Енергетична безпека України та «Північний потік–2» — США і Німеччина підписали спільну заяву

Новини України та світу
Ірина Требунських
22 Липня 2021, 15:04
Ірина Требунських
22 Липня 2021, 15:04

Уряди Сполучених Штатів Америки та Німеччини підписали спільну заяву щодо захисту енергетичних інтересів України у випадку завершення будівництва «Північного потоку–2». Текст заяви опублікували на сайті Держдепартаменту США.

Інтерес України та Європи щодо транзиту газу через Україну триватиме і після 2024 року. Відповідно Німеччина зобов'язується використовувати всі наявні важелі для сприяння продовженню на 10 років угоди України з Росією про транзит газу, включаючи призначення спеціального посла для підтримки цих перемовин, які мають розпочатися не пізніше 1 вересня, — йдеться у заяві.

У рамках американсько-німецького партнерства з питань клімату та енергетики, дві держави вирішили визначити вектор підтримки України та інших країн Центральної та Східної Європи. «Ці зусилля не лише сприятимуть боротьбі зі зміною клімату, але й підтримуватимуть європейську енергетичну безпеку, зменшуючи попит на російську енергію», — зазначають в німецькому та американському урядах.

Для цього Німеччина створить і керуватиме Зеленим фондом для України, який сприятиме переходу на відновлювальну енергію та підвищенню енергоефективності. США і Німеччина обіцяють підтримувати інвестиції до Зеленого фонду щонайменше на один мільярд доларів, зокрема і від третіх сторін. Німецька сторона підписалася, що початковий внесок від неї складатиме щонайменше 175 мільйонів доларів.

Щодо агресії РФ, то США і Німеччина «єдині у своїй рішучості притягнути Росію до відповідальності шляхом санкцій та інших інструментів». Обіцяється, що якщо Москва намагатиметься використовувати енергію як зброю або вчиняти подальші агресивні дії проти України, Німеччина вживатиме заходів на національному рівні та вимагатиме ефективних заходів на європейському рівні, включаючи санкції, з метою обмеження російського експорту до Європи в енергетичному секторі, зокрема й газу. Таким чином держави забезпечать, щоб Кремль не використовував будь-який трубопровід, включаючи «Північний потік-2», для досягнення агресивних політичних цілей, використовуючи енергію як зброю.

Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що Україна виступає проти «Північного потоку-2» та умовою його запуску має бути деокупація українських територій і енергобезпека України.

Як повідомляли «Кримські новини», Сполучені Штати Америки мають намір протистояти спробам Москви підірвати колективну безпеку трансатлантичної спільноти, зокрема, за допомогою проєкту газопроводу «Північний потік-2». Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен у телефонній розмові з очільником МЗС Німеччини Гайко Маасом.