Правозахисники повідомили, яка діяльність стала найризикованішою за неповний 2021 рік

Новини України та світу
Хельга Полтавка
27 Квітня 2021, 17:27
Хельга Полтавка
27 Квітня 2021, 17:27

Центр прав людини ZMINA оприлюднив моніторингову доповідь щодо переслідувань активістів і правозахисників від початку 2021 року.

Згідно з доповіддю, за перші три місяці цього року сталося 30 інцидентів переслідування активістів і правозахисників в Україні на підконтрольних уряду територіях, у тому числі 14 випадків сталися у Києві. На другому місці після Києва за кількістю зафіксованих інцидентів — Харківська область, на третьому — Одещина і Полтавщина.

Найпоширенішими залишаються фізичні напади, випадки знищення або пошкодження майна і спроби залякування.

Крім того, ми констатуємо деяке погіршення ситуації в порівнянні з попереднім роком, коли за аналогічний період моніторингу було зафіксовано 26 випадків загалом, — коментує дослідниця ZMINA Анастасія Москвичова.

Експертка також додає, що у січні-березні 2021 року найризикованішими видами активістської діяльності стали захист прав жінок, прав ЛГБТ і антикорупційна діяльність.

Москвичова звернула увагу, що деякі з випадків можна вважати продовженням тогорічного переслідування. Серед них — інцидент з підпалом на будівництві у Києві центру «Дача» для онкохворих дітей, що трапився 28 березня 2021 року.

Фото: Центр «Дача» після підпалу

Наталія Оніпко, керівниця благодійного фонду «Запорука» припускає, що підпал також може бути пов’язаний з їхнім конфліктом з сусідами: ті відкрито заявляли про небажання бачити поряд онкохворих дітей.

За даними правозахисників, ще один випадок переслідування тягнеться з минулого року в Миколаєві, де п’ятий місяць поспіль залякують активістів Асоціації ЛГБТ ЛІГА — організації, яка з 1996 року працює зі спільнотою ЛГБТ у сферах здоров’я та захисту їхніх прав.

Представники Асоціації з минулого грудня періодично отримують листи з погрозами терактом: поліція почала відповідні провадження, але тиск на активістів не припиняється, й 19 січня та 8 квітня цього року ЛІГА повідомила про нові погрози фізичною розправою з представниками організації та їхніми родичами.

Переслідування, напади, погрози активістам з початку 2021 року – презентація доповіді

? Переслідування, напади, погрози активістам з початку 2021 року: презентація доповідіЗокрема, розбираємо справи: ? переслідування владою Романа Ратушного; ? підпал центру для онкохворих дітей "Дача"; ? погрози терактом ЛГБТ-центру у Миколаєві.Спікери:▪Анастасія Москвичова, дослідниця Центру прав людини ZMINA;▪Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINА;▪Роман Ратушний, голова ініціативи “Захистимо Протасів Яр”;▪Олег Альохін, голова Асоціації ЛГБТ “ЛІГА” ;▪Наталія Оніпко, голова благодійного фонду “Запорука”.Модераторка – Людмила Янкіна, координаторка проектів Центру прав людини ZMINA.

Posted by ZMINA. Центр прав людини on Tuesday, April 27, 2021

Один з найрезонансніших випадків тиску за активістську діяльність цього року стався з головою ініціативи «Захистимо Протасів Яр» Романом Ратушним. Йому оголосили про підозру в хуліганстві та пошкодженні майна під час акції 20 березня на підтримку Сергія Стерненка під Офісом президента. Окрім того, проти активіста розгорнули дискредитаційну кампанію у соцмережах та низці видань, що нібито Ратушний намалював свастику на стіні ОП.

За словами голови Центру прав людини ZMINA Тетяни Печончик, визначальними для першого кварталу 2021 року також були події, пов’язані з вироком одеському активісту і блогеру Сергію Стерненку в справі щодо викрадення у 2015 році депутата Комінтернівської районної ради Одеської області Сергія Щербича: сім років і три місяці в’язниці з конфіскацією половини майна. Після оголошення вироку в низці міст 23 та 26 лютого, а також 20 березня 2021 року прокотилися акції на його підтримку.

Ми вимагаємо від поліції припинити протизаконну практику перешкоджання мирним зібранням та затримання учасників за лише сам факт проведення мітингів (як це було на акціях 19 січня) і не проводити вибіркових затримань протестувальників, які не вчиняють жодних протиправних дій (як це було на мітингу 23 лютого), — додала Печончик.

За її словами, правозахисники також звернулися до Державного бюро розслідувань і Офісу генерального прокурора із закликом провести розслідування за фактом незаконних дій працівників поліції та притягнути винних у порушенні прав людини.

? За перші три місяці 2021 року ми зафіксували 30 випадків нападів і тиску на громадських активістів.Серед них –...

Posted by ZMINA. Центр прав людини on Tuesday, April 27, 2021

Як повідомляли «Кримські новини», поліція розпочала кримінальне провадження щодо протестувальників, які брали участь на мітингу під Офісом президента 20 березня.