На пост генсека НАТО претендують друзі України — Politico

Новини
Асіф АлієвQHA
19 Липня 2021, 18:03
Асіф АлієвQHA
19 Липня 2021, 18:03

У Північноатлантичному блоці НАТО наразі є три фаворити на посаду генерального секретаря— це вихідці з країн Балтії та Хорватії.

Про це пише впливовий журнал Politico.

Видання зазначає, що ключовими претендентами є експрезидентка Хорватії Колінда Грабар-Кітарович, експрезидентка Литви Даля Грібаускайте, а також чинна президентка Естонії Керсті Кальюлайд.

Відзначимо, що усі три діячки висловили підтримку Україні в її боротьбі за відновлення територіальної цілісності та суверенітету над окупованою частиною Донбасу і Кримом. З огляду на подальше протистояння з Росією, вибір представника східноєвропейської держави стане важливим сигналом для Москви. Також вперше за 70 років альянс може очолити жінка.

Каденція нинішнього генсека організації норвежця Єнса Столтенберга закінчується у 2022 році та очікується, що його наступник буде представлений на саміті лідерів НАТО у Мадриді наприкінці весни або на початку літа наступного року.

Грабар-Кітарович, яка була першою жінкою-президентом Хорватії з 2015 по 2020 рік, має ту перевагу, що вже працювала у штаб-квартирі НАТО в якості помічника генерального секретаря з громадської дипломатії з 2011 по 2014 рік. Вона зіграла важливу роль в успішних заявках країни на членство у ЄС і НАТО. Вона також була послом країни у США з 2008 по 2011 рік, що забезпечило їй міцні відносини у Вашингтоні та, досить важливо, це матиме вирішальне значення під час ухвалення рішення у НАТО.

Деякі спостерігачі за Північноатлантичним альянсом заявили, що вибір генерального секретаря з країн Балтії, зокрема Грібаускайте з Литви, може розглядатися як дуже ворожий щодо Москви у той час, коли президент США Джо Байден намагається стабілізувати відносини між Росією і Заходом.

Однак фактором, який може вплинути на вибір Кальюлайд може стати те, що Естонія одна з небагатьох країн НАТО, яка виконала вимогу щодо виділення двох відсотків ВВП на оборону.

Нагадаємо, 24 червня Україну з дружнім візитом відвідала колишня президентка Литовської Республіки Даля Грібаускайте. Вона зустрілася з п'ятим президентом Петром Порошенком. Вони обговорили виклики безпеки перед Україною і європейським континентом у зв'язку із триваючою російською агресією, підривними діями Кремля проти трансатлантичної єдності й солідарності, будівництвом «Північного потоку-2», а також злочинами проти демократії з боку режиму Олександра Лукашенка у Білорусі.