«Необхідно врахувати потенційні ризики для жителів окупованих територій» — правозахисники розробили план виходу з карантину на КПВВ з Кримом і Донбасом

Новини
Ірина Требунських
03 Червня 2020, 12:15
Фото: Восток SOS
Ірина Требунських
03 Червня 2020, 12:15

Правозахисники з Центру прав людини ZMINA, Офіс з розробки гуманітарної політики, «Донбас SOS», «Крим SOS», благодійного фонду «Право на захист», «Восток SOS» та Кримської правозахисної групи розробили рекомендації для зняття карантинних обмежень на контрольних пунктах в’їзду-виїзду з окупованими територіями України.

Рекомендації стосуються спрощення перетину КПВВ, надання адміністративних і соціальних послуг жителям Криму і Донбасу, а також вступу до українських вишів дітей з окупованих територій.

Для зменшення ризиків інфікування під час перетину КПВВ потрібно обмежувати кількість людей, обладнати всі пропускні пункти системами скринінгу та дезінфекції, індивідуальними засобами захисту, експрес-тестами. Задля безпеки літніх людей треба поетапно відкривати КПВВ з обмеженнями за віком, — пояснюють автори рекомендацій.

Вони зазначають, що на першому етапі слід дозволити перетин лінії зіткнення та адмінкордону з окупованим Кримом для абітурієнтів, які хочуть навчатися в освітніх закладах на підконтрольній території, а також для тих, що виїжджає на роботу. При цьому варто дозволити перетинати КПВВ через гуманітарні причини — наприклад, возз’єднання сім’ї, смерть близького родича чи необхідність хірургічної операції.

«По інший бік лінії розмежування опинилася велика кількість людей, які фактично проживають на підконтрольній Україні території, але зараз не можуть виїхати на роботу та/або об’єднатися з сім’єю. Фактично від середини березня в країні відбуваються дезінтеграційні, а не реінтеграційні процеси», — підкреслюють автори.

Питання перетину й відкриття КПВВ на Донбасі, як запевняють правозахисники, доцільно винести на обговорення під час засідання Тристоронньої контактної групи, оскільки цей процес має відбутися з обох боків лінії зіткнення.

Окремо правозахисники пропонують обмежити пересування громадян до Криму з туристичною метою до 1 жовтня 2020 року. Але забезпечити перетин зареєстрованим на півострові кримчанам, особам, які мають майно на окупованій території чи близьких родичів, та з гуманітарних підстав.

Нагадаємо, що контрольні пункти в’їзду-виїзду на адміністративному кордоні з тимчасово окупованим Росією Кримом будуть закриті до 22 червня.

Для запобігання поширенню в Україні хвороби COVID-19 уряд 16 березня затвердив рішення про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію АР Крим і Севастополя та виїзду з неї.

QHA media публікувало матеріал про зміни в роботі КПВВ під час карантину в Україні.