Лубінець: щонайменше 127 громадян України в рамках переслідувань перебувають за ґратами в окупованому Криму

Новини України та світу
Ліна Тимошина
09 Серпня 2022, 12:56
Ліна Тимошина
09 Серпня 2022, 12:56

Щонайменше 127 громадян України перебувають за ґратами в окупованому Криму. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Телеграм.

За даними Кримської правозахисної групи, щонайменше 127 громадян України перебувають у місцях позбавлення волі в рамках політично мотивованого та/або релігійного кримінального переслідування в Криму, серед них – представники корінних народів Криму, - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що законом, ухваленим 1 липня 2021 року визначено, що корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострова, є кримські татари, караїми та кримчаки.

Міжнародний день корінних народів світу – це ще одна можливість для того, щоб віддати належне всім оригінальним культурам й всім корінним народам, які є невід’ємною частиною великої української родини та подякувати їх представникам за вагомий внесок в розбудову української держави та розвиток її громадянського суспільства, - зазначив Лубінець.

Уповноважений ВРУ з прав людини відзначив особливий внесок корінних народів у відновлення української державності. А також закликав міжнародну спільному долучитися до захисту прав корінних народів України, а особливо їх представників, які залишилися на території тимчасово окупованого Криму та зазнають утисків від окупаційної влади.

Омбудсмен згадав давню героїчну та водночас трагічну історію корінних народів. Пліч-о-пліч кримські татари та українці протистояли навалам московської орди. Навіть питання релігії не могло стати на заваді спільній боротьбі.

Кримські татари були союзниками Богдана Хмельницького під час визвольних змагань. Звичайно протекторат Оттоманської імперії накладав свій відбиток на співіснування двох народів, проте ніщо не здатне затьмарити звитяжну історію спільних перемог, - наголосив він.

Лубінець написав, що окупація Криму Російською імперією в 1783 році призвела до майже повної асиміляції караїмів. Після окупації Криму німцями, восени 1941 року, велика частина кримчаків, що проживала на півострові була розстріляна, народ втратив до 80% від своєї загальної чисельності.

За період депортації 1944 року та перші роки заслання кримськотатарський народ втратив 46,2% від своєї чисельності, - зазначив Омбудсмен.

З початком тимчасової окупації Кримського півострова Російською Федерацією у 2014 році, тисячі наших співвітчизників – кримських татар і етнічних українців через безпосередню загрозу їхньому життю мусили покинути рідні домівки.

Всі ці роки російська окупаційна влада проводить репресивну політику залякування, психологічного тиску, ув’язнення, безслідного зникнення кримських татар, - наголосив Лубінець.

Нагадаємо, 9 серпня Україна відзначає Міжнародний день корінних народів світу. 1 липня 2021 року ВРУ ухвалила Закон "Про корінні народи України".