Інсталяція «Світанок» у «Кримському домі»

Новини України та світу
Богдан Дацюк
18 Травня 2021, 20:31
Богдан Дацюк
18 Травня 2021, 20:31

18 травня у «Кримському Домі» відбулося відкриття інсталяції «Світанок», приуроченої до 77-х роковин геноциду кримськотатарського народу.

Участь у відкритті взяли директор «Кримського Дому» Ахтем Сеітаблаєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, муфтій України Саід Ісмагілов, авторка інсталяції Фатіма Осман та інші.

Інсталяція «Світанок» розповідає про трагічні події ранку 18 травня 1944 року, коли співробітники карального органу НКВС увірвались в кримськотатарські будинки та оголосили власникам, що через «зраду» вони будуть виселені з Криму.

Для мене інсталяція стала терапевтичною, коли біль перетворилась на пам'ять, — поділилася авторка інсталяції.

Сюди прийшли кримчани, для яких депортація — це історія їхніх власних родин, — відзначив Сеітаблаєв.

Учасники виставки помолилися за душі загиблих під час депортації.

Радянська влада, депортувавши кримських татар, діяла як нацистська Німеччина, проте якщо Гітлер декларував кого він буде знищувати, то Сталін цього не робив, — підкреслив голова Меджлісу.

До тих пір, поки всі території окуповані й не будуть повернені назад, війна триватиме, — наголосив мер Фастова Михайло Нетяжук.

На стінах — проекції записів зі спогадами очевидців.

У центрі інсталяції — кімната з речами, які власники не встигли навіть зібрати. У людей не було часу на збори, їх посадили в товарні вагони і вивезли на схід.