Крим як тест для політиків

Новини України та світу
Анвар Деркач
25 Січня 2022, 22:41
Анвар Деркач
25 Січня 2022, 22:41

Німецький адмірал послизнувся на кримському питанні. А Україна стала каменем спотикання для Німеччини.

Командувач військово-морських сил ФРН Кай-Ахім Шенбах був змушений залишити військову службу. Причиною стали його публічні висловлювання щодо остаточної, на його думку, окупації Криму, яку слід прийняти як доконаний факт. Окрім того, віце-адмірал Шенбах висловився з розумінням щодо дій Володимира Путіна. Блискавична реакція українського МЗС і така ж швидка відповідь німецького уряду у вигляді відставки Шенбаха не зняли напругу. Слова адмірала були сприйняті дуже гостро на тлі рішення Берліна заборонити Естонії продати німецькі гармати Україні. Британські літаки, які транспортували протитанкові гранатомети в Україну, були змушені облітати територію ФРН. То ж слова Посла України в ФРН Андрія Мельника про недостатність відставки Шенбаха для відновлення довіри між двома країнами були цілком виправданими.

Олії у вогонь хлюпнув прем’єр-міністр федеральної землі Баварія Маркус Зьодер. Він заявив, що Росія не є ворогом Європи, а про членство України в НАТО «не може бути й мови». Німецький політолог Андреас Умланд в коментарі QIRIM.News зазначив, що таку позицію уряду ФРН не слід сприймати як антиукраїнську.

Це такий пацифістській підхід. Це віра, що через дипломатію можна прийти до розв’язання таких конфліктів. Це нерозуміння намірів росіян, суті російсько-українського конфлікту, - сказав пан Умланд.

Експерт вважає, що Україна певною мірою сама винна в тому, бо не пояснила німцям свою позицію.  

Для України ставлення Берліна до її конфлікту з Москвою важливе і саме по собі – це найбільша країна Євросоюзу, і тому, що Німеччина - лідер об’єднаної Європи.

Політика Євросоюзу визначається двома найбільшими економіками континенту – Німеччиною і Францією. У Франції традиційно сильні позиції русофілів. До кінця 90-х років минулого століття чимало французів були переконані, що Україна є російською провінцією, а не самостійною державою. Французькі політики, зокрема і депутати Національних зборів Франції, переважно з правих партій, відвідують Крим від початку його окупації Росією. Саме ця країна свого часу відкрила на своїй території представництво «ДНР», трапляються скандали із французькими ЗМІ, які публікують мапу України без Криму. За свідченням активістки української громади Парижа Анни Чесановської, думку про неіснування України як окремої держави та колабораціонізм українців в роки Другої світової війни висловлювала Марін Ле Пен – лідерка ультраправої партії «Національний фронт». Вона відома своїми симпатіями до Путіна та твердженням про законність захоплення Криму Росією. Чесановська відзначає, що «русофіли» симпатизують Росії, оскільки для них ця країна пов’язана з видатними явищами культури, з російською літературою, балетом тощо.

Люди правих поглядів, більш матеріалістично орієнтовані, підтримують Росію. Вони вважають, що Росія є засновником всього доброго і цікавого на пострадянському просторі. Вони не дуже заглиблюються в деталі. Ліві, які переймаються соціальними проблемами, симпатизують Україні. І це не залежить від рівня освіти, - зазначила українка, що постійно мешкає у Франції.

Німеччина разом із Францією є співзасновницею «Нормандського формату» - переговорного механізму припинення війни на Донбасі. Як визнав президент Франції Еммануель Макрон, досі він не дав очікуваного результату. Але встиг породити «формулу Штайнмаєра», названу ім’ям колишнього керівника МЗС Німеччини. Суть її полягає у проведенні виборів на окупованих росіянами територіях за українським законодавством під контролем міжнародних спостерігачів. Але без відновлення українського контролю над кордоном з Росією, без роззброєння бойовиків днр/лнр та повною амністією для них. При цьому Україна має дати автономію цим районам Донеччини та Луганщини на 5 років. Таким чином терористичні угруповання, підконтрольні Росії, мали б отримати вплив на внутрішню українську політику та сприяти руйнації української державності.

Останні заяви німецьких високопосадовців ставлять руба питання: чиїм спільником є ФРН у протистоянні України та Росії? Політолог Євген Магда у коментарі QIRIM.News наголосив на економічній мотивації зовнішньої політики ФРН.

Їм газ за прогнозованою ціною треба. І це очевидна мета. І чхати вони хотіли на Україну, - сказав політолог.

Проте, експерт з питань енергетичної безпеки Михайло Гончар наполягає, що позиція Німеччини зумовлена як прагматичним підходом, так і цілком ірраціональними чинниками.

«Газпром» може вважатися зразковим партнером німецьких споживачів російського газу, бо виконує вчасно і в повному обсязі контрактні зобов’язання. Але німці не бачать, а точніше не хочуть бачити, як росіяни використовують постачання вуглеводнів як інструмент політики щодо інших партнерів…. Вони переконані, що їх це не зачепить, їх це не стосується. Це наслідок «шрьодеризації» Німеччини (Герхард Шрьодер, екс-канцлер ФРН, член правління «Газпрому»). Шрьодеру і Варнігу( Матіас Варніг – керівник Nord Stream AG, яка будує та експлуатує підводний газопровід Nord Stream) росіяни мали би поставити пам’ятник десь в Усть – Лузі (Леніградська область, там починається підводна частина Nord Stream), - сказав QIRIM.News пан Гончар.

«Газпром» використовує у своїх інтересах незграбність і повільність інституцій Євросоюзу, каже Михайло Гончар. Він нагадав, що з 2011 до 2018 року у Євросоюзі тривало розслідування зловживання монопольним становищем з боку російського газового монстра.

Йшлося про можливість штрафу від 1 мільярда євро до 10 відсотків річного виторгу. Але «Газпром» пообіцяв , що «більше так не буде». І йому пробачили. Але невдовзі російський газовий монополіст взявся за старе і збільшив свою частку на європейському газовому ринку за десять років з 30% до майже половини, - наголосив експерт.

Використовуючи своє монопольне становище та об’єктивні ринкові чинники, росіяни сприяли зростанню ціни на природний газ на спотовому ринку до $2000 за 1000 кубометрів наприкінці грудня 2021 року. І навіть за такої ситуації, коли від невиправдано високої ціни страждають німецькі споживачі, уряд цієї країни не поспішає загнуздати російського монополіста.

Це свідчить, що Німеччина сьогодні є не просто пасивним союзником Росії, а її спільником, вважає Михайло Гончар. Обіцянка уряду ФРН поставити до України повністю укомплектований польовий шпиталь не може змінити загальне враження від німецької політики умиротворення агресора.