«Окупанти мілітаризують дітей в Криму з дошкільного віку» — доповідь правозахисників

Новини
Ірина Требунських
01 Жовтня 2020, 18:55
Окупований Крим, Ангарський перевал, 18 червня 2016 року
Ірина Требунських
01 Жовтня 2020, 18:55

Аналітики «Кримської правозахисної групи» разом з прокуратурою АР Крим зібрали і передали Міжнародному кримінальному суду нові докази злочинів російської війни на території окупованого Криму. Про це правозахисники і представники прокуратури повідомили сьогодні, 1 жовтня, під час пресконференції у Києві.

Цього разу подання до МКС містить докази примусу жителів Криму до служби в збройних силах держави-окупанта Росії за допомогою масштабної пропаганди. 

Відповідно до Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення, окупаційна держава не має права примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах. Водночас, як зазначила голова «Кримської правозахисної групи» Ольга Скрипник, окупанти навіть судять кримчан «за ухиляння від служби», використовуючи російське законодавство на окупованій території.

Одним з елементів злочину, про який йдеться в цьому поданні, є кримінальне переслідування кримчан за ухиляння від служби в армії Росії. Наша організація  задокументувала 135 кримінальних справ проти кримчан за ухилення від служби в ЗС РФ, — пояснила Скрипник.

Правозахисники виявили, що найбільшу кількість рішень за такими справами — 40 — ухвалив «Ленінський райсуд» окупованого Севастополя. Серед «суддів», які найчастіше оголошують вироки за цією статтею російського кодексу, є Анатолій Василенко — громадянин України, який зрадив присязі та служить на окупантів. Він оголосив 16 таких рішень проти кримчан.

Керівник прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночовний повідомив, що за національним законодавством такі дії окупантів кваліфікуються як злочин за статтею 438 — порушення законів і звичаїв війни.

У рамках досудового розслідування допитали близько 45 громадян, які підтверджують незаконний призов до російської армії у Криму або пропаганду такого вступу. Особи підтверджують слова повістками, відповідними рішеннями судів, — додав Поночовний.

Не менш важливим компонентом злочину Росії на тимчасово окупованій території Криму — це пропаганда служби в своїй армії серед жителів окупованого Криму, а особливо серед школярів і навіть дошкільнят. Дослідниця «КПГ» Ірина Сєдова пояснила, що критичне мислення у дітей до 15 років фактично не сформоване і агресивна мілітарі–пропаганда у відношенні таких дітей є неприйнятною.

Цей елемент примусу дітей до служби є складом воєнного злочину. Ці дії масштабні, на них витрачаються мільйони. В цьому беруть участь не тільки російські військові, але й так звані «міністерства» освіти, спорту і культури окупаційної «влади» у Криму, — розповіла дослідниця.

Як виявилося, на виховання з кримських дітей «патріотів» держави-агресора в місцеві бюджети тимчасово окупованого Криму було закладено більш ніж 86 мільйонів рублів (більше 31 мільйона гривень за курсом Нацбанку). Окрім того, Росія не соромиться безпосередньо спонсорувати військово-пропагандистські заходи в окупованому Криму за рахунок своїх платників податків. Майже половину цих коштів було визначено як видатки на мілітаризацію дітей у 2019 році.

Експерт з міжнародного гуманітарного права Богдан Мельникович пояснив, що окупанти, окрім навчання поводження зі зброєю, вчать дітей вважати себе росіянами, героїзують бойовиків та окупантів. Також у дітей формують викривлений, але вигідний окупантам погляд на історію Росії, її військові досягнення.

«Кримські новини» аналізували, як через незаконний призов, пропаганду служби в армії окупанта, мілітарні гуртки, різноманітні «культурно-просвітницькі» акції в камуфляжних кольорах Росія цілеспрямовано охоплює воєнною муштрою кримських дітей.