Імпорт російської та білоруської електроенергії в Україну призупинено

Новини України та світу
Хельга Полтавка
26 Травня 2021, 15:32
Хельга Полтавка
26 Травня 2021, 15:32

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заборонила імпорт електроенергії з РФ і Білорусі в Україну до 1 жовтня 2021 року.

Відповідне рішення регулятор ухвалив на засіданні сьогодні, 26 травня. Раніше про це нардеп Олексій Гончаренко написав у Telegram.

Щойно НКРЕКП заборонила імпорт російської та білоруської електроенергії в Україну до 1 жовтня 2021 року, — написав він.

«Я виступав на засіданні й вимагав безстрокової заборони або хоча б до кінця цього року. Нагадував і про російську агресію, і про останні події в Білорусі, і про резолюцію ПАРЄ. Однак фактично прийнято рішення зупинити імпорт поки тільки на чотири місяці. Треба боротися далі», — додав народний депутат.

Під час розгляду питання, голова НКРЕКП Валерій Тарасюк зазначив, що з 15 травня регулятор отримав повноваження обмежувати імпорт електрики.

Ми приймаємо рішення сьогодні з ініціативи міністра енергетики Германа Галущенка, який звернувся до нас з таким проханням, — сказав він.

При цьому Тарасюк зазначив, що заборона імпорту може спровокувати спекуляції на ринку електричної енергії. Тому Нацкомісія має намір моніторити стан роботи ринку і підготовки до наступного опалювального сезону.

Напевно ми продовжимо заборону імпорту і після 1 жовтня, але на сьогодні ми готові це зробити до цієї дати. Я почув підтримку народних депутатів по суті нашого рішення, — сказав глава регулятора.

У свою чергу, Білорусь може ввести ембарго на ввезення товарів і обмежити транзит для «країн Заходу» у разі посилення санкцій проти держави. Про це заявив прем'єр Білорусі Роман Головченко, повідомляє «Білорусь Сьогодні».

Заходи будуть дуже болючі для країн, які зайняли відверто ворожу позицію: від ембарго на ввезення товарів до обмеження транзиту, — запевняє Головченко.

Він вважає, що Білорусь «методично пробують на зуб і шукають слабкі місця».

Як стало відомо, облігації Білорусі подешевшали після того, як рейс Ryanair, який перетинав повітряний простір країни, змусили приземлитися у Мінську, щоб заарештувати опозиційного журналіста Романа Протасевича. Це викликало побоювання влади Білорусі, що стосовно режиму Олександра Лукашенка застосують нові санкції.

Нагадаємо, у січні 2021 року Україна відновила імпорт електроенергії з Білорусі після майже дев'ятимісячної заборони регулятора. Україна 1 лютого 2021 року відновила комерційний імпорт електроенергії з Росії через дефіцит електрики в піковий зимовий період.

У березні президент Володимир Зеленський підтримав обмеження імпорту електроенергії з Росії та Білорусі. 13 травня Зеленський підписав закон, який забезпечує можливість сертифікації оператора системи передачі (ОСП) електричної енергії держкомпанії «Укренерго» за моделлю відділення ISO (Independent System Operator).

Законом також передбачається можливість міністром енергетики ініціювати заборону в Україну імпорту електричної енергії з країн, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства (РФ та Республіки Білорусь).