Переселенці з Криму і Донбасу виграли справу в ЄСПЛ і отримають компенсацію

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
21 Жовтня 2021, 14:20
Асіф АлієвQHA
21 Жовтня 2021, 14:20

Європейський суд з прав людини задовольнив скаргу трьох кримчанок та однієї донеччанки, які мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Олександра Селигененко й Анастасія Мартиновська із Севастополя, Дар’я Свиридова з Ялти та Євгенія Терехова з Донбасу скаржилися на те, що не змогли проголосувати на українських місцевих виборах 2015 року, хоча на той час постійно проживали у Києві, мали статус ВПО та подали заяви на включення їх у списки виборців.

Після цього заявниці подали адміністративні позови у відповідні суди Києва з вимогою включити їх у списки виборців. Однак суди першої інстанції постановили, що право голосу на місцевих виборах в Україні надано громадянам, які «належали»  до своїх місцевих громад і проживали у відповідних виборчих округах. Це місце проживання повинно було бути вказано в їхніх паспортах. Але у заявниць воно було вказано лише у довідках про взяття на облік ВПО, без реєстрації у паспорті. Заявниці мали зареєстроване місце проживання у Криму та Донецьку, тому вони не могли взяти участь у місцевих виборах в Києві, йдеться у повідомленні. Рішення судів першої інстанції підтримав апеляційний суд.

У сьогоднішньому рішенні ЄСПЛ одноголосно ухвалив, що мало місце порушення статті 1 Першого протоколу № 12 (загальна заборона дискримінації) Європейської конвенції з прав людини. За рішенням суду, уряд Україна має виплатити кожній із заявниць по 4500 тисячі євро компенсації.

Олександра Селигененко в коментарі QIRIM.News повідомила, що подання справи в ЄСПЛ було здійснено після того, як всі судові інстанції  в Україні порушили її право брати участь в голосуванні.

«Я прийшла на виборчу дільницю і не відмовили у внесення в списки. І сказали збагачуватися в суд, я програла і подала апеляцію. Після цього адвокат Сергій Заєць подав справу в ЄСПЛ», - розповіла вона.

Вона зазначила, що право голосувати у внутрішньо переміщених осіб такі же самі, як у решті громадян України.

Адвокат, засновник громадського проекту JustCraft — Сергій Заєць розповів QIRIM.News, що це перше рішення ЄСПЛ, яка стосується захисту прав ВПО.

«Що стосується самої справи, то заявники зробили достатньо багато. Їм вдалося отримати всі відповідні  документи, що підтверджують  відмову в участі в місцевих виборах, оскаржити рішення в судах України.

Це рішення передусім стосується захисту прав внутрішньо переміщених осіб.  Я розділяю державу і уряд з одного боку й владу і людей з іншого боку.  Це рішення було не проти Україні як держави, а проти того.  Це спосіб врегулювання контраверсійних питань, і таким чином ми робимо нашу країну краще і більш комфортною для проживання громадян», - сказав він.

Адвокат також додав, що розгляд справи в Європейському суді був врахований при покращені виборчого законодавства.

«На цю скаргу посилалися представники Ради Європи при просуванні змін на зустрічах з українськими чиновниками. Зрештою, при ухваленні Виборчого кодексу інтереси ВПО були враховані, і під час наступних місцевих виборів усі охочі вже мали можливість проголосувати. Тобто уряд виявився спроможним відреагувати на питання голосування ВПО не очікували поки ЄСПЛ уваліть ці рішення», - сказав він.