Кабмін затвердив стратегію розвитку обороноздатності, але Міноборони не може проводити закупівлі для армії

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
14 Квітня 2021, 18:55
Тетяна Нікішина
14 Квітня 2021, 18:55

У середу, 14 квітня, Кабмін затвердив Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу (ОПК).

Відповідне рішення ухвалили на засіданні Уряду.

Документ містить основні пріоритети та вектори розвитку ОПК. З урахуванням усіх актуальних загроз визначає основні цілі, напрями та пріоритети розвитку державної військово-промислової політики.

За словами прем’єра Дениса Шмигаля, документ передбачає запровадження стандартів НАТО, корпоратизацію підприємств ОПК, імпортозаміщення критичних матеріалів, підтримку інновацій через стимулювальні економічні та фінансові механізми.

Наголошується, що стратегію розвитку ОПК підтримали міжнародні партнери України. Документ пройшов кілька раундів обговорень з найкращими експертами.

Затвердження такої Стратегії — це дуже важливий сигнал того, що Україна готова давати відсіч агресору і буде забезпечувати наших військових сучасною військовою продукцією українського виробництва, — заявив Шмигаль.

Документ відправили на розгляд Ради національної безпеки і оборони.

Тим часом станом на 31 березня 2021 року Міністерство оборони здійснило закупівлю палива для забезпечення життєдіяльності військ на суму 83 мільйонів гривень. Майже все, що закуплено, — це талони для заправки автомобілів особового складу Міноборони, Генерального штабу та командування ЗСУ.

Паливо для забезпечення військової техніки ЗСУ в 2021 році не закуповували.

У 2020 році у цей самий період було закуплено палива на суму 2,370 млрд грн — тобто майже в 30 разів більше.

Про це повідомляє видання ЦензорНет.

Український блогер Олена Підгірна пише у фейсбуці, що уся мережа обговорює активність російських військ біля українського кордону, але при цьому мало хто знає, що Міноборони не може проводити закупівлі до червня, як мінімум.

Дивлюся стрічку і бачу, що до війни все готові. Деякі навіть занадто. Але це саме ті, хто у випадку чого з фейсбука виходити й не збираються…, — пише блогер.

Міністерство оборони не робить закупівель ні озброєння, ні палива, ні чого-небудь іншого. Тому що станом на 31 березня поточного року, на сьомому році війни і втрат Кабмін Володимира Зеленського настільки сповнився, що не надав Міністерству оборони воюючої країни з окупованими територіями і регулярними обстрілами статус замовника в сфері оборони, згідно закону України «Про оборонні закупівлі». А сам новий закон чомусь не встиг набрати чинності.

Але от, припустімо, що 15 квітня, наприклад, Кабмін зібрався і затвердив всі необхідні нормативно-правові акти, оголосив їх на всю країну. Ух! Але враховуючи передбачені законом терміни оголошення закупівель, визначення переможців, потім оскаржень рішень, укладення контрактів… То перші поставки палива, наприклад, зможуть відбутися не раніше червня поточного року. А до червня танки можна заправляти з зарплати, наприклад. У танку ж кілька людей. Скинулися, заправили…, — написала блогер.

Відповідно до паспорту бюджетної програми 2101020 «Забезпечення діяльності Збройних сил України», у 2021 році Міністерство оборони України має купити палива на загальну суму 5,085 млрд грн. Тобто в 1-му кварталі 2021 року Міністерство оборони закупило лише 6,5% (!) від потреби 1-го кварталу.

Потреба в паливі на 2021 рік визначалася з врахуванням так званого перемир’я, тобто за відсутності активних військових дій із застосуванням колісної й гусеничної техніки чи повітряних сил або флоту. У разі загострення, до якого готується Путін, але не готується Зеленський — потреба в паливі може зрости в рази. На збільшення потреби в паливі видатки в бюджеті не передбачені, — продовжує видання «ЦензорНет».

Навіть невідкладний запуск процесів закупівель може не задовольнити потреб ЗСУ вчасно й повному обсязі. У 2020 році кожна третя закупівля Міноборони не відбулася через відсутність достатньої кількості учасників, дискваліфікації всіх учасників, скасування за рішенням замовника чи внаслідок оскарження.

Головнокомандувач заглянув в очі Путіну і вирішив, що все — ми просто перестанемо стріляти. Настане мить і голуби воркують. Не буде жодних активних військових дій із застосуванням колісної та гусеничної техніки. Літаки літати не будуть. Кораблі залишаться на причалі. До речі, раптом що, то додаткові витрати на паливо в бюджеті взагалі не передбачені. Зовсім. Ми ж пам'ятаємо — там дірка. Так що якщо збираєтеся на війну, — беріть із собою каністру, — пише Підгірна.

Чинні депутати Верховної Ради і ветерани російсько-української війни також констатують зірвані закупівлі Міністерством оборони (МО).

Іду в НАБУ давати покази. Запросив слідчий, який веде справу закупівлі МО та «Укроборонпромом» у Чехії 100-мм снарядів для гармат «Рапіра» сумнівної якості. У 2017 році Міноборони відмовилося від цих снарядів, які чеська фірма пропонувала за 440 доларів через сумніви в якості всієї партії. У 2020 році нова влада купила ці самі снаряди за 900 доларів, — йдеться в дописі Володимира Ар'єва у фейсбуці.

У той час як керівництво України говорить про військову загрозу, опозиція вказує на дивну інфантильність влади. На передову не повернули протиснайперскі підрозділи і загони артилерійської розвідки, не перекинули групи, озброєні протитанковими комплексами «Джавелін». Все ще діє заборона на використання в зоні ООС наявних БПЛА. «Байрактари», наявністю яких хизувавлася українська влада, так само не задіяні.

Головнокомандувач Руслан Хомчак визнав, що «останнім часом військовослужбовці стали гірше харчуватися».

Зупинено будівництво житла для військових, провалена харчова реформа, солдата на пунктах постійної дислокації годують на 81 гривню в день. «Укроборонпром» банкрутять, Головнокомандувач про загиблих каже «вони не туда полізли», а Верховний головнокомандувач «ставить під сумнів необхідність поверення контролю» над українськими містами, — пише ветеран, депутат Запорізької міськради Валерій Прозапас.

У людей, дотичних до армії та оборони, які в 2014 році зі зброєю в руках пішли захищати рідну землю від російського окупанта, виникає резонне питання: а українське керівництво взагалі воювати збирається? Чи просто створює галас, сподіваючись, що ніхто на Україну не нападе?

Не варто лише забувати, що від злочинної недбалості до відвертої зради відстань невелика.

Як повідомляли «Кримські новини», ветерани російсько-української війни, зокрема, Серж Марко засуджують втіху Зеленського через «повне і всеосяжне припинення вогню». Після фрази «треба перестати стріляти» хочеться бити на звук, кажуть люди, які на війні дивилися смерті в очі.