Омбудсмана звільнено. Денісова не згодна

Новини України та світу
Анвар Деркач
31 Травня 2022, 23:08
Анвар Деркач
31 Травня 2022, 23:08

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звільнена з посади рішенням Верховної Ради. Правозахисна спільнота багато критикувала пані Денісову, але виступила проти її відставки.

Першим тривожним дзвінком для Людмили Денісової стала заява журналісток, які розкритикували її подачу повідомлень про статеві злочини російських загарбників. Це стало причиною збурення у журналістській спільноті. Так, шеф-редактор «Української правди» Севгіль Мусаєва публічно визнала, що наказала своїм редакторам не подавати таку інформацію як непідтверджену Офісом Генпрокурора. Світові ЗМІ практикують в подібних випадках подачу важливої інформації з вуст високопосадовця, зазначивши при тому, що достовірність або точність її гарантувати не можуть через воєнні дії або з інших причин. То ж загострення ситуації довкола повідомлень Денісової виглядало штучним. А за кілька днів після заяви журналісток (згодом до них приєдналися і деякі журналісти) сталася відставка омбудсмена. Голова комісії з журналістської етики Андрій Куликов в коментарі QIRIM.News зазначив, що ці події не пов’язані між собою.

Відставка після заяви журналісток не означає, що заява була причиною, – переконаний пан Куликов.

Одна з ініціаторок звернення до омбудсмена, шеф-редактор Громадського радіо Тетяна Трощинська в розмові з QIRIM.News виключила можливість будь-якої змови проти  омбудсмана з участю журналістів. Вона наголосила, що наводячи подробиці зґвалтувань, омбудсман забула про своє головне завдання – дбати про захист прав жертв воєнних злочинів. Але не стала заперечувати, що влада могла використати звернення журналісток проти Денісової.

Голова громадської організації «Детектор медіа», медіаексперт Наталія Лігачова вважає, що зверненням скористалися.

Заява була правильною. Але влада нею скористалася, це факт. На жаль, Денісова непрофесійна, але зараз головне, щоб обрали не когось просто свого для «слуг», а справді професійну та порядну людину, бажано поза політикою, – сказала Лігачова QIRIM.News.

Про професіоналізм, а точніше про його дефіцит у омбудсмана не перший рік говорили представники правозахисної спільноти. Однак, коли стало відомо, що в парламенті збирають підписи за відставку Денісової, низка правозахисних організацій виступили із закликом до влади не політизувати посаду. Правозахисники наголосили, що для усунення Денісової влада використала нещодавно прийнятий закон, який дозволяє парламенту у час війни знімати з посад будь-кого із раніше затверджених Верховною Радою посадовців. Відповідність цього документа Конституції викликають сумніви у правників.

Політолог Євген Магда нагадав, що пані Денісову пов’язували з командою екс-міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

З неї зробили цапа-відбувайла (в історії з полоненими азовцями), - зазначив Магда в коментарі QIRIM.News.

Проте, ініціатори відставки омбудсмана нічого не кажуть про те, що могла зробити, але не зробила Денісова для полонених.

Сама колишній омбудсмен зазначала, що їй закидали тривалу відсутність в Україні після початку масштабної агресії Росії. Вона не заперечує факт поїздок за кордон. Але пояснює їх необхідністю інформувати міжнародну спільноту про злочини окупантів.

Оскільки ситуація війни незвична для українських чиновників та ЗМІ, недоліки, помилки і похибки є звичайною справою. Попри загрозу самому існуванню України триває політична боротьба в середині країни, кожен з її учасників намагається скористатися помилками опонентів. Людмила Денісова заявила про намір оскражити свою відставку в суді як незаконну. А поки що Україна залишається без Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.