Для просування власних тез щодо війни на Донбасі й окупації Криму РФ використовує ЄСПЛ

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
10 Березня 2021, 13:45
Тетяна Нікішина
10 Березня 2021, 13:45

Росія використовує Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) як майданчик для просування власних тез щодо війни на Донбасі та окупації Криму.

Про це в інтерв’ю «Буквам» розповів заступник міністра юстиції — уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина.

Росіяни намагаються затягувати судові процеси, створюють для цього абсолютно дивні підстави. З останнього — до нас дійшла інформація, що Росія попросила про використання «правила 39» у справі щодо Донбасу. «Правило 39» — це така процедура, коли ЄСПЛ вимагає від держави вдатися до певних дій, аби зупинити порушення прав людини. Наприклад, це може бути пов’язано з необхідністю перевести ув’язненого до лікарні, — зазначив Ліщина.

Поки Міністерству юстиції лише відомо, що їхнє прохання про застосування «правила 39» якось пов’язано з сайтом «Миротворець».

Можемо лише здогадуватися, про що йдеться. Адже Росія весь час скаржиться, що їхні свідки й експерти у базі «Миротворця», тому не можуть давати свідчення, бо бояться за життя та здоров’я. Так, навіть колись російських адвокатів включили у цей список. Але ми звернулися до «Миротворця» і цю ситуацію вирішили, — розповів він.

І ми кажемо росіянам в ЄСПЛ: «Окей, звертайтеся до нас, ми можемо взаємодіяти з «Миротворцем» і вирішити проблему». Але Росія лише каже, що всі так бояться «Миротворця», що аж не можуть давати свідчення. ЄСПЛ, до речі, на прохання Росії про застосування «правила 39» відповів жорстко, приблизно так: «Якщо раптом у вас виникнуть конкретні питання – тоді звертайтесь», — розповів Ліщина.

Нагадаємо:

  • уряд України подав позов проти Російської Федерації до Європейського суду з прав людини.
  • У вересні 2019 року ЄСПЛ почав слухання у справі «Україна проти Росії» щодо звинуваченням російської сторони в порушенні Європейської конвенції з прав людини в окупованому Криму.
  • 14 січня ЄСПЛ визнав прийнятною для розгляду по суті справу «Україна проти Росії» щодо незаконної анексії Криму.

Як повідомляли «Кримські новини», Європейський суд з прав людини виніс рішення у низці справ щодо подій Революції Гідності, заявивши про численні порушення прав людини та відповідальність держави за смерть принаймні одного активіста.