Опублікований алгоритм для кримчан для уникнення мобілізації в армію рф

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
23 Вересня 2022, 15:39
Асіф АлієвQHA
23 Вересня 2022, 15:39

Представництво президента України в Криму опубліковало алгоритм дій, для тих, хто не хоче бути залученим до війни проти України у звязку з оголошеною так званою частковою мобілізацією в армію рф.

Алгоритм дій розроблений разом з адвокатами та правозахисниками.

"Відразу скажемо – на жаль, “рецепту”, який точно спрацює, просто не існує, однак далі ми публікуємо кілька порад, які можуть вам допомогти. І в будь-якому разі, вам варто зважувати свої кроки та ризики на кожному етапі", - йдеться в заяві Представництва.

Алгоритм дій, якщо тебе мобілізують до армії рф на тимчасово окупованій території Кримського півострова.

Що робити?

 • Ховатися, “загубитися”, та всіма способами саботувати мобілізацію до військ агресора – рецепт оптимальний, хоч і не простий:
 • Уникайте особистого отримання повісток і дзвінків з окупаційних «військкоматів». Поки ви не отримали повістки — ви не вважаєтеся сповіщеними;
 • Офіційні повістки можуть надходити також у російські мобільні додатки з надання адмінпослуг, тому спробуйте видалити ці додатки чи для певності “загубіть” свій смартфон, змініть номер телефону або тимчасово припиніть ним користуватися.
 • Якщо є можливість залишити територію окупованого Кримського півострова та рф – зробіть це негайно, виїжджайте в будь-яку країну, в яку вдасться.
 • Обов’язково перевірте, чи на момент виїзду на вашому шляху немає блокпостів і чи не заблокований виїзд через “кримський міст”;
 • Якщо виїхати не вийшло, але є змога заховатися на території рф, зважайте на можливі ризики: на вулицях російських міст встановлені камери відеоспостереження із системою розпізнавання облич – за можливості уникайте публічних просторів, де такі камери встановлені;
 • Якщо не вдалося виїхати з ТОТ Криму – залиште місце прописки, тимчасово змініть місце проживання та не повідомляйте про нього нікому і ніяким способом; не відчиняйте двері незнайомим людям.

Якщо вам все ж вручили повістку:

 • Якщо вам вручили повістку — В ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ ЇДЬТЕ до військкомату, звідти вас відразу відправлять на війну. Спробуйте знову “загубитися”, захворіти, зникнути. Адмінправопорушення та штраф (від 500 до 3000 рублів) – дуже мала ціна, ніж стати “гарматним м’ясом” для рф та померти на полі бою. ? Займіться власним здоров’ям, перевірте перелік захворювань або травм, які згідно з російським законодавством дозволять вам уникнути мобілізації чи принаймні відтермінувати її – це не стовідсоткова гарантія і вас все одно можуть незаконно мобілізувати, однак є шанс, що ви не пройдете медкомісію; (перелік хвороб дивіться в додатку до положення про воєнно-лікарську експертизу, затверджену постановою держдуми рф № 565 4 липня 2013 р.)
 • У випадку, якщо з вами вийшли на зв'язок (приїхали додому, подзвонили, перестріли на вулиці), не відмовляйтеся в розмові від виконання так званого «військового обов'язку», а обґрунтуйте причини, чому ви не можете поки приїхати у військкомат чи служити. Наприклад: за станом здоров’я, статус сина/рідного брата загиблого військового, постійний догляд за близькими з неналежним станом здоров’я, статус опікуна чи піклувальника неповнолітніх сестер/братів, виховання дитини без матері, наявність двох або більше дітей, навчання на денній формі в закладах освіти та денно-заочній формі, педагогічні працівники освітніх організацій, наявність дитини з інвалідністю до трьох років, наявність дитини та вагітної дружини зі строком вагітності понад 22 тижні, утримання чотирьох і більше дітей до 16 років тощо;
 • Враховуйте, рф – корупційна держава, ще вищим рівень корупції є на тимчасово окупованих територіях. Будьте обережні, адже шахраї можуть пропонувати вам отримати довідки про “відстрочку” та вимагати хабарі, за що ви можете понести кримінальну відповідальність.

У випадку, якщо не вдалося уникнути мобілізації – здавайтеся в полон Українській Армії:

 • Не виконуйте незаконних злочинних наказів, які можуть призвести до жертв серед цивільного населення або руйнування цивільної інфраструктури – інакше такі дії будуть кваліфіковані як міжнародні злочини без термінів давності, тож рано чи пізно ви понесете відповідальність, передбачену законодавством України та міжнародним правом.
 • Як тільки потрапите на території, підконтрольні Урядові України, за першої ж безпечної нагоди здавайтеся у полон і повідомляйте, що ви громадянин України з окупованої території – навіть у разі відсутності підтверджувальних документів, ми встановимо цей факт. Україна зазначить вас «як захопленого в бою».
 • Здатися в полон можна таким силовим структурам: Збройні сили України; Національна гвардія України; Національна поліція України; Сили територіальної оборони; Служба безпеки України; Державна прикордонна служба України.
 • Здатися в полон – єдиний вихід зберегти життя, адже Україна дотримується норм міжнародного права та Женевських конвенцій. Щоб запланувати або вже здатися в полон – телефонуйте або пишіть у будь-який месенджер за номерами:
 • +38 066 580 34 98
 • +38 093 119 29 84.
 • Якщо ви готові діяти – зривайте мобілізацію усіма можливими та неможливими шляхами, об’єднуйтеся, чиніть опір.
 • Повідомляйте спеціальні органи України про розташування ворожих військ, штабів, частин та їхні пересування у спеціальні боти – https://t.me/evorog_bot, https://t.me/krymbavovna_bot або https://t.me/stop_russian_war_bot.
 • Адже чим швидше Україна деокупує свої території, тим менше триватиме мобілізація рф!
 • Чим більший опір, тим слабші окупанти. Це війна, і або вас можливо посадять до в’язниці, або вб’ють на полі бою – або ж ми з вами переможемо й ви будете в безпеці.

Якщо ви добровільно приєднаєтеся до збройних сил рф і візьмете участь у війні з Україною, такі дії будуть розглядатись як злочин за національним законодавством України – до 15 років позбавлення волі.

Важливо! Якщо буде доведено, що людина виконувала незаконні злочинні накази військового керівництва рф, і це призвело до жертв серед цивільного населення чи до руйнування цивільної інфраструктури – ця людина понесе кримінальну відповідальність за статтею 438 КК України. У випадку, якщо ви займаєте командну посаду, ваша відповідальність за міжнародні злочини може розглядатися у Міжнародному кримінальному суді.
З кінця лютого Представництвом зафіксовано щонайменше 23 військовополонених та 156 загиблих у складі військових формувань держави-агресора з окупованого Криму – більша частина з них мала громадянство України. Справжні цифри набагато більші, адже поховання зазвичай таємні.