Президент пропонує упорядкувати допомогу полоненим

Новини України та світу
Анвар Деркач
19 Жовтня 2021, 13:46
Анвар Деркач
19 Жовтня 2021, 13:46

Три законопроекти, подані Президентом Володимиром Зеленським до парламенту як невідкладні, мають упорядкувати роботу з підтримки громадян, незаконно позбавлених волі агресором. За офіційними даними, в Криму таких понад 100 осіб. На окупованих територіях Донбасу близько 300. Поки що ініціатива Президента зависла в парламенті.

Нині допомога в’язням Кремля регулюється постановами Кабінету Міністрів. На відміну від законів, їх легко скасувати або внести до них зміни. Захист прав громадян, які опинилися в полоні у держави-агресора, має гарантуватися законом, вважає глава держави та депутати, які підтримують його ініціативу.

В перші роки російсько-української війни держава допомагала своїм громадянам, які потрапили в полон, перед усім в оплаті юридичних послуг. Ігор Гриб, батько засудженого російським судом у 2019 році за сфабрикованим звинуваченням  Павла Гриба, вважає, що діюча система надання державної допомоги недосконала.

Все дуже індивідуально, вирішує комісія в Мінреінтеграції, але рішення суб'єктивні, – зазначив він у коментарі QIRIM.News.

Дружина засудженого окупаційним судом до 14 років позбавлення волі кримського мусульманина Сервера Мустафаєва Майє зазначила, що особливо важкими для сімей засуджених є великі відстані, які доводиться долати, щоб потрапити на судові засідання або в колонії.

Засуджених етапують за тисячі кілометрів, це ускладнює і здорожчує юридичний супровід

Політв’язні етапуються за тисячі кілометрів і це дуже ускладнює юридичний супровід, – наголосила Майє Мустафаєва. Вона додала, що практично всі родини засуджених або заарештованих кримчан – багатодітні.

Допомога, яка нині надається, має бути систематизована, залежність рішень має бути захищена від людського чинника, а самі рішення - від політичною кон’юнктури, вважають правозахисники, родичі в’язнів та депутати Ради, які підтримують законопроекти Президента. Правозахисниця Марія Томак переконана, що законопроекти, в разі прийняття Радою,  систематизують допомогу родинам незаконно утримуваних у Росії українців.

Появи закону родини незаконно позбавлених волі осіб чекають вже не менше 5 років. Існуючі нормативні акти – підзаконні. Закон значно складніше скасувати або його не дотримуватися, на відміну від постанов Кабміну. Відсутня система допомоги таким особам, зокрема реабілітації. Закон має дати критерії визначення осіб, які отримують допомогу. У перелік включені всі ключові потреби, з якими стикаються родини в’язнів, від вартості юридичних послуг до відстрочки платежів по кредитах, – сказала Томак QIRIM.News.

Законопроекти визначають порядок здійснення правового захисту;  гарантії на медичну та психологічну допомогу, реалізацію житлових, трудових, освітніх прав, право на пенсійне забезпечення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Передбачається, що буде створена постійно діюча комісія, яка, спираючись на чіткі критерії, визначатиме претендентів на соціальну допомогу. Це військові, які потрапили в полон, а також цивільні заручники. До числа заручників належать ув’язнені з політичних причин та для шантажу України. Дія закону поширюватиметься на сім’ї полонених. Планується надання щорічної грощової допомоги родинам на час перебування їхніх близьких в російських колоніях, одноразової у випадку смерті та одноразової грошової допомоги після звільнення. Також надаватимуться пільги при отриманні житла звільненим та їхнім сім’ям.

 Представники в’язнів або їхніх родин подаватимуть до комісії заяви та підтверджуючі документи, що особа була незаконно позбавлена свободи внаслідок військової агресії. Потрібно буде надати покази трьох свідків. Комісія проводитиме перевірку та за її підсумками вноситиме дані до Єдиного реєстру полонених.

Група депутатів парламенту і громадських активістів  публічно підтримала зміни до законодавства, передбачені законопроектами під реєстраційними номерами 6104, 6105 та 6106. Вони констатують суб’єктивність при визначенні претендентів на допомогу від держави і прогнозують, що нові види непрямої допомоги в’язням істотно полегшать ситуацію їхніх родин.

Відсутність закону про про державну допомогу політв ’ язням створює проблеми, вважає Рустем Умеров

Законопроект 6106 пропонує звільнити бранців Кремля на час позбавлення особистої свободи та протягом шести місяців після звільнення від обов’язку подання податкової звітності, – сказав QIRIM.News депутат парламенту Рустем Умеров.

Депутат Ради Євгенія Кравчук акцентує на необхідності психологічної підтримки в!язням та їхнім родичам.

Ми зобов’язані продемонструвати цим людям макисмально діяльну підтримку, допомогти пережити непростий час , реабілітуватися психологічно і фізично від того жаху, з яким вони стикнулися, – вважає депутат.

Євгенія Кравчук акцентує на необхідності законодавчо гарантувати полтів’язням та їхнім родинам психологічне та фізичне відновлення

Експертно-аналітичне управління Верховної Ради у своєму висновку визначило низку слабких місць запропонованих законопроектів. Серед них неврегульованість питання про допомогу особам без громадянства, які потрапили в полон внаслідок агресії проти України. Сумніви щодо можливості реалізації у експертів викликає вимога наявності трьох свідків для призначення допомоги бранцям. Особливу увагу експерти пропонують приділити врегулюванню допомоги неповнолітнім, які стали жертвами російської агресії.