Протести будуть продовжені, білоруси чинитимуть опір. Активісти з Білорусі про буремні події в країні.

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
11 Серпня 2020, 19:48
Асіф АлієвQHA
11 Серпня 2020, 19:48
Асіф АлієвQHA

У Білорусі після виборів президента, які відбулися 9 серпня, два дні поспіль не припиняються вуличні акції протесту, учасники яких виступають проти переобрання президентом Олександра Лукашенка. Нічні сутички між протестувальниками та силовиками набувають все більш запеклого характеру.

Тим часом, головний суперник Лукашенка на виборах Світлана Тихановська залишила Білорусь та записала відеозвернення, де просить співвітчизників припинити чинити опір силовикам. Проте, сьогодні на деяких білоруських підприємствах почали страйкувати робочі.

Агентство «Кримські новини» поговорило з білоруськими активістами, які перебувають в Україні, та спитало до чого приведуть події на їхній Батьківщині.

Як на вашу думку вплине на протестний рух виїзд Світлани Тихоновської з Білорусі ?


Олег Овчиников – активіст, волонтер білоруських добровольців в Україні

Особисто я, не чекав від Світлани Тихоновській якоїсь самопожертви. Це було зрозуміло ще давно. Навіть ще перед днем виборів, коли вона не приховувала, що не вийде протестувати на вулицю, а також в перший день протестів, коли вона відмежувалася від демонстрантів. Вона не закликала людей виходити на протести. Отже, її виїзд це логічний крок на мою думку.


Альона Толстая – співголова білоруського Руху солідарності «Разам»

Заява Світлани Тихоновської була передбачена. Це тріо (Тихановська, Вероніка Цепкало, Марія Колеснікова) було абсолютно штучним. Тихановська завжди була в оточені штабів Цепкали та Бабарики.

Стосовно відеозвернення, то її могли шантажувати, погрожувати життю, щоб вона не залишалась в Білорусі та не згуртовувала навколо себе людей. Треба пам’ятати, що в заручниках у влади залишається її чоловік.


В’ячеслав Сівчик — засновник руху солідарності "Разам"

Спецслужбі вивезли Тихановську за межі країни. У Білорусі немає окремого лідера опозиції. Вся опозиція потрапила під політичні репресії ще задовго до виборчого фальшу у грудні 2019 року. Практично були арештовані або усунені всі лідери вуличних протестів. Білоруси були згодні голосувати за будь-яку людину, яка буде опонентом Лукашенка.


Альона Толстая

співголова білоруського Руху солідарності «Разам» :

Так, ми маємо зрозуміти, що якщо у нас немає єдиного лідера опозиції, може, це і добре. Політичне поле Білорусі було зачищене ще з кінця 2019 року. І Статкевич і Северинец (лідери білоруської опозиції - прим.ред) і Сівчук були під админарештами. Незабаром, Статкевича та Северинца посадили за ґрати за відкриттям кримінальних справ.

В’ячеслав Сівчук був засуджений заочно – 45 діб арешту. Тобто, були нейтралізовані усі опозиційні діячі, які були здатні організувати чисельні протести. Але я сподіваюсь, що білоруси здатні організуватися самостійно.

Чи приведе загальнонаціональний страйк, який почався сьогодні до падіння режиму Лукашенка?


Олег Овчиников 

активіст, волонтер білоруських добровольців в Україні :

Будь-яка акція протесту на підприємстві, рано чи пізно, приведе, якщо не до колапсу, то до різкого падіння ВВП країни. Плюс, зараз, підприємства працюють не на повну потужність — три дні на тиждень, це пов’язано з економічною ситуацією яка є в Білорусі.
Окрім цього, треба зауважити, що економіка Білорусі тримається тільки на вливаннях із-зовні – це, в основному, так звані кредити з Росії, які не треба було видавати раніше та гроші з МВФ та Китаю.


Сьогодні почався страйк на різних підприємствах. Є інформація, що страйк проходить в Жабинці (місто на заході Берестейської області- прим.ред) на цукровому комбінаті, та на одному із заводів в Мінську. Це все тому, що люди страшно обурені.

 — В’ячеслав Сівчик 

засновник руху солідарності "Разам"


Як ви думаєте чи буде весь світ і надалі спостерігати продовження протестів чи вони підуть на спад?


Олег Овчиников 

активіст, волонтер білоруських добровольців в Україні :

Судячи з вчорашніх та позавчорашніх подій, я думаю, що такі акції будуть продовжені. Люди вже налаштовані рішуче. Вчора вже пішли в хід "коктейлі Молотова", це була нормальна реакція на жорсткість співробітників МВС, внутрішніх військ та інших спецпризначенців. Коли людей вбивають, коли по них стріляють, коли кидають гранати, то у людей немає іншого виходу, як боронити себе самим. Боронити барикадами, касками, навіть "коктейлями Молотова", як було на Майдані. Протести будуть проводжені.


Протести у Мінську були ще в грудні минулого року, коли люди виходили на вулиці протестувати проти цієї «глибокої інтеграції», яка позбавляє народ Білорусі незалежності та суверенітету. На сьогодні протестувати виходять люди, які до цього ніколи не брали участь в демонстраціях, були далекі від цього.

Це вибори були «розборками» між Путіним та Лукашенком. Лукашенка просто заганяли в обійми Москви. Він підписав підсумкову домовленість про так звану союзну інтеграцію.

Путін використовував всі методи, щоб спровокувати збурення на вулицях Мінська аби тиснути на Лукашенка.
Для цього використовувалися такі начебто кандидати як Бабарико і Цепкало, які не приховували своїх проросійських поглядів.

Потім, замість них були висунути три жінки, але як кажуть: «Мавр зробив свою справу, Мавр може йти». Але ніхто, ані Путін, ані Лукашенко не розраховув, що з’явиться третя, чинна сила — народ Білорусі. Саме те, що люди виходять під своїми національними стягами, демонструє наявність цієї третьої сили, яку ніхто не очікував. Це — національний протест, він дратує прокремлівські сили.

Альона Толстая

співголова білоруського Руху солідарності «Разам»


В’ячеслав Сівчик 

засновник руху солідарності "Разам" :

Ситуація дуже складна. Вже два дні йдуть вуличні бої у Мінську та в інших містах Білорусії. На жаль, зараз важко оцінити докладно кількість потерпілих і загиблих, але ми знаємо, що вчора було затримано більше людей, ніж 9-го числа. Наразі переповнені всі відділення міліції. Проти беззбройних людей абсолютно неадекватно застосовують силу. У нас є інформація про катування тих людей, яких силовики захопили. Але білоруси продовжують чинити опір.


Яку роль тут грає Росія?


Якщо білоруси не зможуть вистояти в цій боротьбі нас чекає сценарій Криму, тоді ми будемо приєднані до Росії. Коли Путін буде в Мінську, відповідно тиск на Київ буде збільшений просто в стократ. У разі, якщо протести не спиняться, нас чекає сценарій України, де люди усвідомлять необхідність прояву спротиву. Зараз Білорусь фактично у повній інформаційній блокаді та зв’язку практично ні з ким немає. Вони нічого не знають про міжнародну підтримку.

 — Альона Толстая

співголова білоруського Руху солідарності «Разам»


Доречі, говорячи про інформаційну блокаду, деякі ЗМІ охрестили протести в Білорусі так званою «революцією Телеграма». Ви погоджуєтесь з цією термінологією?


Альона Толстая

співголова білоруського Руху солідарності «Разам» :

Мені здається, що це не зовсім «революція Телеграма» тому що, перше, що зробив режим Лукашенка — це заблокував інтернет, соцмережі ще 9 серпня, в день виборів. З цим велика проблема. Процеси в Білорусі дуже слабо скоординовані. Навіть люди не знають, де знаходяться силовики, в якому кінці вулиці вони.


Як білоруси оцінують реакцію України, чи відчуваєте ви підтримку?


Ми відчуваємо підтримку українців і це дуже надихає. Є звісно люди, які підтримують не кращу сторону, я маю на увазі Лукашенка. Особливо мене «вразило» що деякі, так звані українські націоналісти виступили на підтримку Лукашенка. Це дуже засмучує. Це не добрий вчинок щодо білорусів, які у важкі часи для України у 2014 році та інші роки підтримували українців на Майдані, а також, воювали на боці України в україно-російської війни. Але дякую Богу, більшість людей, все ж таки підтримує тих, хто виходить на протести в Білорусі.

 — Олег Овчиников

активіст, волонтер білоруських добровольців в Україні


Альона Толстая

співголова білоруського Руху солідарності «Разам» :

Білорусі зараз дуже потрібна підтримка . Треба показувати свою солідарність. Мені хотілось би, щоб від України пролунала підтримка демократії білоруського народу.


Людям, які виходять за свої права та свободи треба висловлювати підтримку. Це дуже важливо. Тішить, що є постанова міжфракційних груп у Верховній Раді «За демократичну Білорусь». В Україні тільки Віктор Медведчук привітав Лукашенка, і зрозуміло чому.

Зараз і Польща, і Україна і Литва зараз з білорусами. Я сподіваюсь, що події які відбувалися за останній час приведуть до координації дій країн, які мають спільний кордон з Білоруссю

В’ячеслав Сівчик

засновник руху солідарності "Разам"