Окупація Криму: сім років тому очима очевидців і фактів

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
22 Лютого 2021, 17:50
Тетяна Нікішина
22 Лютого 2021, 17:50

Розпочинаємо хронометраж трагічної події в історії сучасної України — тимчасову анексію Криму Росією в лютому 2014 року.

20 лютого 2014 року — офіційна дата початку російської агресії, яка була визначена 21 квітня 2015 року постановою Верховної Ради «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків».

Саме 20 лютого 2014 року Росія здійснила міжнародний злочин, порушила базові принципи міжнародного права та європейського устрою. Грубо порушуючи територіальну цілісність і суверенітет України, російські війська розпочали окупацію Криму. На півострові з’явилися вантажівки без номерів, «зелені чоловічки» — озброєні військові без розпізнавальних знаків. Водночас відбулося створення й озброєння іррегулярних збройних формувань найманців із числа місцевих жителів, якими керували офіцери спецслужб і Збройних сил Російської Федерації.

Проте дату 20 лютого ми побачимо, а точніше — усвідомимо трохи пізніше, лише постфактум. Для нас, тих хто у той час жив у Криму, датою початку окупації тоді став ранок 27 лютого, коли на вулицях Криму з’явились російські військові та бронетехніка та були захоплені будівлі кримського уряду та парламенту автономії, — згадує Андрій Клименко, експерт, керівник Моніторингової групи фонду «Майдан закордонних справ».

Захопленню території Криму, його подальшій анексії у лютому-березні 2014 року передували організовані антиукраїнські виступи у містах Криму, блокада і захоплення стратегічних об'єктів півострова і військових частин Збройних сил України (ЗСУ) підрозділами російської армії, у деяких випадках під прикриттям окремих цивільних осіб і новостворених спецслужбами РФ «загонів самооборони Криму».

18-20 лютого 2014 року вся увага не тільки українців, але й всього цивілізованого світу була прикута до кривавих подій у Києві на Євромайдані, де саме в ці дні силові структури розстріляли понад 100 активістів (Небесна сотня) — учасників протесту проти дій режиму президента України Віктора Януковича, який восени 2013 року відмовився підписати угоду про асоціацію з ЄС і різко змінив європейський курс на зближення з РФ.

20 лютого 2014 року з Козачої бухти Севастополя, де базувалася 810-а бригада морської піхоти Чорноморського флоту Росії (ЧФ РФ), на виїзд із Севастополя вийшла колона бронетехніки. Це пояснили тим, що ЧФ РФ у Криму переводить частини на посилений режим охорони через складну політичну ситуацію в Україні. Йшлося про те, що частини морської піхоти мали посилити охорону військових частин ЧФ РФ в інших місцях Криму (його гарнізони були, крім Севастополя, поряд із Сімферополем — військовий аеродром морської авіації в селищі Гвардійське, а також у Феодосії).

21 лютого 2014 року Янукович втік із Києва, а за декілька днів — з території військово-морської бази морської піхоти Чорноморського флоту РФ у Севастополі (Камишова бухта) був вивезений на великому десантному кораблі (ВДК) «Азов» у Росію — спочатку до Новоросійська, а потів — до Ростова.

22 лютого 2014 року Верховна Рада України позбавила Януковича повноважень президента України. Цього дня в Україні з’явився новий голова парламенту Олександр Турчинов і виконувач обов’язків міністра внутрішніх справ Арсен Аваков.

Додамо, що протягом цих днів щоденно у Києві на Майдані Незалежності відбувалися прощання з загиблими. Країна перебувала в шоковому стані.

У ніч з 22 на 23 лютого 2014 року президент Росії Володимир Путін дав пряму вказівку анексувати Крим на вузькій нараді з першими особами РФ.

Про це на допиті в Оболонському суді Києва у справі про держзраду Януковича розповів екс-депутат Держдуми Російської Федерації Ілля Пономарьов.

У ніч з 22 на 23 лютого провели нараду, де, крім Путіна, були чотири особи з вищого керівництва РФ, і обговорювалося, що робитимемо у зв'язку з подіями в Україні. Саме на цій нараді Путін поставив питання про анексію Криму, — розповів Пономарьов.

Колишній депутат Держдуми розповів, що більшість на нараді були проти прямої анексії Криму, говорили, що існує апробований уже сценарій Південної Осетії.

Але Путін наполіг на рішенні про безпосередню анексію півострова, — розповів колишній депутат Держдуми РФ.

За його словами, 23 лютого процедура щодо окупації була запущена.

20-23 лютого 2014 року «для охорони одного з стратегічних об'єктів» із Тольятті до Криму спрямували окрему бригаду спецназу ГРУ — Головного розвідувального управління Генштабу ЗС РФ.

Так починалася стрімка, але заздалегідь спланована операція щодо анексії Криму. Згадано події в Криму та підґрунтя, що їм передували, до 23 лютого 2014 року включно.

Як повідомляли «Кримські новини», сім років тому, 20 лютого 2014 року, розпочалася збройна агресія Росії проти України: до Криму почали прибувати російські військові підрозділи в рамках операції із захоплення півострова.