Кримськотатарська діаспора пропонує зміни до Конституції України

Кримські татари
Ірина Требунських
17 Березня 2021, 16:22
Ірина Требунських
17 Березня 2021, 16:22

Кримськотатарська діаспора в Туреччині запропонувала внести певні зміни до Конституції України. Згідно з опублікованим документом, зміни стосуються забезпечення кримськотатарської автономії в межах України.

Усі запропоновані зміни стосуються винятково розділу щодо Автономної Республіки Крим.

Наприклад, статтю 134, де йдеться про Крим як про невід'ємну частину України, пропонують доповнити словами «Кримськотатарська Автономна Республіка — це автономна республіка, яка заснована на самовизначенні кримських татар і створена на цій основі шляхом охоплення кордонів, визначених Кримським півостровом і парламентом України, діяльність якої регулюється принципами і повноваженнями, зазначеними в Конституції України».

Також представники діаспори пропонують додати статтю 135-1, яка визначає державну мову на українському півострові.

Державні мови в Кримськотатарській Автономній Республіці — українська і кримськотатарська. Освіта рідною мовою інших народів, захист і розвиток рідних мов, свобода людей висловлювати думку на своїй рідній мові забезпечується і захищається рішеннями, які приймає парламент Криму відповідно до законодавства України, — йдеться у пропозиції.

Також представники діаспори наголошують, що не менше однієї третини міністрів у Раді міністрів Криму мають бути кримськотатарського походження.

В документі нагадують, що у 2015 році, під час Всесвітнього конгресу кримських татар в Анкарі, було оголошено послання п'ятого президента Петра Порошенка про те, що «Крим повернеться до складу України як Кримськотатарська Автономна Республіка».

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський підписав указ щодо заходів для розвитку і підтримки кримськотатарської мови, культури і захисту прав жителів окупованого Криму. В стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки, крім іншого, передбачать перехід кримськотатарської на латиницю.