«Нам не принесли сухпайки, передбачені законом, сказали, що СІЗО не видаватиме їх до кінця місяця»: політв'язень Асан Ахтемов розповів, як проходить ознайомлення з протоколами «судових засідань»

Новини України та світу
Ліна Тимошина
01 Лютого 2023, 12:05
Ліна Тимошина
01 Лютого 2023, 12:05

Політв'язень Асан Ахтемов написав лист про те, як проходить їхнє з Наріманом Джелялом і Азізом Ахтемовим ознайомлення з аудіопротоколами "судових засідань".

Лист бранця Кремля від 26 січня опублікувала активістка Ельмаз Киримли на сторінці у Фейсбук.

Вона наголосила, що адміністрація Сімферопольського СІЗО ігнорує той факт, що Асан Ахтемов хворий, у нього висока температура, він не відчуває ні смаків, ні запахів. На вимогу надати ковід-тест – знову ігнорування.

Сьогодні, о 4-й ранку мене розбудили і повідомили, щоб до 7:00 був готовий їхати до суду. До 7:30 за мною прийшли. Ледве пересуваючись, оскільки третій день у мене тримається висока температура, я вийшов з камери. У коридорі зустрів свого брата Азіза, він, як і я, не знав для чого нас везуть до суду. Нас спустили у "кишку" (щоб розповісти про це місце, потрібно написати окремий пост), вона була набита людьми точно як громадський транспорт у "годину пік", - написав Ахтемов.

Там політв'язні провели близько двох годин. Вийшовши звідти, зустріли першого заступника голови Меджлісу, політв'язня Нарімана Джеляла. Він також не знав, для чого їх вивозять.

Після приїзду до суду, братам Ахтемовим і Джелялу пояснили, що вивозитимуть їх для ознайомлення з аудіопротоколами "судових засідань", оскільки у СІЗО відмовилися робити це. І пояснили свою відмову тим, що вони не мають такої можливості, оскільки нібито до політв'янів щодня приходять адвокати та громадські захисники і часу на ознайомлення не залишається.

Насправді ж, розповів Ахтемов, відвідують їх раз на тиждень. Також їм пояснили, що вивозитимуть до "суду" майже щодня, бо їх підганяють "зверху", щоби політв'язні швидше ознайомилися.

Нам увімкнули аудіозапис і я відразу ж попросив зупинити його, пояснив секретарям, що нам не сказали, для чого ми їдемо, і не готові ознайомлюватися, не взяли з собою єдиний протокол судового процесу. Попросив їх принести протокол, ручки та папір, щоб ми могли робити нотатки. Принесли тільки протокол, - зазначив Ахтемов.

Ознайомлювалися вони до обіду, після чого попросили перерву, оскільки їм треба було поїсти.

Нас відвели в бокс, де ми просто просиділи близько години. Нам не принесли сухпайки, як належить за законом, сказали, що СІЗО не видаватиме їх до кінця місяця. З самого ранку нам довелося обходитися без їжі та пиття, - підкреслив Ахтемов.

Коли їх завели до зали, знову відразу ж увімкнули аудіозапис. Він знову попросив зупинити його, щоб обговорити організаційні моменти.

Наріман-ага спробував пояснити їм, що якщо до 16:00 ми не приїдемо до СІЗО, потрапити туди зможемо лише до 19:00, а потрапити в камеру вийде годині о 10-й ночі. І що таким чином з 7 ранку до 10-ї ночі ми змушені будемо існувати без води та їжі, і за словами секретаря, це має відбуватися майже щодня, - заявив політв'язень.

В'язні Кремля запропонували проводити ознайомлення до обіду, щоб встигнути повернутися до СІЗО або, щоб до обіду їхні друзі привозили їжу до суду, а конвой їм її передавав. Обидва варіанти їх не влаштували, тому що конвою заборонено будь-що. А вивозити їх після обіду теж не вийде, оскільки це затягне процес. Пошук компромісу не дав результатів. Політв'язні заявили, що того дня не продовжуватимуть ознайомлення і щоб їх везли до СІЗО, після чого їх вивезли.

Завтра нас знову повезуть до суду. Ця процедура сама по собі дуже сильно вимотує. Готуємося, що буде важко, але Духом не падаємо!, - додав Ахтемов.

Немає опису світлини.
Фото: сторінка Фейсбук Elmaz Qırımlı
Немає опису світлини.
Фото: сторінка Фейсбук Elmaz Qırımlı

Як повідомляли QIRIM.News, дружина політвязня Нарімана Джеляла Левіза Джелялова заявила, що після вивчення матеріалів "справи" політв'язнів - першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла та братів Асана та Азіза Ахтемових стає зрозумілою не лише сама брехня слідства, а й нікчемність звинувачень та "доказів" проти них.

Як повідомляли QIRIM.News, 21 вересня 2022 року окупаційний "Верховний суд Криму" оголосив вирок першому заступнику голови Меджлісу, політв'язню Наріману Джелялу та активістам братам Асану і Азізу Ахтемовим. Наріману Джелялу – 17 років позбавлення волі зі штрафом 700 тисяч рублів та з обмеженням волі 1,5 року після звільнення. Асану Ахтемову - 15 років позбавлення волі зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі 1 рік. Азізу Ахтемову – 13 років позбавлення волі зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі 1 рік.

Як повідомляли QIRIM.News, за даними голови правління Центру прав людини ZMINA Тетяни Печончик, "судді", які винесли вирок Наріману Джелялу і братамАхтемовим, розшукуються правоохоронними органами України за звинуваченням у державній зраді. 

Нагадаємо, 3 і 4 вересня в окупованому Криму російські силовики провели обшук у 5 кримських татар, а потім викрали їх. Серед них перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял, а також Асан і Азіз Ахтемови, Ельдар Одаманов і Шевкет Усеїнов. Пізніше Ахтемових, а також Джеляла окупаційний суд звинуватив у причетності до підриву газопроводу в селі Перевальному Сімферопольського району.