Друзі путіна головні власники націоналізованого майна України у Криму

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
02 Лютого 2023, 18:00
Асіф АлієвQHA
02 Лютого 2023, 18:00

Друзі президента росії володимира путіна стали основними власниками націоналізованого майна України у Криму, з'ясували «Важливі історії».

Після анексії півострова частину відібраного виставили на приватизацію. У 2014-2022 роках у Криму пройшло 967 тендерів, де було розпродано майна більш ніж на 27 млрд рублів (загальна стартова вартість). Жодних компенсацій власникам не платили. Їхні спроби позиватися до росії закінчилися нічим.

Лідером серед покупців став близький друг російського президента Юрій Ковальчук. Пов'язані з ним структури придбали нерухомості на 8,2 млрд. рублів. Найбільше Ковальчука цікавили виноробні господарства, включаючи відомі заводи «Нове світло» та «Массандра». Їх він придбав практично за безцінь - влада Криму виставила «Массандру» на торги всього за 5,3 млрд рублів, тоді як тільки вартість її виноградників оцінювалася в мільярди доларів.

Крім виробничих потужностей, Ковальчуку дісталися 10 тисяч га земель та найбільша у світі колекція вин, яка увійшла до Книги рекордів Гіннесса. Завод шампанських вин "Нове світло" було куплено за 1,5 млрд рублів. 42 млн рублів витратили на компанію "Крим-Вино".

Також пов'язані з Ковальчуком структури придбали держдачу «Гліцинія» за 60 кроків від моря, на якій любив відпочивати радянський генсек Леонід Брежнєв. Об'єкт разом із земельною ділянкою площею 26 га коштував 1,2 млрд рублів. Крім того, під контролем Ковальчука опинилися пансіонат "Дельфін" (76 млн рублів), а також аеропорт Сімферополя та аеропорт "Бельбек" у Севастополі.

Другий рядок рейтингу нових власників Криму зайняв інший друг путіна - Аркадій Ротенберг, структури якого купили майна на 3,7 млрд. рублів. Він віддав перевагу туристичним об'єктам, отримавши на аукціонах найбільші санаторні комплекси: «Дюльбер» (0,7 млрд рублів), «Перлину» (0,5 млрд рублів), «Ай-Петрі» (0,4 млрд рублів), «Місхор» (0,4 млрд рублів) та «Фортуну» (0,2 млрд рублів).

В аукціонах перемогла керуюча компанія інфраструктурних проектів (УКІП). Її єдиним конкурентом була севастопольська компанія «Сарич», також пов'язана з Ротенбергами. Усі об'єкти пішли за стартовою ціною. Через кілька років після тендерів Аркадій Ротенберг визнав, що його санаторії, і пообіцяв вкласти в їх реконструкцію близько 15 млрд рублів.

Крім цього, УКІП купила компанію "Кримтелеком" (0,5 млрд рублів). Швидше за все, її цікавив не так бізнес оператора, як 105 тисяч кв. м його приміщень та 22 га земельних ділянок. У власності іншої кримської держкомпанії, «Кримтехнології», яка також дісталася структурі, близької до Ротенберга, у момент приватизації було 20 га землі та 78 тисяч кв. м приміщень.

Також у десятці покупців колишньої держвласності України опинився «Газпром», партнер друга путіна Володимир Круглов, один із спонсорів війни Костянтин Малофєєв, екс-повпред президента у Кримському федеральному окрузі Олег Білавенцев та Федерація профспілок Татарстану.