Ліквідація «Міжнародного Меморіалу» і ПЦ «Меморіал» не може відбутися до розгляду їхньої скарги на закон про «іноагентів» - ЄСПЛ

Новини України та світу
Анвар Деркач
29 Грудня 2021, 17:01
Анвар Деркач
29 Грудня 2021, 17:01

Європейський суд з прав людини застосував правило 39 свого регламенту, яке передбачає  зупинку виконання рішення Верховного суду Росії та міського суду Москви про ліквідацію відповідно «Міжнародного Меморіалу» і «Правозахисного центру «Меморіал» до розгляду їхньої скарги на закон Росії про «іноземних агентів».

Про це йдеться у рішенні третьої секції ЄСПЛ від 29 грудня. «Міжнародний Меморіал» і «Правозахисний центр «Меморіал» були в числі одинадцяти заявників, які 2013 року оскаржили прийнятий у 2012 році Держдумою Росії закон про некомерційні організації – іноагентів.

Він зобов’язує організації, які займаються політичною діяльністю і мають надходження з-поза меж Росії, реєструватися у міністерстві юстиції та маркувати свою продукцію визначеною мінюстом позначкою.  У подальшому перелік іноагентів був розширений. 2017 року було прийнято закон, відповідно до якого іноагентами можуть бути визнані ЗМІ. А 2019 року було внесено зміни до законодавства, відповідно до яких іноагентом-ЗМІ може бути визнано фізичну особу, яка бере участь у створенні контенту такого ЗМІ.

Відсутність позначки є адмінправопорушенням і карається штрафом. Прокуратура Росії звинуватила «Міжнародний Меморіал» та «Правозахисний центр «Меморіал», визнані іноагентами, у ігноруванні обов’язкового маркування своєї інформації. На цій підставі було прийнято рішення про їхню ліквідацію.