«Можливість деокупації Криму військовим способом є абсолютно легітимною згідно з законодавством», - експосол Чалий

Новини України та світу
Ліна Тимошина
19 Серпня 2022, 15:13
Ліна Тимошина
19 Серпня 2022, 15:13

Цими днями відбувся злам у розумінні механізмів деокупації Криму. Про це заявив експосол України в США Валерій Чалий під час експертного обговорення на тему "Припинення незаконної російської анексії Криму та деокупація півострова: оптимальні шляхи та механізми".

Давайте будемо чесними, до таких активних дій, і ми бачимо, що БК, боєкомплекти, тилові бази росіян в Криму, вся ця військова база велика, яка зараз використовується у війні проти України, тобто наша територія під військову базу росії, абсолютно незаконно, що заборонено Конституцією України, все це викликало, тобто російські дії, викликали переосмислення механізмів деокупації Криму, - сказав Чалий.

Надзвичайний і Повноважний Посол України зауважив, що багато хто як у світі, так і в Україні вважав, що деокупація Криму - це дуже довга історія, навіть не середньострокові перспективи. І вона має бути досягнута виключно політичними, дипломатичними засобами.

І ось такий підхід був фактично вкорінений в багатьох структурах. Я вам можу сказати, відверто, хоча на папері це зовсім по-іншому виглядає, але в кулуарах і ООН, і в багатьох країнах, вважали, що тільки такий політичний шлях можливий для деокупації. Збройні Сили України на території України демонструють, що шляхи є й інші. І це не треба скидати зараз із рахунків. Це треба мати на увазі. (…) Насправді ситуація з Кримом багато в чому залежить від успіхів ЗСУ на території України і оборони всього українського народу, - наголосив Чалий.

Він заявив, що можливість деокупації Криму військовим способом є абсолютно легітимною згідно з законодавством.

І тепер ключовий момент. Перше - 134 стаття Конституції України - АР Крим є невід'ємною частиною України. 17 стаття Конституції України - завданням оборони України, а значить, Криму, є завданням народу України та ЗСУ. Це не те, що вони мають право обирати - робити це чи не робити. Це їх завдання та абсолютно правильно розглядати можливість військовим способом деокупації Криму. Це абсолютно легітимна можливість, яка закріплена та у внутрішньому законодавстві України, і в міжнародному законодавстві, - заявив дипломат.

Водночас він пояснив, що очевидно, що механізми деокупації півострова будуть поєднанням різних методів - і дипломатичного, і політичного, і військового.

Чалий зауважив також, що Росія сама зі своєї ініціативи припинила будь-які двосторонні угоди з Україною, які б закріплювали хоча б якусь можливість їхньої присутності на території України, яка раніше у них була в Криму.

Тобто зараз в правовому аспекті в них немає жодної можливості присутності в Криму. Зараз будь-який російський солдат, який перебуває, або розвідник, в Криму на території України, не може прикритися нічим. Тому зараз процес демілітаризації Криму і деокупації - це дуже важливий паралельний процес, - пояснив експосол.