Рустемов

Згодом, за загальною шкільною програмою діти дізнаються про існування теорії Дарвіна про походження людини, але спочатку вони отримують релігійне уявлення про створення світу, – сказав QIRIM.News муфтій Рустемов.

Він відзначає значну потребу кримських мусульман на материку в освічених імамах. Проте, про створення власного навчального закладу поки що не йдеться. Уроки проводяться як при мечетях в регіонах, так і в Києві при муфтіяті. За словами Айдера Рустемова, імами в громадах – люди з різним рівнем релігійних знань.

Є брати, які навчалися в арабських країнах, брали уроки у тамтешніх вчених, хтось має іджазу(дозвіл від викладача) на викладання певних дисциплін або книг. Основним майданчиком у нас є Рада улемів, до якої обирали тих, хто або має відповідний диплом про освіту, або знає напам’ять десять джузів Корану, – розповів муфтій.

Уроки при мечетях дають люди, для яких релігійна діяльність не є джерелом доходів.

Це працює не дуже добре, але у нас немає фінансових можливостей платити зарплатню імамам, – каже Айдер Рустемов.

В цій ситуації кримським мусульманам став у пригоді досвід відновлення системи релігійної освіти в Криму після повернення на батьківщину. Вже згадане Управління у справах релігій Турецької Республіки на прохання ДУМК присилає імамів на певний період.

Ми просимо тих, що мають якісь знання російської, серед громадян Туреччини є чимало нащадків вихідців з Криму, – розповів муфтій.

Оскільки переселенці з Криму живуть розпорошено, то чимало з них ходять до мечетей Духовного управління мусульман УММА. Муфтій ДУМУ УММА Саїд Ісмагілов констатує, що система релігійної освіти як така в Україні припинила існування саме після окупації Криму та Донбасу.

Розуміння Ісламу у нас із турками схоже, – Саїд Ісмагілов

Особливість нашої ситуації в тому, що мусульман в Україні небагато. Імамів не потрібно сотні чи тисячі. Завдяки ДІЯНЕТу є можливість молодим людям навчатися в Туреччині. Це порівняно недалеко, то ж студенти можуть приїжджати додому на канікули. Розуміння Ісламу у нас із турками схоже. І люди, які пройшли навчання в Туреччині приїжджають як вчителі релігії, духовні наставники, а не агенти іншої держави, – зазначив Ісмагілов.

Головний пріоритет обох муфтіятів – робота на перспективу. Щороку діти кримських татар – громадян України за підтримки ДУМК, ДУМУ УММА та ДІЯНЕТу мають можливість поїхати до Туреччини для отримання релігійних знань. У колишнього комбата батальйону «Крим» Іси Акаєва цього року вже третя дитина поїхала на навчання до Туреччини.

Діти вчають Коран напамять, вивчають релігійні дисципліни, одночасно екстерном навчаються в українській школі – розповів Акаєв.

А поки що у вінницькому кримськотатарському джамааті, лідером якого є Акаєв, імам – дагестанець.