Нова організація мусульман – об’єднання чи розбрат?

Кримські татари
Анвар Деркач
01 Грудня 2021, 21:33
Анвар Деркач
01 Грудня 2021, 21:33

В одному з київських готелів відбулися установчі збори Конгресу мусульман України. Представники Духовного управління мусульман «УММА», асоціації громадських організацій «Аль Раїд», Ліги мусульманок України та низки інших організацій, близьких до «Аль Раїд», ухвалили рішення – створити «Конгрес мусульман України». Зібрання відбулося у присутності керівниці Держслужби з питань етнополітики та свободи совісті Олени Богдан, а також представників дипломатичного корпусу, зокрема країн з переважаючим мусульманським населенням.

Значення цієї події буде зрозумілим лише у контексті формування української мусульманської спільноти. В 90-ті роки було створено Духовне управління мусульман України на чолі з ліванцем Ахмадом Тамімом. Його запросили до Криму на установчі збори Духовного управління мусульман Криму. Під надуманим приводом він відмовився від участі в цьому заході. І з групою прихильників створив власне Духовне управління. Ті, хто міг бути конкурентом ліванця, опинилися «поза грою» і не були присутні при народженні першого всеукраїнського релігійного об’єднання. Це сталося 1992 року. Відтоді Ахмад Тамім називає себе муфтієм України та виступає від імені всіх мусульман країни. Він входить до складу Всеукраїнської Ради церков і релігійних організацій. Місце муфтія Криму в Раді вільне. Адже лідер мусульман Криму Еміралі Аблаєв пішов на співробітництво з окупантами і працює в правовому полі Росії.

Дещо пізніше явилося об’єднання мусульман - вихідців з Поволжя. Але більшість серед мусульман країни складають саме кримські татари.

Переселенці з Криму на материковій частині України створили свої громади, а згодом ініціювали створення Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим на чолі з муфтієм Айдером Рустемовим. Саме ДУМУ «УММА», яке очолює муфтій Саїд Ісмагілов, і ДУМ АРК стали найбільш впливовими об’єднаннями. Вони притримуються поміркованості у сповідуванні релігії та відзначаються активною участю у громадському житті.  І формують позитивний образ українського мусульманина в країні. Після появи цих двох муфтіятів ДУМУ на чолі з Тамімом почало сповзати  на узбіччя громадського життя попри свою традиційну близькість до влади. Риторика керівника ДУМУ, сповнена негації та звинувачень у екстремізмі інших релігійних об’єднань, не сприймається більшістю мусульман. Процес витіснення радикальних суфіїв-хабашитів на чолі з муфтієм Тамімом міг би тривати і далі. Проте, поява Конгресу мусульман України може стати на перешкоді. Бо в ДУМ АРК рішення проводити установчі збори Конгресу без їхньої участі викликало нерозуміння. Формально організатори Конгресу дотрималися етикету.

Запрошення як гостям, а не учасникам прийшло електронною поштою за день до зборів. Я був у відрядженні і не міг брати участь, – сказав QIRIM.News Айдер Рустемов.  

На установчих зборах Конгресу мусульман України керівником новоствореного об’єднання було обрано кримчанина Сейрана Аріфова. В коментарі QIRIM. News він зазначив, що нова платформа потрібна мусульманам з огляду на зміни у суспільстві.

Ми досить довго обговорювали, перш ніж зібратися і створити нову організацію. Мета – служити інтересам мусульман. Просвітницька, правозахисна, соціальна двяльність і, природно, ознайомлення з Ісламом. Це ті ж цілі, які були у організацій – співзасновників. Але нині – новий етап. На попередньому була мета захистити мусульман від асиміляції, зберегти свою ідентичність і створити структуру: мечеті, центри, школи, правозахисні організації. Починається новий етап. Є «Хартія мусульман України», її підписали всі за винятком Ахмада Таміма. Це основа для консолідації і співробітництва, – сказав Аріфов.

Водночас Сейран Аріфов зазначив, що не очікує приєднання до Конгресу всіх, хто підписав Хартію, хоча в якості гостей запрошення отримали майже всі.

Така реальність, так я її бачу, – додав керівник новоствореного Конгресу, який водночас очолює асоціацію «Аль Раїд». 

При тому, наголосив шейх Сейран, двері Конгресу для бажаючих відкриті.

«Хартія мусульман України» була підписана 2016 року представниками релігійних об’єднань, зокрема Асоціацією мусульман України та Духовним управлінням мусульман Криму. В декларативному документі були сформульовані принципи співіснування мусульман із секулярною українською державою в умовах багатоконфесійності. Серед тих, що підписали, були організації з різними поглядами на Іслам. Однак, ці відмінності не завадили тоді об’єднатися довкола Хартії. Що сталося тепер? На сайті ДУМ АРК створення Конгресу названо «ребрендингом» асоціації «Аль Раїд».    

Муфтій ДУМ АРК Айдер Рустемов відзначив, що переговори про створення нової платформи тривали серед лідерів мусульман України 2018 - 2019 року. Несподівано консультації припинилися. Шейх Айдер пов’язує це із різко негативною реакцією частини мусульманської спільноти, а саме тієї, що має стосунок до асоціації «Аль Раїд», на його поїздку у складі офіційної української делегації до Ізраїлю.

Після цього зустрічі і обговорення припинилися. Створювати нову платформу без запрошення наших братів ми не стали, це було би неправильно, – зазначив Айдер Рустемов.  

Експерти розійшлися в оцінках нової мусульманської структури. Завідувач сектору історії східної філософії  Інституту філософії ім.Сковороди Алі Ярош вважає його вдалим.

Якщо асоціація «Аль Раїд» сприймалася як об’єднання вихідців з арабських, перед усім, країн, то тепер наголошується, що Іслам в Україні представляють українці, це подається як громадянська ініціатива місцевих мусульман. І це вдало. Чи стане нова структура якісно новою, чи зміни залишаться на рівні ребрендингу – побачимо. Що стосується кримськотатарських об’єднань мусульман, то думаю, що вони продовжать співробітництво з Конгресом по певних напрямах, – сказав QIRIM.News експерт.

Експерт  Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов вбачає в тому, як було створено Конгрес мусульман України, вплив певних політичних сил з-поза меж України.

Оці політичні ігри когось на Близькому Сході чомусь мають тут розколювати наших мусульман, – зауважив пан Данилов.

І додав, що вигоду з таких рішень має Духовне управління мусульман України на чолі з шейхом Тамімом.

Наступне вікно можливостей для єднання мусульман України відкриється нескоро, – наголосив експерт.

Коментуючи можливість співробітництва об’єднань мусульман України після створення Конгресу, муфтій ДУМ АРК Айдер Рустемов зазначив: попри всі непорозуміння, мусульмани, що відносять себе до ДУМУ «УММА», і ті, що належать до ДУМК, залишаються мусульманами. А стратегія, спрямована на співробітництво релігійних об’єднань, залишається чинною.