Президент Киргизстану підписав новий проєкт Конституції. Країна скочується до авторитаризму

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
05 Травня 2021, 15:10
Тетяна Нікішина
05 Травня 2021, 15:10

Президент Киргизстану Садир Жапаров підписав новий проєкт Конституції країни, який був затверджений на референдумі. Також він підписав відповідний закон.

Нова Конституція написана з урахуванням саме тих викликів, які актуальні для нашої країни, вона відображає цінності, які ми шануємо як народ, та ідеали, до яких ми прагнемо як суспільство. Упевнений, що Основний закон успішно служитиме інтересам нашого народу і сприятиме подальшому ефективному розвитку Киргизстану, — сказав Жапаров.

Тепер найближчими місяцями у країні мають змінити майже все законодавство відповідно до нової Конституції. Також потрібно буде внести зміни в Кримінальні та інші кодекси.

Згідно з новою Конституцією, Киргизстан переходить до президентської форми правління. Президент зможе обиратися двічі терміном на п'ять років. Раніше було дозволено лише один шестирічний термін.

Нова Конституція наділяє президента значними повноваженнями. Він зможе ініціювати закони, очолити виконавчу владу (уряд), визначати структуру уряду та звільняти його голову, призначати очільників місцевих адміністрацій, запропонувати половину складу ЦВК.

У країні замість Конституційної палати Верховного суду почне працювати Конституційний суд. Також значно ускладнилася можливість імпічменту президента.

Парламент скоротять зі 120 до 90 депутатів. Його позбавлять права оголошувати вотум недовіри уряду. Також депутати повинні будуть розглядати у пріоритетному порядку законопроєкти від президента й уряду.

Посади прем’єр-міністра в Киргизстані більше не буде, її фактично замінює президент. Запроваджується нова посада — голова уряду.

Незалежні юристи, громадські активісти та навіть Венеціанська комісія розкритикували цей варіант Конституції через концентрацію влади у руках президента та відсутність механізмів стримування і противаги йому. Також вони зазначили, що в документі відсутній баланс гілок влади.

Відповідний проєкт Конституції було затверджено на референдумі 11 квітня. Документ підтримали 79,32% тих, хто взяв у ньому участь. Явка становила 36,6%.

Нагадаємо, 4 жовтня в Киргизстані відбулися вибори депутатів до парламенту VII скликання. Із 16 партій пройшли чотири, три з яких — провладні. Подолати семивідсотковий барʼєр змогла лише одна опозиційна партія — «Бутун Киргизстан». Люди вимагали перевиборів і говорили про масові підкупи та фальсифікації.

Під час масових протестів почалися зіткнення з поліцією і захоплення органів державної влади. Протестувальники зайняли будівлю парламенту, резиденцію президента і мерію столиці — Бішкека. Згодом Центральна виборча комісія Киргизстану визнала результати парламентських виборів недійсними.

На дострокових виборах президента Киргизстану переміг колишній виконувач обовʼязків премʼєр-міністра Садир Жапаров. Він отримав 79,2% голосів.

Як повідомляли «Кримські новини», наприкінці січня в окупованому Донецьку відбувся незаконний «форум русский Донбасс», на який приїхали російські пропагандисти головред «RUSSIA TODAY» Маргарита Симонян, її чоловік і ведучий НТВ Тигран Кеосаян, а також головний редактор радіо «Говорит Москва» Роман Бабаян. Також у Донецьк прибули депутати Держдуми Росії Андрій Козенко, Казбек Тайсаєв і приїхав ватажок терористів ОРЛО Леонід Пасічник.

Ватажки ОРДЛО обговорили з депутатами Держдуми РФ проведення псевдореферендуму для об'єднання так званих «ЛНР» і «ДНР».