Джеппар: Кремль не шкодує зусиль, щоб позбавити кримських татар ідентичності та стерти народ як такий

Новини України та світу
Ліна Тимошина
27 Квітня 2022, 08:48
Фото: сторінка Фейсбук Еміне Джеппар
Ліна Тимошина
27 Квітня 2022, 08:48

Кремль не шкодує зусиль, щоб позбавити кримських татар ідентичності, стерти історію і народ як такий. Про це заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар під час панелі «Міжнародне десятиріччя мов корінних народів 2022-2032» 21-ї сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів, про що написала у Фейсбук.

Вона поінформувала про ситуацію довкола збройної агресії росії проти України, яка триває вже 61 день. Також привернула увагу до кричущих порушень міжнародного права, прав та свобод представників кримськотатарського народу з боку російської окупаційної адміністрації на тимчасово окупованій території Криму та м. Севастополь.

На зображенні може бути: 1 особа, стоїть та у приміщенні
Фото: сторінка Фейсбук Еміне Джеппар
На зображенні може бути: 2 людини та текст «UKRAINE TURKE»
Фото: сторінка Фейсбук Еміне Джеппар

З 2014 року Кремль не шкодує зусиль аби позбавити нас нашої ідентичності, знищити нашу спадщину, культуру, традиції, рідну мову, стерти нашу історію і, зрештою, стерти народ як такий, - сказала Деппар.

Перша заступниця міністра наголосила, що саме мова є одним з елементів кримськотатарської культури, який російські окупанти в Криму постійно обмежують, утискають та хочуть повністю ліквідувати.

Ще до початку агресії проти України російські окупанти в Криму суттєво обмежили використання кримськотатарської мови, у тому числі зменшивши можливості молодих кримських татар здобувати освіту рідною мовою. До тимчасової окупації на початку 2014 року в кримських школах було 384 класи, де діти вивчали кримськотатарську мову як предмет. Зараз ця кількість скоротилася до менше ніж 120, - повідомила Джеппар.

Вона розповіла про кроки українського уряду щодо підтримки кримськотатарської мови. Зокрема, повернення кримськотатарського алфавіту до версії, яка використовувалася до 1939 року (латиниця) та ухвалення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.

Та звісно про історичний Закон про корінні народи, яким офіційно визнано караїмів, кримчаків та кримських татар, поданий Володимиром Зеленським до парламенту напередодні саміту Кримська платформа, - сказала Джеппар.

На зображенні може бути: 4 людини, люди сидять, люди стоять та у приміщенні
Фото: сторінка Фейсбук Еміне Джеппар

Заступниця міністра наголосила на ігноруванні рф відповідних рішень Міжнародного суду ООН, зокрема рішення про скасування заборони на роботу Меджлісу. Керівникам цього вищого представницького та виконавчого органу кримських татар або забороняють в'їзд до Криму, або просто садять за ґрати.

Для рф давно стала нормою практика політичного переслідування в Криму всіх, хто має мужність протистояти окупації півострова. Наріман Джелял в ув’язнені вже понад 230 днів за безпідставними звинуваченнями - нагадала Джеппар.

На завершення урядовиця закликала міжнародну спільноту активніше підтримувати наші зусилля із захисту прав корінних народів, засудити агресію росії проти України та посилити тиск на росію задля її примусу припинити збройну агресію проти України та звільнити усі тимчасово окуповані території.

На зображенні може бути: 2 людини, люди стоять та у приміщенні
Фото: сторінка Фейсбук Еміне Джеппар