«Ідіотська ініціатива, безсила злоба Росії за саміт «Кримської платформи». Полозов про нову справу Слідкому РФ щодо перекриття води до Криму

Новини
Тетяна ІваневичQHA
25 Серпня 2021, 19:50
Николай Полозов
Фото: Элиф Беяз
Тетяна ІваневичQHA
25 Серпня 2021, 19:50

«Ідіотською ініціативою» та «безсилою злобою Росії» у відповідь на проведення саміту «Кримської платформи» назвав адвокат Микола Полозов порушення Слідчим комітетом Російської Федерації справи за статтею «екоцид» проти українських громадян, яких вона вважає причетними до перекриття водопостачання Північно-Кримським каналом.

Таку оцінку адвокат Полозов, який захищає кримських політв’язнів, висловив в ексклюзивному коментарі «Кримським новинам».

«Цілком очевидно, що це (порушення справи в РФ) чергова ідіотська ініціатива російської влади, яка намагається доступними їй інструментами кримінального переслідування якимось чином цементувати постулат про приналежність Криму Росії. Не випадково СКР саме після «Кримської платформи» опублікував цю інформацію - це реакція Росії, така собі безсила злоба, на проведений саміт», - вважає Полозов.

Він нагадав, що на саміті обговорювались в тому числі і питання водозабезпечення окупованої території, яка за міжнародним законодавством покладається на країну-окупанта, і ця тема охоплюється прийнятою на ньому Декларацією.

При цьому Микола Полозов акцентував на юридичній безперспективності цієї справи, наголосивши, що вона сфабрикована винятково для пропагандистського тиску на міжнародні організації, з метою дискредитації України та для демонстрації кримчанам буцімто турботи про них. Намагаючись перекласти провину за наслідки від перекриття Північно-Кримського каналу для кримської екології, Росія, водночас, не наважується звертатись з цього приводу із міжнародними позовами чи скаргами до того ж Радбезу ООН, апріорі розуміючи програшність своєї позиції, пояснює адвокат.

«Спроба РФ заявити, буцімто Україна сама винна в тому, що вона перекрила рукотворний канал, через що в Крим не надходить вода і через це страждає в тому числі біота, озера, розташовані на півночі Криму, насправді немає під собою ніякого підгрунтя, в тому числі міжнародно правового. В своєму прес-релізі СКР посилається на Конвенцію про заборону військового або будь-якого іншого недружнього використання засобів впливу на природнє середовище. Однак в цій Конвенції вказано, що якщо якась держава підозрює іншу державу в застосуванні заборонених методів, то в такому випадку подається скарга до Ради Безпеки ООН. Але щось ми ні про які скарги від РФ до Радбезу ООН не чуємо. Адже Росія розуміє, що подібна скарга буде абсолютно безперспективною, тому що, перш за все, в РБ ООН Росії вкажуть на незаконність окупації Криму і вкажуть на те, що відповідно до 4 Женевської конвенції, забезпечення ресурсами окупованої території відбувається за рахунок країни-окупанта. Тому маємо чергову спробу дискредитувати Україну в очах міжнародного співтовариства, дискредитувати низку представників України, можливо, кримчан в тому числі».

Полозов зауважив, що поки справа відкрита по відношенню до невстановлених осіб, але вже впродовж кількох місяців дотично до цієї теми звучали прізвища і Мустафи Джемілєва, і Андрія Сенченка і низки інших українських посадовців чи політиків. Юрист прогнозує, що в РФ цій кримінальній справі будуть давати хід далі, будуть намагатися проводити заочні процеси, а потім з цими вироками «бігати по міжнародним майданчикам та розповідати про те, які ці люди злочинці».

Щодо перспектив справи прогнози юриста іронічно-негативні.

«Це абсолютно безперспективна історія. Вона більше необхідна для того, щоб російські силові органи показували керівництву РФ свою корисність, а по-друге, це самозаспокоєння для керівників Росії, які зможуть щось пред’явити в тому числі кримчанам: «вот смотрите, мы что-то делаем, пытаемся, а эти злодеи-украинцы не дают вам воду».

Навесні цього року, окупаційна влада Криму створила перелік із 12 людей, яких вважає організаторами «енергетичної, продовольчої, транспортної та водної блокад» півострова. До нього включили, зокрема, експрезидентів України Петра Порошенка та Леоніда Кравчука; голову Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова; лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва; ексдепутата Верховної Ради Андрія Сенченко, тощо. Кримські колаборанти звернулись до ФСБ і російського Слідкому з проханням порушити кримінальну справу проти українських громадян.

Згідно з Женевською конвенцією, відповідальність за забезпечення окупованих територій покладається на країну-окупанта. Росію на міжнародному рівні визнано окупантом АР Крим та Севастополя, зокрема, в «кримській» резолюції Генасамблеї ООН від 19 грудня 2016 року.