Лідери Євросоюзу відмовилися від ідеї Меркель щодо зустрічі з Путіним

Новини України та світу
Хельга Полтавка
25 Червня 2021, 12:10
Хельга Полтавка
25 Червня 2021, 12:10

Лідери країн Європейського союзу відкинули ідею проведення зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним через протест з боку країн-членів, що межують з РФ, повідомляє Bloomberg.

У заяві від 25 червня лідери зазначили, що «вивчать формати й умови діалогу з Росією», не згадавши про зустрічі на вищому рівні загалом або плани зустрічі з Путіним.

ЄС не проводив перемовин на вищому рівні з Путіним з моменту окупації Криму.

Франція і Німеччина запропонували провести саміт ЄС з Путіним після зустрічі президента США Джо Байдена з президентом Російської Федерації у Женеві 16 червня.

Однак після нічних перемовин на саміті у Брюсселі, канцлерка Німеччини Ангела Меркель повідомила, що лідери ЄС відкинули ідею зустрічі з Путіним.

Угоди щодо зустрічі, яку Москва вітала, не досягнуто. Це була дуже ґрунтовна і непроста дискусія, — зазначила вона.

Саме Меркель виступала за проведення зустрічі, заявивши законодавцям у Берліні, що події останніх місяців показали, що «недостатньо, якщо ми неузгоджено реагуємо на низку російських провокацій».

Президент Франції Емманюель Макрон підтримував Меркель.

«Ми не можемо продовжувати без діалогу. Ми маємо говорити, у тому числі про наші розбіжності. Це єдиний спосіб їх вирішити», — заявив Макрон.

Також Меркель закликала створити «механізми для загальної та одностайної відповіді» на те, що вона назвала «гібридними атаками з боку Росії». Це включає в себе роботу з такими країнами, як Україна, Білорусь і західні Балкани, а також пряму взаємодію з Кремлем та Путіним.

Серед лідерів, які виступили проти саміту, був президент Литви Гітанас Науседа, який закликав до обережності у відносинах з Москвою.

Поки ми не бачимо радикальних змін в моделі поведінки Росії. Якщо без будь-яких позитивних змін в поведінці Росії ми почнемо взаємодіяти, це посилатиме дуже невизначені й погані сигнали, — сказав Науседа.

Він зазначив, що ідея саміту була схожа на «спробу залучити ведмедя, щоб зберегти горщик з медом у безпеці».

Прем’єр Латвії Крішьяніс Каріньш заявив, що ЄС ризикує нагородити Росію зустріччю на вищому рівні, незважаючи на те, що дипломатія не змогла покласти край війні в Україні.

Пропозицію Франції та Німеччини також публічно розкритикував Марк Рютте з Нідерландів, який заявив журналістам, що не відвідуватиме жодних зустрічей з Путіним.

Румунський президент Клаус Іоанніс заявив, що поки зарано говорити про саміт з РФ, а представниця Естонії Кая Каллас зазначила, що з подивом виявила, що це питання стоїть на порядку денному.

Нагадаємо, Німеччина має економічні інтереси в Росії і очікує завершення проєкту будівництва газопроводу «Північний потік-2», яким російський газ поставлятиметься до країни.

«Кримські новини» повідомляли, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає ідею провести саміт між ЄС і РФ небезпечним відхиленням від політики санкцій. Київ впевнений у відсутності підстав для відновлення діалогу такого рівня.