Індус із Саутгемптона або Хто такий перший прем'єр Великої Британії азіатського походження, який обіцяє підтримку Україні?

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
24 Жовтня 2022, 18:16
Асіф АлієвQHA
24 Жовтня 2022, 18:16

24 жовтня колишній міністр фінансів Великобританії Ріші Сунак став новим головою Консервативної партії країни і, відповідно, наступним прем'єр-міністром.

Очікується, що вже у вівторок король Карл III призначить Сунака своїм новим прем'єр-міністром. Передбачається, що новий уряд країни буде сформований у найкоротший термін.

Пенджабський індус

Ріші Сунак син Яшвір Сунак лікаря і Уші Сунак фармацевта. Сім'я Сунак – пенджабські індуси. Пенджабці - це народ, що населяє в основному Пакистан (де є більшістю населення) та ряд штатів в Індії. Пенджабці Пакистану сповідують Іслам, а пенджабці Індії – сикхізм та індуїзм.

Батьки Ріші Сунака іммігрували до Британії зі Східної Африки, куди, своєю чергою, їхні батьки переселилися в колоніальні часи з Індії. Вони оселилися в місті Саутгемптон, де 1980 року народився Ріші. У нього є молодші за його брат Санджай та сестра Раахі. Ріши був одним із кращих учнів у початковій школі, що, проте не заважала йому на літніх канікулах підробляти офіціантом.

У 1992 році сталася найважливіша в його житті подія. Ріші Сунак подав документи на вступ до однієї з найстаріших приватних шкіл країни – у Вінчестер-коледжі. Батьки Ріші, які, як він сам пізніше згадував, «пішли на надзвичайні поневіряння», щоб він зміг там навчатися.

Блискуче склавши іспити, Ріші у 1998 році вступив до Оксфорду. У навчанні він спеціалізувався на тих предметах, які зазвичай залучають майбутніх політиків: філософія, політика та економіка.

Першим місцем роботи Сунака став банк Goldman Sachs, де він пробув два роки. Колегам він запам'ятався своїми блискучими манерами та поводженням.

У 24 роки Ріші вирушив до США отримувати новий досвід та нову освіту. Через два роки він повернувся через два роки з дипломом MBA зі Стенфорда. Ріші був стипендіатом американської програми Фулбрайта за успіхи у навчанні. Перші три роки після повернення до Лондона Сунак пропрацював у британських хедж-фондах.

Дводенне весілля

У 2009 році в Бангалорі відбулося весілля Ріші Сунака та Акшати Мурті. Акшата Мурті - дочка одного з найбагатших підприємців Індії Нагавари Рамарао Нарайани Мурті, засновника та голови компанії Infosys.

Свою майбутню дружину Ріші зустрів під час навчання у Стенфордському університеті. Весілля Сунака і Акшати тривало два дні, а говорили про неї як про чи не найважливішу світську подію міста, штату та країни.

Дружина Ріші займається дизайном одягу. У пари незабаром народилося дві дочки: Ануш і Крішна. Батько його дружини призначив Ріші головою Catamaran Investment, котра займалася особистим станом сім'ї.

Однак Сунак невдовзі вирішив кинути бізнес заради кар'єри в політиці, і Мурті-батько не заперечував.

Шлях до прем'єрства

У 2015 році він переміг на парламентських виборах в окрузі Річмонд (Йоркс) із результатом 51,4%. Вже за три роки після початку політичної кар'єри він отримав посаду парламентського заступника міністра у справах будівництва, громад та місцевого самоврядування. 2019 року Сунак публічно виступив на підтримку Бориса Джонсона під час передвиборчої кампанії.

Отримавши місце прем'єра, Джонсон віддав Сунаку належне, призначивши його заступником міністра фінансів, а у 2020 році взагалі віддав йому міністерство. Тоді Сунак став наймолодшим міністром фінансів і першим небілим політиком, який обійняв цю посаду.

5 липня 2022 Сунак оголосив про свою відставку, а потім заявив і про своє бажання змінити Джонсона на посаді прем'єра. 13 липня 2022 р. відбувся перший тур виборів партійного лідера, організованих після оголошення про відставку Бориса Джонсона.

Ріші Сунак заручився підтримкою 88 депутатів та став тріумфатором голосування. На другому місці з 67-ма голосами залишилася Пенні Мордонт, на третьому — Ліз Трасс (за її кандидатуру виступили 50 депутатів).

14 липня 2022 року за підсумками другого туру перші три місця розподілилися в тому ж порядку, але тепер Сунак набрав 101 голос, Мордонт - 83 і Трас - 64.

В останньому турі голосування парламентаріїв Сунак отримав 135 голосів і разом із Ліз Трас пройшов у фінальний етап — голосування рядових членів партії. 5 вересня стало відомо, що новим лідером Консервативної партії обрано Ліз Трасс, яка набрала 57,4% голосів, а 24 жовтня Сунак автоматично став прем'єром-міністром Великобританії, після того як лідер палати громад Мордонт зняла кандидатуру.

Хто такий містер Сунак?

42-річний Сунак є практикуючим індуїстом. В інтерв'ю Бі-бі-сі у 2019 році Сунак говорив: "Щодо культурного виховання, я бував у храмі у вихідні - я індуїст, - але й ходив у суботу на футбол".

За версією газети The Sunday Times, разом із дружиною Сунак посідає 222 місце у списку найбагатших людей країни із загальним статком у 730 млн фунтів стерлінгів. Родина Ріші навесні 2022-го переїхала до розкішного відреставрованого будинку на заході Лондона. Подружжя має ще два об'єкти нерухомості в британській столиці і пентхаус у Каліфорнії.

Брат Ріші - Санджай Сунак став психологом і отримав п'ять наукових ступенів, а його сестра Раахі управляє гуманітарними та миротворчими фондами ООН у міністерстві закордонних справ та міжнародного розвитку

Ставлення до України

Вже зрозуміло, що своїх постів, швидше за все, втратять міністри закордонних справ та оборони, які відкрито підтримали кандидатуру Бориса Джонсона. Проте їх відхід не призведе до зміни позиції країни щодо найсерйозніших світових подій, зокрема подій в Україні.

У передвиборчих промовах Ріші Сунак заявляв, що планує продовжити політику попередника щодо військової та фінансової допомоги Україні. Він був одним із представників Консервативної партії, який запропонував об'єднатися навколо Джонсона під час першого скандалу навколо "патігейту" через його плани допомоги Києву.

"Якщо я стану прем'єр-міністром, я подвоюю наші зусилля і зміцню нашу політику всілякої підтримки України", - обіцяв Сунак під час літньої кампанії.

"Президенте Зеленський, хоробрі громадяни України, не сумнівайтеся: що б не трапилося тут найближчими тижнями, Сполучене Королівство залишиться вашим найсильнішим союзником", - говорив він.

У День незалежності України 24 серпня Сунак оприлюднив в англомовній газеті Kyiv Post свій лист до народу України, в якому обіцяв, що, хоч би що трапилося, Британія залишиться найпослідовнішим і найсильнішим союзником України.